ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

JBL Tune 520 BT a JBL Tune 720 BT / Slúchadlá s výborným zvukom a rekordnou výdržou batérie

1

Hlavný rozdiel medzi testovanými modelmi je v konštrukčnom formáte. Slúchadlá JBL Tune 520 BT sú typu on-ear, teda „na uši“. Majú menšie mušle, ktoré doliehajú na ucho, ale neprekrývajú ho, takže vás až tak neizolujú od hluku okolia, prípadne od zvukov, ktoré by ste nemali prepočuť, ako sú napríklad hlásenia v dopravných pro­striedkoch. Model JBL Tune 720 BT je typu over-ear, čiže majú väčšie mušle obklopujúce ucho.

Pre on-ear slúchadlá je charakteristický silnejší prítlak, aby obvod mušlí čo najtesnejšie priľnul na ucho a slúchadlá pevne držali aj pri chôdzi. Vďaka čalúneniu z mäkkej pamäťovej peny pokrytej na dotyk príjemnou tenkou syntetickou kožou sú však slúchadlá JBL Tune 520 BT pohodlné aj pri dlhšom nosení. Hlavový most obidvoch modelov je primerane masívny a v strednej časti je zvnútra čalúnený. Veľkosť sa dá prispôsobiť vysúvaním pružných plastových pásikov, na ktorých sú cez flexibilné kĺby upevnené mušle.

Prívlastok BT naznačuje, že slúchadlá sa pripájajú bezdrôtovo a využívajú najnovšiu špecifikáciu bluetooth 5.3. Podporované sú profily A2DP V1.3.2, AVRCP V1.6.2, HFP V1.7.2. Pre model TUNE 520 BT je to jediný spôsob pripojenia. Model TUNE 720 BT okrem bezdrôtového pripojenia umožňuje aj pripojenie káblom. Slúchadlá majú 2,5 mm konektor a v balení je aj tenký káblik z 2,5 mm na 3,5 mm jack. Primárnou metódou pripojenia bude aj v tomto prípade bluetooth, aby vás kábel neobmedzoval v pohybe. Slúchadlá on-ear sú ľahšie a môžete ich používať aj pri pohybových aktivitách v bezpečnom priestore. Over-ear model 720 BT je určený skôr pre statické scenáre počúvania doma, prípadne vo vlaku či lietadle. Subjektívne sú tieto slúchadlá pohodlnejšie a napriek uzavretej konštrukcii je priestor mušlí pomerne dobre odvetraný.

▪ JBL TUNE 520BT 

Možnosť prepínania medzi dvoma zariadeniami pripojenými cez blue­tooth umožní napríklad počas pozerania videa na tablete vo vlaku automatické prepnutie slúchadiel na telefón, aby ste mohli prijať hovor. Samozrejmosť pri obidvoch modeloch je mikrofón, takže môžete telefonovať s nasadenými slúchadlami. Funkcia Voice Aware zabezpečuje pri telefonovaní pripočúvanie vášho hlasu, inak by ste podvedome hovorili hlasnejšie. Slúchadlá sa nabíjajú cez moderný konektor USB-C, čas nabíjania je približne dve hodiny a vydržia hrať 57 hodín v prípade TUNE 520 BT a až 76 hodín pri TUNE 720 BT, čo je bezkonkurenčná výdrž. Overil som, že po piatich minútach nabíjania máte energiu na trojhodinové počúvanie.

Kvalita zvuku v tejto cenovej kategórii je pri obidvoch modeloch nadpriemerná. Príjemne ma prekvapili basy, takže na svoje si prídu aj priaznivci „tvrdších“ hudobných žánrov, ako je rock, metal či techno, hlavne ak si nižšie frekvencie ešte viac zvýraznia v ekvalizéri. Zvukový profil sa dá upraviť pomocou 10-pásmového ekvalizéra v aplikácii JBL Headphones. Basy sú vďaka technológii JBL Pure Bass síce bohaté, ale nie také výrazné, aby prekryli výšky, ktoré sú, mimochodom, dostatočne zreteľné, či stredné tóny. Aj keď obidva modely majú frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz, TUNE 720 BT má vďaka väčším akustickým meničom 40 mm basy vyváženejšie, čo oceníte napríklad pri počúvaní džezu. Pre žánre tohto typu som ani nemusel nastavovať ekvalizér, základné lineárne nastavenie bolo subjektívne najlepšie.

Obidva modely som otestoval aj pomocou prípravku typu umelé ucho s kvalitným kalibrovaným meracím mikrofónom Behringer ECM 8000. Pred meraním som pomocou mobilnej aplikácie nastavil lineárny ekvalizér. Slúchadlá JBL Tune 520 BT s 33 mm akustickými meničmi mali na frekvencii 20 Hz útlm -5 dB, čo je vynikajúca hodnota, a mierne zvýraznené basy. Väčšie slúchadlá 720 BT dokonca len – 3 dB a frekvenčná charakteristika bola vyrovnanejšia. Tieto slúchadlá som otestoval aj cez káblové pripojenie a priebeh frekvenčnej charakteristiky sa takmer nezmenil.


▪ JBL TUNE 720BT

Menšie slúchadlá 520 BT som testoval aj pri nakupovaní v obchodnom dome, kde čalúnenie mušlí dobre utlmilo pomerne značný hluk, ale nie natoľko, aby som stratil „akustickú orientáciu“ v priestore. Rovnako aj v autobuse či vlaku. Mušle sa dajú pootočiť o 90 stupňov, takže slúchadlá sú po zložení kompaktné a zmestia sa aj do tenkého kufríka.  Slúchadlá sú dostupné v štyroch atraktívnych  farbách.

Pre našich čitateľov máme zaujímavú zľavu 20 % pri nákupe slúchadiel JBL TUNE 520BT na www.jbl.sk. Stačí zadať zľavový kód JBLNEXTECHT520, platí na všetky ­farebné vyhotovenia v ponuke.  

PARAMETRE (JBL TUNE 520BT):

• Akustické meniče 33 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz; citlivosť 102 dB SPL @1 kHz/1 mW; citlivosť mikrofónu: -29 dBV @ 1 kHz/Pa; bluetooth 5.3, profily A2DP V1.3.2, AVRCP V1.6.2, HFP V1.7.2; batéria 450 mAh, čas prehrávania 57 h; hmotnosť 157 g

• Cena: 59,99 EUR

PARAMETRE (JBL TUNE 720 BT):

• Akustické meniče 40 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz; citlivosť 101 dB SPL @1 kHz/1 mW; citlivosť mikrofónu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; bluetooth 5.3, profily A2DP V1.3.2, AVRCP V1.6.2, HFP V1.7.2; batéria 500 mAh, čas prehrávania 76 h; hmotnosť 220 g 

 • Cena: 79,99 EUR

 • Viac info: www.jbl.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Jbl tune sluchadla mam doma k TV a super reakcia na: JBL Tune 520 BT a JBL Tune 720 BT / Slúchadlá s výborným zvukom a rekordnou výdržou batérie

1.5.2023 10:05
Ale tak drbnutu farbu ako je ta na fotke by som nikdy nekupil
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať