ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Inovatívne tepelné čerpadlo sa zmestí aj do kuchyne pod drez

0

Švédsky výrobca tepelných čerpadiel Qvantum predstavil tepelné čerpadlo QG určené do bytov, ktoré je také kompaktné, že sa zmestí pod kuchynský drez. Nové bytové tepelné čerpadlo, ktoré získalo nemecké ocenenie ISH Design Plus 2023, ponúka integrované vykurovanie, chladenie a ohrev vody v jednom systéme. Zariadenie s výkonom 6 kW je modulárne, takže sa jednoducho inštaluje a obsluhuje. Jeho rozmery sú 230 × 430 × 410 mm a má hmotnosť 30 kg.

Predinštalovanú vnútornú vodnú jednotku možno zavesiť na stenu kdekoľvek v byte. Jej rozmery sú 500 × 500 × 1050 mm a váži 95 kg. Má kapacitu 145 litrov. Bytové tepelné čerpadlo Qvantum je založené na lokálnych nízkoteplotných sieťach diaľkového vykurovania s centrálne umiestnenými tepelnými čerpadlami. Siete majú teplotu vody okolo 10 – 20 °C. Energiu v tejto sieti využívajú tepelné čerpadlá bytov na vykurovanie a chladenie.

Predplatné NEXTECH 2023

Spoločnosť uvádza, že jej bytové tepelné čerpadlo dokáže produkovať teplú vodu až do 70 °C. Prebytočné teplo a chlad sa odoberá pozdĺž okruhu a energia sa recykluje do siete. Tento koncept je známy ako diaľkové vykurovanie piatej generácie a v porovnaní s plynovým vykurovaním šetrí približne 80 % energie. Má nulové emisie uhlíka, ak sa používa obnoviteľná elektrina.

Qvantum na uspokojenie dopytu buduje novú továreň, ktorá bude mať výrobnú kapacitu približne 50 000 tepelných čerpadiel ročne. Okrem bytového tepelného čerpadla Qvantum predáva aj tepelné čerpadlá na odpadový vzduch, geotermálne čerpadlá a tepelné čerpadlá vzduch-voda s výkonom od 4 do 192 kilowattov.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať