SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Malý výrez, veľký rozdiel: prichádza Touch Card

0

 Na Slovensko prichádza nový štandard dizajnu platobných kariet – Touch Card. Unikátna karta s výrezom umožní každému jednoduché rozoznanie jednotlivých typov kariet v peňaženke obyčajným dotykom. Ide o malú zmenu, ktorá však prináša zásadný vplyv na uľahčenie každodenných platieb pre mnohých zrakovo znevýhodnených ľudí. Za vývojom tejto inovatívnej karty stojí technologická spoločnosť Mastercard. Na Slovensku bude dostupná hneď v piatich bankách: 365.bank, ČSOB, mBank, UniCredit Bank a VÚB banka.

Odhaduje sa, že na Slovensku žije približne 100 000 ľudí, ktorí majú vážny problém so zrakom. Pri nakupovaní a platení sa stretávajú s ťažkosťami, ktoré sú pre ľudí bez zrakového hendikepu nepredstaviteľné. Okrem zložitého rozlišovania bankoviek pri platbe v hotovosti môže byť pre nevidiacich a slabozrakých problémom aj rozpoznanie platobnej karty medzi ostatnými kartami v peňaženke, prípadne rozpoznanie rozdielov medzi debetnou, kreditnou či predplatiteľskou kartou.

Spoločnosť Mastercard prichádza na Slovensko s revolučným riešením, ktoré dodá zrakovo znevýhodneným ľuďom pri platení väčší pocit istoty a nezávislosti. Spolu s renomovanými partnermi navrhla nový globálny štandard platobných kariet Touch Card. Vďaka jedinečnému výrezu na platobnej karte môže každý rozpoznať jednoduchým dotykom platobnú kartu medzi ostatnými a navyše odlíšiť aj jej typ.  

„Karta Touch Card je skvelým pomocníkom pre všetkých, najmä pre ľudí, ktorým spôsobuje stres rýchla orientácia v peňaženke, pričom výrazne uľahčí život ľuďom s čiastočnou alebo úplnou stratou zraku. V Mastercard sa snažíme vytvárať svet pre všetkých a poskytovať rovnaké príležitosti na využívanie možností dnešného digitálneho sveta,“ hovorí Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Drobné výrezy na kratšej strane platobných kariet Touch Card umožňujú rozpoznať typ karty jednoducho po hmate a uľahčujú orientáciu v priehradkách peňaženky. Debetná karta má okrúhly výrez, kreditná karta široký hranatý a predplatená karta trojuholníkový. Karty nového štandardu Touch Card je možné používať vo všetkých platobných termináloch a bankomatoch.

Na Slovensku bude nová Touch Card dostupná hneď v piatich bankách, ktoré spolupracujú so spoločnosťou Mastercard.

„Najčastejším artiklom, ktorý platia bankoví klienti platobnou kartou, je jedlo, pričom medzi top kategórie produktov patria aj lieky či kozmetika. Zároveň jedným z najpreferovanejších atribútov v rámci bankových služieb je jednoduchosť, ktorú očakáva približne tretina ľudí. To všetko sú potreby, ktoré sú dôležité nielen u všeobecnej populácie, ale vzhľadom na ich nevyhnutný charakter sú podstatné aj v prípade zrakovo znevýhodnených ľudí. Platobná karta Touch Card im zjednoduší doterajšie platenie a spraví bankové služby ešte o čosi dostupnejšie,“ hovorí Tomáš Barbarič, šéf produktov 365.bank. 

„Obzvlášť v dnešnom rýchlom a čoraz digitálnejšom svete neraz zabúdame na to, že pre mnohých zostávajú aj rutinné veci stále ťažko dostupné. Preto sme veľmi radi, že môžeme začať poskytovať karty, vďaka ktorým bude tak samozrejmá vec ako platenie pre nevidiacich a slabozrakých dostupnejšia. Ide o prirodzené pokračovanie našej podpory, ktorú sme výraznejšie odštartovali vlani poskytnutím platobných terminálov pre zbierku Biela pastelka a následne sme v tomto roku využili náš ČSOB Bratislava Marathon na to, aby sme zviditeľnili tých, ktorí sa právom cítia často neviditeľnými – teda nevidiacich a slabozrakých,“ informuje Anna Jamborová, manažérka Oddelenia komunikácie ČSOB.

„V mBank milujeme zmysluplné inovácie a zároveň myslíme na všetkých klientov. Aj preto je pre nás dôležité, aby mohli naše produkty používať s ľahkosťou a bez stresu. Veríme, že unikátne platobné karty Touch cards prinesú našim zrakovo postihnutým zákazníkom viac pohodlia, nezávislosti a  zjednodušia im praktickú stránku života. V mBank začneme všetky platobné karty vydávať s výrezmi, takže s rozoznávaním pomocou nenápadnej hmatateľnej značky sa stretne každý náš klient,“ hovorí Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank.

„Nové karty so sebou prinášajú technologické novinky s dôrazom na udržateľnosť a sú súčasťou našej hodnotovej ESG stratégie. Sú vyrobené z recyklovateľného plastu a vďaka špecifickému výrezu vhodné pre nevidiacich a slabozrakých. Navyše aktiváciou našej Mastercard pomáhame vysádzať stromy,” vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„Aj obyčajná drobnosť, ktorá môže pomôcť či už jednotlivcovi alebo skupine v každodennom bytí, má význam. Tešíme sa, že môžeme byť súčasťou a verím, že takýchto dobrých vecí bude pribúdať,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia Kartové procesy vo VÚB banke.

Nový globálny štandard dizajnu platobných kariet vznikol v spolupráci s Kráľovským národným inštitútom nevidiacich (The Royal National Institute of Blind People) z Veľkej Británie, s Organizáciou služieb pre nevidiacich a slabozrakých VISIONS zo Spojených štátov a spoločnosťou IDEMIA, ktorá vyvíja aj mobilné vodičské preukazy a biometrické platobné karty.

Spoločnosť Mastercard okrem toho do platobných terminálov na Slovensku už niekoľko rokov postupne pridáva možnosť zvukového potvrdenia transakcie pomocou jedinečného hudobného podpisu. Vďaka tejto inovácii každý držiteľ karty Mastercard, a najmä osoby so zrakovým znevýhodnením, ľahko rozpoznajú, že ich platba bola úspešne dokončená. Na Slovensku sú už dnes desiatky tisíc bezkontaktných terminálov, ktoré potvrdzovaciu znelku Mastercard podporujú. Pri platbe inou kartou ako Mastercard tento špecifický zvukový signál nezaznie.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať