SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Konverzačné AI zlatokopky ťahajú citlivé údaje od svojich ľudských “partnerov”

Technológie
0

Nový výskum odhalil, že romantické chatboty kradnú údaje a nespĺňajú ani základné štandardy ochrany osobných údajov. Nezisková organizácia Mozilla Foundation preskúmala 11 AI chatbotov a zistila, že umelí priatelia a priateľky sú „na rovnakej úrovni ako najhoršie kategórie produktov“ z hľadiska ochrany súkromia. 

Za posledný rok vzrástla popularita AI chatbotov simulujúcich romantické vzťahy, pretože pokročilé generatívne modely umelej inteligencie, ako je ChatGPT, sa stávajú dostupnejšími. Sú navrhnuté tak, aby zlepšili náladu a pohodu používateľov tým, že ponúkajú vzťah v podobe partnera, ktorý ich počúva a odpovedá. Podľa Mozilly však prichádzajú s množstvom varovných signálov, ako je napríklad nešifrovanie osobných údajov.

V blogovom príspevku, ktorý organizácia zverejnila na Valentína, Mozilla varovala, že romantické AI chatboty zhromažďujú rozsiahle osobné informácie – dokonca aj o sexuálnom zdraví používateľov. Vedci odporučili tým, ktorí používajú AI chatboty, aby s nimi nezdieľali žiadne citlivé informácie a požiadali o vymazanie akýchkoľvek informácií, ktoré zdieľali, keď prestanú aplikáciu používať.

Ľudia by sa tiež mali vyhýbať udeľovaniu súhlasu aplikáciám AI chatbotov na neustále sledovanie ich geolokácie a nemali by im povoliť prístup k fotkám, videám alebo fotoaparátu zariadenia. Odborníci tvrdia, že vzostup „dokonalých“ priateliek s umelou inteligenciou ničí celú generáciu mužov a robí ich neschopnými vytvárať skutočné ľudské vzťahy. Profesorka dátových vied Liberty Vittertová sa vyjadrila, že AI priateľky sú teraz „takmer na nerozoznanie od skutočného človeka“ – okrem toho, že nikdy nie sú unavené, nevrlé alebo nemajú zlý deň.  

Zdroj: the-sun.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať