SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Jediný muž je autorom 8,5 % článkov na Wikipédii. Presnejšie jeden muž a jeho robot.

0

Blesk_tit_wikipedia.jpg Wikipédia v súčasnosti obsahuje asi 30 miliónov článkov v 287 jazykoch. Švéd Sverker Johansson (53) je odborník na lingvistiku, ekonómiu, stavebníctvo a časticovú fyziku.

A okrem toho je aj programátorom. A má „na svedomí" 2,7 milióna článkov na Wikipédii. Jedna tretina z nich je napísaná v jeho rodnej švédčine a dve tretiny v cebuánčine a jazyku waray-waray, ktorými sa hovorí na Filipínach, odkiaľ pochádza jeho manželka.

Články však nie sú výsledkom práce jedného polyhistora, ale človeka a šikovného softvéru. Týkajú sa najmä málo známych živočíšnych druhov, predovšetkým motýľov a chrobákov, a obsahujú len základné informácie.

INT_01_wikipedia.jpg

Podľa článku, ktorý zverejnil The Wall Street Journal, Johansson používa na generovanie článkov softvérový robot s názvom Lsjbot. Ten skenuje databázy a iné zdroje a automaticky tvorí heslovité články a nahráva ich na web.

Robot môže denne vytvoriť aj 10 000 článkov, no nie všetci sú tým nadšení. Stránka síce technicky nevylučuje použitie robotov, no práve ľudia a ich editačné vojny robia Wikipédiu takou jedinečnou a zaujímavou.

Ak vás zaujíma, aké chyby Lsjbot robí a akým kritikám Sverker Johansson čelí, prečítajte si článok vo Wall Street Journal.

Zdroj: huffingtonpost.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať