Intel sťahuje aktualizáciu CPU proti zraniteľnosti Spectre. Spôsobuje samovoľné reštarty PC

Technológie
2

Na nebezpečný malware Spectre a Meltdown Intel reagoval veľmi promptne. No ukázalo sa, že pri tejto rýchlej akcii nezostal čas na poriadnu výstupnú kontrolu. Záplaty totiž nefungujú správne a uvoľnené BIOSy s novými mikrokódmi spôsobujú nestabilitu systému. Najčastejšie dochádza k nevyspytateľným reštartom PC. Intel neupresňuje, v čom presne tkvie problém, ale oznamuje, že mu je už príčina problému známa a v plnom prúde pracuje na jej oprave.

Hlavní výrobcovia OEM (Acer, Asrock, Dell, HP a Lenovo) na odporúčanie spoločnosti Intel na svojich webových stránkach oznamujú zákazníkom, že ich existujúce opravy sú chybné. HP a Dell takisto stiahli svoje aktualizácie s opravou. Dell uvádza, že stiahnuté opravy riešili len Spectre variant 2, Spectre variant 1 a Meltdown boli opravené v rámci aktualizácií OS.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s problémom, uvádzame, že Meltdown a Spectre dokážu čítať kód z cache všetkých procesorov AMD, Intel a v bezpečí nie sú ani ARMy. CPU Intelu sú však problémom zasiahnuté najvýraznejšie a vyžadujú opravu softvéru na nižšej úrovni. Intel síce vytvoril opravu, ale nemôže byť použitá univerzálnym spôsobom (teda prostredníctvom aktualizácie ovládača). Pritom je povinnosťou výrobcov OEM distribuovať opravu do svojich systémov na úrovni základných dosiek.

Pôvodná oprava, ktorú Intel poskytol výrobcom OEM, sa ukázala chybná, no výrobcovia ju už začali distribuovať. Na PC sa tieto aktualizácie dodávali cez BIOS-y dosiek. Odporúča sa preto neflashovať BIOS-y dosiek vydané tento mesiac, kým sa nepotvrdí, že majú odstránené tieto problémy.

Zdroj: tomshardware.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Intel Spectre Meltdown malware Acer Dell HP Lenovo

2 komentáre

si robite srandu? reakcia na: Intel sťahuje aktualizáciu CPU proti zraniteľnosti Spectre. Spôsobuje samovoľné reštarty PC

29.1.2018 09:01
"Na nebezpečný malware Spectre a Meltdown Intel reagoval veľmi promptne." - to si asi robite srandu!

Intelu bol problem oznameny v lete 2017, problem bol zverejneny na prelome rokov 2017 a 2018 a Intel sa spraval ako piatak pristihnuty pri odpisovani. Zlahcovanie chyby, nejednoznacne vyhlasenia, zverejnenie opravy mikrokodu niektorych architektur procesorov, nasledne stahovanie z distribucie a odporucanie opravy neinstalovat, popri tom zaslane uplne zmatocne commity do linuxoveho jadra.

Intel sa pokusil tento problem zamiest pod koberec (podobne ako sa slovenske ministerstvo vnutra pokusalo "vysporiadat" s problemom kryptografickej chyby v obcianskych preukazoch) a aj teraz stale nema pripravene riesenie problemu pre vsetky dostatocne nove architektury svojich procesorov.
Reagovať

RE: si robite srandu? reakcia na: si robite srandu?

29.1.2018 17:01
Pekný deň, viete prosím toto *tvrdenie doložiť nejakým zdrojom?

*"Intelu bol problem oznameny v lete 2017"... je možné, že mi niečo uniklo. V texte článku narážame na rýchlosť vydania pôvodných (nedoladených) záplat od oficiálneho oznámenia problému.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať