SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Inovatívne batérie dokážu skrátiť čas nabíjania elektromobilov na 6 minút

Technológie
0

Odborníci z juhokórejskej Pohang University of Science and Technology tvrdia, že vyvinuli anódu batérie, ktorá umožní dosiahnuť šesťminútové nabíjanie elektromobilov. Ich práca je súčasťou série inovácií výskumníkov z celého sveta, ktorých cieľom je urobiť z elektrických vozidiel spoľahlivý a cenovo dostupný dopravný prostriedok. Prelomový objav juhokórejských vedcov spočíva v nahradení typickej grafitovej anódy mangánovo feritovou anódou, ktorá dokáže uložiť jedenapolkrát viac iónov lítia, než tím očakával.

V bežných lítiovo-iónových batériách, ktoré poháňajú väčšinu elektrických vozidiel, sa ióny ukladajú a presúvajú tam a späť z katódy na anódu, keď sa batéria nabíja a vybíja. „Ponúkli sme nové poznatky o tom, ako prekonať elektrochemické obmedzenia bežných anódových materiálov,“ uviedol profesor Won Bae Kim, ktorý viedol výskum. Táto technológia by mohla eliminovať potrebu dlhého parkovania elektromobilu počas nabíjania, čím by sa čas nabíjania priblížil k času typickej zastávky benzínového automobilu na čerpacej stanici.

SAMSUNG_07M Advertisement

Podľa údajov spoločnosti Statista vozidlá poháňané benzínom minulý rok vyprodukovali približne 7,7 miliardy ton znečisteného vzduchu. Najväčšími znečisťovateľmi z tejto skupiny boli osobné autá a dodávky. Veľkou výhodou riešenia z Pohangu je, že nezvyšuje veľkosť a hmotnosť batérií. Odborníci zvýšili kapacitu nabíjania vďaka nanometrovým plátkom mangánového feritu, ktoré sa používajú ako anóda.

Mangánový ferit však nemusí okamžite zosadiť z trónu bežné grafitové anódy, ktoré sa používajú vďaka ich nákladom, životnému cyklu, stabilite a dostupnosti, čo sú všetko solídne výhody. V našich elektromobiloch budeme potrebovať vysokokapacitné, rýchlo sa nabíjajúce batérie a mangánový ferit by mohol byť kľúčom k ich dosiahnutiu. Pokračuje však aj výskum ďalších anódových materiálov vrátane kremíka.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať