SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

JBL Authentics 500 / Retro štýl a najmodernejšie technológie

0

Dizajnérom a zvukovým inžinierom sa podarilo túto reproduktorovú sústavu navrhnúť tak, aby používateľ mal zážitok z dizajnu aj z kvalitného priestorového zvuku. Dizajn je inšpirovaný úspešnými reproduktorovými sústavami JBL L100 zo 70. rokov, ktoré mali rovnakú mriežku so vzorom Quadrex. Samozrejme, z technologickej stránky je na úplne inej úrovni vrátane podpory Dolby Atmos Music, Wi-Fi a bluetooth.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Princíp priestorovej reprodukcie je zrejmý po odobratí prednej mriežky pokrytej priezvučnou tkaninou. Tri kupolové výškové akustické meniče s priemerom 25 mm sú rozmiestnené tak, že jeden smeruje dopredu a dva do strán. Pod nimi sú tri strednotónové meniče s priemerom 2,75" (70 mm), takisto nasmerované dopredu. Basový menič s priemerom 6,5" (165 mm) je na spodnej strane. Reprodukciu basov zdôrazňujú dva basreflexové otvory na zadnej strane. Celkový výstupný výkon reproduktorovej sústavy je 270 W pri maximálnom harmonickom skreslení THD 1 % a výrobca udáva frekvenčný rozsah 40 Hz – 20 kHz s toleranciou -6 dB. Reproduktor má vstavané mikrofóny na zadávanie hlasových povelov pre digitálnych asistentov Amazon Alexa a Google Assistant. Môžete súčasne využívať obidve funkcie, takže každý člen rodiny môže zadávať povely pre svoju obľúbenú službu. Mikrofóny sa využívajú aj na automatickú kalibráciu po zapnutí, aby sa reprodukcia zvuku prispôsobila akustickým pomerom miestnosti. Na zadnej strane reproduktora je posuvný vypínač, ktorý deaktivuje mikrofóny, takže sa nemusíte obávať narušenia súkromia. Aj pri zapnutých mikrofónoch reproduktor reaguje len na povely po aktivačných frázach „Hey Google“ alebo „Alexa“.

Vráťme sa však k priestorovej reprodukcii. Priestorovú informáciu nesú hlavne tóny vysokých frekvencií, ktoré sú v tomto prípade vyžarované nielen dopredu, ale aj do strán, pričom sa predpokladá aj ich odraz od stien, takže k poslucháčovi sa dostanú jednak priamo, jednak odrazené s určitým oneskorením a fázovým posunom.

Hmotnosť 7,8 kg pri relatívne malých rozmeroch svedčí o solídnej robustnej konštrukcii a hrubých stenách zabraňujúcich prípadným rezonanciám. Vonkajší povrch je potiahnutý syntetickou kožou. Okolo prednej mriežky je kovový rám so zlatou povrchovou úpravou. Ovládacie prvky, teda otočné regulátory hlasitosti, výšok a basov a tlačidlá na párovanie cez bluetooth a spustenie zoznamu obľúbených skladieb, sú sústredené na hornej stene. V strede ovládača hlasitosti je okrúhle tlačidlo, ktoré po stlačení spustí/zastaví prehrávanie. Na posun dopredu ho treba stlačiť dvakrát a na posun dozadu trikrát.

Okolo ovládačov sú LED indikujúce nastavenú úroveň. Všetky funkcie možno ovládať aj z mobilnej aplikácie JBL One, takže indikácia úrovne je veľmi praktická. Trochu ma prekvapilo, že reproduktor nemá žiadne tlačidlo na vypnutie, ale nechýbalo mi. Vzadu sú konektory na pripojenie eternetového kábla, vstup AUX, konektor USB-C na servisné účely a napájací konektor. Na pripojenie k streamovacím službám sa dá, samozrejme, použiť aj pripojenie Wi-Fi a zdroj hudby môžete pripojiť aj cez bluetooth.

Pri testovaní som počúval hudbu zo streamovacej služby Tidal a NAS Synology, kde mám uloženú hi-res hudbu v bezstratových formátoch. Trochu ma prekvapilo, že pre bluetooth sú podporované len základné kodeky SBC a AAC, ale kvalitnejšie kodeky mi nechýbali, pretože málokedy prehrávam hudbu uloženú v smartfóne. V aktuálnej verzii softvéru sa JBL Authentics nevie pripojiť k NAS priamo, situáciu rieši pripojenie cez DLNA alebo – tak ako v mojom prípade – cez streamer. Hudbu môžete streamovať aj cez Chromecast. Keďže ide o systém s jednou reproduktorovou sústavou, efekty priestorového zvuku si vychutnáte skôr pri filmoch ako pri počúvaní hudby. Stereofónny zvuk nie je taký autentický ako pri klasickom usporiadaní dvoch reproduktorových sústav. Reproduktor podporuje technológiu priestorového zvuku Dolby Atmos Music, skladby v tomto formáte nájdete napríklad v službe Tidal. Inak povedané, tento reproduktor nie je primárne určený pre skalných priaznivcov „pure stereo“, ale skôr pre poslucháčov, ktorí sa neboja so zvukovým priestorom trochu experimentovať.

JBL Authentics 500 má výkonu na rozdávanie, takže ak to podmienky a susedia umožnia, môžete usporiadať aj veľmi hlučnú párty. Aj pri implicitnom nastavení plochej krivky ekvalizéra vás upúta prirodzene sýtymi basmi, a to aj pri nižšej hlasitosti, takže signálový procesor má určite implementované krivky fyziologickej regulácie hlasitosti. V aplikácii JBL One máte k dispozícii trojpásmový ekvalizér na nastavenie výšok, stredov a basov. Pri počúvaní hudby, ktorú poznám, som trochu stiahol basy, aby znela tak, ako som zvyknutý, a vynikli aj vokály a zvuky gitár. Zvyk by však nemal byť železná košeľa, takže som sa vrátil k implicitnému nastaveniu čiže plochej krivke ekvalizéra a zistil som, že basy neprekrývajú zvuky niektorých nástrojov, ale ich skôr podfarbujú. Výšky a stredy zostávajú jasné bez ohľadu na to, aké basy má príslušná skladba. Dopadlo to napokon tak, že po ukončení testovania JBL Authentics 500 som trochu pridal basy na zosilňovači mojej stereo zostavy.

V aplikácii JBL One v zložke Moments môžete vytvoriť zoznam skladieb s nastavenou hlasitosťou, prípadne aj automatickým vypnutím. Prehrávanie zoznamu spustíte stlačením tlačidla s ikonou srdca na reproduktore.

Prvých 10 čitateľov môže produkt kúpiť na www.jbl.sk so zľavou 15 %, potrebné je zadať zľavový kód JBLAUTH50NEXTECH.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, retro dizajn, pripojenie Wi-Fi, ovládanie na reproduktore aj v aplikácii, podpora Dolby Atmos Music
- Potešil by kodek aptX HD pre bluetooth a podpora pripojenia k NAS

PARAMETRE:

Výkon 270 W (pri THD 1 %); frekvenčný rozsah: 40 Hz – 20 kHz (-6 dB); odstup akustické meniče: 3 × 25 mm AI kupolový tweeter + 3 × 2,75" stredový + 6,5" subwoofer; audiovstup, bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, eternet a USB (na servisné účely); rozmery: 447 × 240 × 255,7 mm, hmotnosť 7,8 kg

Cena: 629,99 EUR

Viac info: www.jbl.sk

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať