SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

IoT a robotika: Stavebnica robota Otto s dielmi vytlačenými na 3D tlačiarni

1

Otto je open source robot, ktorého mechanické časti si vytlačíte, alebo dáte vytlačiť na 3D tlačiarni, prípadne sú k dispozícii aj stavebnice s plastovými dielmi. Na pohyb využíva štyri servomotory Ako riadiaca doska v originálnom návode je použitá Arduino Nano, samozrejme môžete použiť aj Micro:bir, či inú dosku, podmienkou je aby dokázala ovládať štyri servomotory, prípadne aj ultrazvukový snímač vzdialenosti a dokázala komunikovať cez bluetooth. Samozrejme ideálne je použiť takú dosku, pre ktorú sú k dispozícii knižnice funkcií, prípadne pre začiatočníka aj hotové programy, aby sa zoznámili s možnosťami pohybu dvojnohého kráčajúceho robota. 

Video ukazuje zostavenie robota OTTO

V ďalšom videu je klon robota OTTO, Frog Robot for Arduino ktorý má podobu žabiaka

V článku použijeme stavebnicu Electronic Parts DIY Kit For OTTO Robot Maker, ktoré obsahuje všetku potrebnú elektroniku, servomotory aj ultrazvukový snímač vzdialenosti. Vytlačenie plastových dielov z PLA  filamentu na 3D tlačiarni Pruša MINI+ nám trvalo približne 12 hodín. K dispozícii je aj variant, kde si môžete mechanické diely vyrezať laserom z preglejky.

Komponenty stavebnice

Základom stavebnice je populárna vývojová doska Arduino NANO, ktorá je osadená v rozširujúcom module umožňujúcom jednoduché pripojenie servomotorov, snímača aj modulu pre bluetooth komunikáciu. 

Rozširujúci modul pre Arduino Nano

Schéma zapojenia

Robot OTTO pred vložením hlavy do tela

Robot OTTO vás uchváti jednoduchosťou konštrukcie a hlavne svojimi schopnosťami. Okrem toho, že zvládne chôdzu, tanec, rôzne pohyby, zvuky alebo reakciu na prekážky, tak vás vtiahne hravou formou do sveta elektroniky, programovania a 3D tlače. Zostavenie robota trvá menej ako hodinu a zvládne to aj začiatočník.

Nedávno sme vo videu predstavili variant robota Otto v podobe plexisklového žabiaka

Robota môžete ovládať pomocou mobilnej aplikácie

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Otto DIY robot Otto robotika

1 komentár

Luboslav Lacko klamar reakcia na: IoT a robotika: Stavebnica robota Otto s dielmi vytlačenými na 3D tlačiarni

17.11.2021 11:11
Lacko co sustavne klames v ostatnych nadpisoch?!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať