ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Internetovej infraštruktúre v pobrežných oblastiach USA hrozí zaplavenie stúpajúcou hladinou mora

Bezpečnosť
0

Tisíce kilometrov optických káblov zakopaných v pobrežných oblastiach Spojených štátov môžu byť čoskoro zaplavené stúpajúcou hladinou mora. Upozorňuje na to nová štúdia výskumníkov z Wisconsinskej univerzity v Madisone a Oregonskej univerzity.

Podľa vedúceho autora štúdie Paula Barforda by sa táto kritická komunikačná infraštruktúra mohla ocitnúť pod vodou už o 15 rokov. Medzi najchúlostivejšie mestá v USA patria New York, Miami a Seattle, ale ohrozenie sa neobmedzuje len na tieto oblasti, bude sa šíriť cez internet, čo môže narušiťí globálnu komunikáciu.

 

Väčšina tejto infraštruktúry ja zakopaná pozdĺž diaľnic a pobrežného pásma, a keď bola postavená pred 20 – 25 rokmi, neuvažovalo sa o klimatických zmenách. Mnohé z rizikových vedení sú už blízko mora a len mierny nárast hladín oceánov v dôsledku topenia polárneho ľadu bude stačiť na zaplavenie káblov s optickými vláknami morskou vodou. Predzvesť budúcich problémov možno vidieť v katastrofických búrkach a záplavách, ktoré sprevádzali hurikány Sandy a Katrina.

Zakopané optické káble sú síce navrhnuté tak, aby boli odolné proti vode, ale na rozdiel od podmorských káblov, ktorými prúdia dáta z kontinentu na kontinent pod oceánom, nie sú vodotesné.

„Prvým inštinktívnym krokom bude spevnenie infraštruktúry,“ hovorí Barford. „Ale udržať more v zálive je ťažké. Pravdepodobne môžeme získať trochu času, ale z dlhodobého hľadiska to jednoducho nebude efektívne.“

Okrem preskúmania rizika pre lokálnu a diaľkovú infraštruktúru v pobrežných oblastiach štátu sa v štúdii skúmalo aj ohrozenie majetku jednotlivých poskytovateľov internetových služieb. Zistilo sa, že najviac ohrozené sú siete CenturyLink, Inteliquent a AT&T.

Podľa wisconsinského počítačového vedca zistenia štúdie slúžia ako upozornenie pre priemysel a vládu. „Je čas prebudiť sa. Musíme premýšľať, ako riešiť túto otázku.“

Zdroj: news.wisc.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
USA internet online Digital dáta Cloud technika ochrana technológie pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať