SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

JBL XTREME 4 / Výkonný prenosný reproduktor s vynikajúcimi basmi

0

Rozmery, hmotnosť a v neposlednom rade aj atraktívny dizajn navodzujúci pocit robustnosti naznačujú, že tento prenosný reproduktor dokáže ozvučiť aj väčšiu miestnosť alebo outdoorovú párty, prípadne ho môžete nosiť na pleci. Preto má zvýšenú odolnosť proti vode na úrovni štandardu IP67, takže prežije aj hustý dážď či pád do vody, samozrejme, iba s dobre uzatvoreným krytom konektorov.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Reproduktor je aj prachotesný. Jeho konštrukcia umožňuje zavesenie na plece, pričom oká na popruhy sú dizajnovo veľmi dobre zakomponované. Na popruhu je umiestnený aj praktický otvárač na fľaše. Odolný textilný materiál a pogumované hrany sú zárukou, že reproduktor vydrží aj hrubšie zaobchádzanie, ktorému sa pri outdoorovom používaní nedá vyhnúť. Dizajnový štýl dokresľujú aj polopriepustné zrnité silikónové protinárazové výstupky okolo pasívnych žiaričov. Ovládacie prvky sú na hornej strane v dvoch radoch. Vpredu sú tri tvarované tlačidlá na ovládanie prehrávania a reguláciu hlasitosti a za nimi tlačidlá na zapnutie, párovanie cez bluetooth a na inicializáciu prepojenia viacerých reproduktorov podporujúcich funkciu Auracast na pokrytie väčšieho priestoru alebo na stereofónnu reprodukciu s väčšou stereo bázou. Auracast na báze Bluetooth LE je modernejšou náhradou technológie Partyboost. Ak máte staršie reproduktory JBL kompatibilné s Partyboost môžete ich prepojiť s novými reproduktormi vrátane Xtreme 4 cez aplikáciu JBL Portable. Zvislý stĺpec bielych LED indikuje stav batérie.

Na spodnej strane je vodotesný kryt upevnený dvoma skrutkami, pod ktorým je vymeniteľná batéria s kapacitou 68 Wh. Aj keď sú tam dve skrutky s hlavami torx, prípadná výmena batérie je rýchla a jednoduchá, takže do úvahy pripadá zobrať si náhradnú batériu napríklad na stanovanie. Náhradné batérie som zatiaľ v e-shope JBL nenašiel, ale keď si konštruktéri dali námahu s konštrukciou umožňujúcou výmenu, dostupnosť batérie na našom trhu je len otázkou času. Reproduktor môže fungovať aj ako powerbank, z portu USB môžete nabíjať iné zariadenie, typicky smartfón, z ktorého prehrávate hudbu.

Rozmery prístroja umožnili zabudovať dve dvojice akustických meničov, takže aj na takejto pomerne úzkej báze čiže vzdialenosti medzi ľavou a pravou sústavou akustických meničov si môžete vychutnať stereofónnu reprodukciu. Každý z dvojice basových reproduktorov má priemer 7 cm a výškové reproduktory 2 cm. Po stranách sú pasívne akustické žiariče, ktoré prispievajú k dobrej reprodukcii nízkych tónov. Je to vlastne basreflexový otvor zakrytý membránou. Výrobca udáva frekvenčný rozsah 44 Hz – 20 kHz. Samozrejme, zaujímala ma hlavne dolná hranica. Meranie ukázalo toleranciu - 6 dB na frekvencii 40 Hz, takže v tomto ohľade bol výrobca zbytočne skromný. Aj subjektívny dojem z basov je skvelý. Pri napájaní zo siete je celkový výkon 2 × 50 W RMS, pri napájaní z batérie 2 × 35 W RMS. Výrobca udáva výdrž 24 hodín na jedno nabitie, samozrejme, nie pri maximálnej hlasitosti. Funkcia Playtime Boost umožňuje predĺžiť čas hrania tým, že uberie basy, ktorých reprodukcia si vyžaduje najviac energie.

Predpokladaným scenárom využitia som prispôsobil aj skladby počas testovania, väčšinou išlo o dynamickú tanečnú hudbu, ktorá sa využíva takisto pri rôznych fitnes cvičeniach. JBL v spolupráci so špecialistami od Harman Kardon stavili na basy, pretože na párty, zumbe či iných tanečných a fitnes aktivitách na nich veľmi záleží. Aj pri vyššej hlasitosti bola reprodukcia bez skreslenia. Zvukový profil môžete upraviť v aplikácii pomocou päťpásmového ekvalizéra, prípadne si môžete vybrať jeden z profilov JBL Signature, Chill alebo Energy. Frekvenčný priebeh je fyziologický, takže aj pri nižšej hlasitosti si vychutnáte kvalitný zvuk. Keď uberiete basy, necháte vyniknúť vokálom a zvukom jemnejších nástrojov.

Odporúčam vyskúšať funkciu AI sound boost. Funguje tak, že reproduktor v reálnom čase analyzuje zvukový signál a prispôsobuje zvuk, aby sa naplno využili fyzické vlastnosti akustických meničov, hlavne hybnosť pri kmitaní, a minimalizovalo skreslenie pri vysokej hlasitosti. Dostupné aj v modrej a maskáčovej farbe.

Prvých 10 čitateľov môže produkt kúpiť na www.jbl.sk so zľavou 15 %, potrebné je zadať zľavový kód JBLNEWSNEXTECH.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, kvalita zvuku, robustná konštrukcia, odolnosť proti vode, vymeniteľná batéria
- Potešil by vstup AUX

PARAMETRE:

Akustické meniče: 2 × 70 mm basové + 2 × 20 mm výškové; frekvenčný rozsah: 44 Hz – 20 kHz, výkon 2 × 30 W RMS woofer + 2 × 20 W RMS tweeter (2 × 20 W + 2 × 15 W z batérie), odstup signál/šum > 80 dB; bluetooth 5.3, profily A2DP 1.3, AVRCP 1.6; batéria 68 Wh, rozmery: 297 x 149 x 141 mm, hmotnosť 2,1 kg

Cena: 349,99 EUR

Viac info: www.jbl.sk

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať