SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Kompresory a ich využitie pre bežné domáce práce – od upratovania po maľovanie

Tlačové správy
0

Kompresor je všestranným nástrojom, ktorý je možné použiť na širokú škálu činností, a to aj pri bežných domácich prácach či stavebných projektoch. Bez ohľadu na to, či ste skúseným majstrom, alebo len občas potrebujete niečo opraviť, vyčistiť a nafúkať, kompresor vám prácu uľahčí.

Čo je to kompresor?

Kompresor je stroj, ktorého princíp spočíva v stláčaní (kompresii) vzduchu alebo iných plynov na vyšší tlak ako je ten atmosférický. Je možné ich kategorizovať do viacerých skupín, napr. podľa spôsobu premeny energie z mechanickej na tlakovú (dynamické a objemové, ktoré je možné ďalej deliť). Využívajú sa v odvetviach, ako je napríklad automobilový priemysel, chemický, textilný a podobne, avšak menšie verzie nájdu využitie aj v domácnostiach.

Nafukovanie pneumatík, bazénov a lôpt

Kompresor je dobrým pomocníkom nielen pri ťažkej práci, ale aj pri hustení pneumatík na aute (nezabudnite, že pre bezpečnú jazdu a správne riadiace schopnosti vozidla je dôležitý nielen optimálny tlak v pneumatikách, ale aj uťahovací moment, takže sa nezaobídete bez momentového kľúča)  alebo bicykli. Použijete ho tiež pri nafukovaní športového či plážového vybavenia – lopty, paddleboardy, nafukovacie kajaky, matrace a iné. V tomto prípade postačí aj kompresor bez tlakovej nádoby alebo len model s malým objemom, cca do 8 litrov.

Maľovanie a morenie bez námahy

Pomocou výkonného kompresora je nanášanie farieb či moridiel jednoduchšie – rýchlejšie dokážete pokryť veľkú plochu a zaistiť pritom rovnomerný nástrek bez stôp po valčeku alebo štetín zo štetca. Za týmto účelom je vhodnejší bezolejový kompresor.

Pohon pneumatického náradia

Kompresor je možné použiť aj na pohon náradia, ktoré využíva stlačený vzduch ako hlavný zdroj energie, napríklad striekacie pištole, pneumatické rázové uťahováky a ďalšie. Objemová výkonnosť (výtlak) kompresora by mala byť minimálne taká, aká je spotreba vzduchu daného zariadenia.

Zbavte sa prachu a nečistôt

Pomocou kompresorov sa tiež môžete rýchlo a jednoducho zbaviť prachu, pilín a iných nečistôt, a to aj na ťažko dostupných miestach, napr. za radiátormi. Je však potrebné vybrať správnu ofukovaciu trysku. Môžete ním vyčistiť aj domácu elektroniku. Vďaka tryske s úzkym prúdom vzduchu sa dostanete aj na miesta ako sú vetracie otvory na počítači alebo štrbiny na klávesnici.

Zdroj foto: Anze / Adobestock.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať