SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nový tepelný zameriavač umožňuje ostreľovačom sledovať dráhu guľky počas letu

0

Spoločnosť Teledyne FLIR predstavila svoj nový termálny puškohľad pre ostreľovačov, vďaka ktorému budú vidieť letieť vlastné guľky vo dne alebo v noci na vzdialenosť až 2200 metrov. Termovízny zameriavač ThermoSight HISS-HD, ktorý prvýkrát uzrel svetlo sveta na výročnej výstave SHOT Show v Las Vegas, umožňuje ostreľovačom a guľometníkom zasiahnuť ciele na veľkú vzdialenosť, pričom zostávajú nevidení.

Ostreľovači musia byť schopní identifikovať, zamerať a zničiť ciele na vzdialenosti niekedy merané v kilometroch a najlepšie pri prvom výstrele. Problém je v tom, že na to už nestačí bystrý zrak a pevná ruka. Ostreľovači dnes používajú špecializované pušky a náboje, sofistikovanú optiku a počítačové procesory, ktoré zvládajú najrôznejšie premenné, ako je vietor, tlak vzduchu, úsťová rýchlosť, spád strely a iné. Pri tom všetkom sa však ostreľovači a guľometníci musia vrátiť k starému a spoľahlivému prostriedku – nábojom so stopovkou.

V starých vojnových filmoch ste sa pravdepodobne stretli s nočnými bojovými scénami, v ktorých guľky osvetľujú oblohu ako lasery. To sú náboje so stopovkou. Ide o guľky so zápalnou náložou, ktoré sú zmiešané s bežnými nábojmi, aby ostreľovač alebo strelec zmerali miesto, kde výstrely dopadajú. Funguje to síce, ale s jedným nepríjemným dôsledkom – umožní to nepriateľovi vidieť, odkiaľ prichádza paľba, a opätovať ju.

ThermoSight HISS-HD umožňuje ostreľovačovi vidieť náboje tak efektívne na veľkú vzdialenosť, ako keby to boli stopovky, a to aj za denného svetla. Využíva na to obrazový snímač s kryochladičom, ktorý ich ochladí na veľmi nízke teploty. Tým sa znižuje tepelný šum a zvyšuje rozlíšenie. Výsledkom je, že s pomocou pokročilých procesorov môže ostreľovač priamo vidieť tepelnú stopu strely počas letu.

Podľa spoločnosti to nie je prvý systém s takouto schopnosťou, ale ako prvý to dokáže v takom vysokom rozlíšení na taký dlhý dosah. HISS-HD s hmotnosťou 2,1 kg sa dá ľahko pripevniť na akýkoľvek štandardný držiak na koľajnicu MIL-STD-1913 Picatinny a môže sa spárovať s množstvom rôznych ďalekohľadov a zbraňových systémov. Má aj prívesok na diaľkové ovládanie a možno ho nastaviť na vzdialené pozorovanie s nahrávaním videa.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať