SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Názor: Google funkciou AI Overview ničí svoj vlastný vyhľadávač

Technológie
0

Podujatie Google I/O bolo už tradične určené na prezentáciu najnovších aktualizácií prichádzajúcich pre Android. Tentoraz sa však Google rozhodol zamerať ho na AI, konkrétne na to, ako zmení spôsob, akým sa pohybujeme na webe. Vyhľadávací nástroj Googlu je pravdepodobne najdôležitejším produktom spoločnosti. Podľa analýz firmy Statista mal Google k januáru 2024 neuveriteľných 82 % podielu na trhu desktopových vyhľadávačov.

Na druhom mieste je Bing s iba 11-percentným podielom. Napriek tomu Google oznámil, že drasticky prepracuje svoj populárny vyhľadávací nástroj integráciou novej funkcie s názvom AI Overview (AI prehľad). Nová funkcia využíva technológiu pokročilej umelej inteligencie na generovanie jedinečných odpovedí na mnohé vyhľadávacie dopyty.

Keďže odpovede generuje Google, vložia sa do výsledkov vyhľadávacieho nástroja, čo znamená, že nebudete musieť kliknúť na žiadny odkaz, aby ste našli informácie, ktoré hľadáte. Pre priemerného používateľa to môže znamenať rýchlejšie získanie všetkých potrebných informácií. Zároveň bude mať všetko prehľadne zhrnuté, takže nemusí lúskať riadky textu. Google dokonca ponúkne možnosť zhrnutie ešte viac zjednodušiť či rozložiť do detailov.

Problém je však v tom, odkiaľ Google získava všetky tieto informácie. Uvádza síce webové stránky a články, z ktorých údaje čerpá, ale umelá inteligencia vzhľadom na svoju povahu nie je vždy dokonalá v správnom zhrnutí týchto informácií.

Google je totiž známy aj tým, že preberá informácie z nespoľahlivých zdrojov a potom vo výsledkoch vyhľadávania prezentuje nesprávne informácie ako Featured Snippet (Vybraný úryvok). Video od spoločnosti Vox ukazuje niektoré z týchto významných chýb.

Napríklad lekárske poradenstvo, ktoré nepreveril odborník, môže byť neuveriteľne nebezpečné. Google pritom nedokáže zabezpečiť, aby všetky informácie, ktoré zhromažďuje, pochádzali od odborníka. Spoločnosť nedávno uzavrela dohodu s Redditom, ktorá jej umožňuje využívať príspevky z nespočetných fór na trénovanie svojej AI. 

Fóra sú síce cenným miestom na získavanie informácií od iných ľudí z celého webu, ale keďže každý môže písať príspevky bez akýchkoľvek odborných znalostí alebo procesu overovania faktov, neexistuje spôsob, ako zaručiť, že to, čo čítate, je správne. Je preto nebezpečné, keď dôveryhodný zdroj, ako je Google, prezentuje takéto informácie ako faktické.

Samozrejme, aj pri používaní vyhľadávacieho nástroja Google a kliknutí na odkaz na návštevu webovej stránky môžete nenájsť nesprávne informácie. Používateľ však môže zvážiť, nakoľko je informácia dôveryhodná. Napríklad je oveľa pravdepodobnejšie, že si budete myslieť, že informácie sú presné, keď si ich prečítate na BBC na rozdiel od amatérskeho blogu.

No keď odpoveď generuje Google, môže veľa ľudí nesprávne predpokladať, že spoločnosť je rovnako spoľahlivá, pokiaľ ide o poskytovanie faktických informácií, čo však v prípade AI Overview nemusí byť pravda. Keďže celosvetový web je už aj tak plný dezinformácií, možno sa obávať, že presadzovanie AI zo strany Googlu tento problém v skutočnosti nevyrieši, ale, naopak, zintenzívni.

Zdroj: trustedreviews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať