SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Kocky z plastového odpadu sú 3x pevnejšie ako tehly

0

Keďže znečistenie spôsobené plastmi škodí zdraviu zvierat, ľudí aj životnému prostrediu, firmy hľadajú a nachádzajú kreatívne spôsoby, ako dať plastom nový význam. Napríklad kanadská spoločnosť Plaex opätovne využila plastový odpad na výrobu odolných stavebných tehál pre domy. Virálne video, ktoré pôvodne zverejnil tvorca Eagle Eye na TikToku, vysvetľuje, prečo sú tehly „prakticky nezničiteľné“, schopné odolať sile buldozéra.

Podľa videa Plaex zabezpečuje, že 90 % materiálu tehly je vyrobených z plastového odpadu. To umožňuje znížiť množstvo odpadu posielaného na skládky. Dizajn je jednoduchý a pri montáži nie sú potrebné žiadne nástroje, pretože kocky sa spájajú ako lego. Každá tehla váži asi 2,25 kg a je viac ako trikrát pevnejšia ako bežné tehly. Znečistenie plastmi je čoraz väčší problém, pretože produkcia tohto materiálu je na historickom maxime.

Pritom približne 79 % plastového odpadu sa posiela na skládky a zhruba 8 miliónov kusov plastov sa denne dostáva do oceánov. Podľa rôznych odhadov sa recykluje menej ako 10 % plastov. Vedci stále pracujú na objasnení vplyvu plastového odpadu na naše zdravie, ale nazdávajú sa, že chemikálie v plastových časticiach sú spojené s množstvom závažných problémov vrátane niektorých druhov rakoviny. Výrobcovia by preto mali pri navrhovaní plastových predmetov a obalov brať do úvahy recyklovateľnosť materiálu aj pravdepodobnosť jeho vyhadzovania.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať