PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

1

S rastom svetovej populácie sa vedci stále viac obávajú, ako dokážeme vyrobiť dostatok energie bez toho, aby sme zničili klímu. Briti Dan Grech a Hayden Ashfield si myslia, že súčasťou riešenia by mohlo byť získavanie energie z oceánu. Dvojica sa snaží popularizovať proces konverzie tepelnej energie z oceánu, označovaný skratkou OTEC (ocean thermal energy conversion).

Na výrobu elektriny by sa využil teplotný rozdiel medzi teplou vodou na povrchu oceána (25 - 28 °C) a studenou (okolo 4 °C) v hĺbke 800 m. Teplá voda by sa odvádzala z povrchu do výmenníka tepla, ktorý sa nachádza na lodi. Tam sa použije na „odparenie“ pracovnej kvapaliny (vyrobenej z amoniaku), ktorá má nízku teplotu varu približne 25 – 28 °C. Para potom poháňa turbínu pripojenú k elektrickému generátoru. Tak sa získava použiteľná energia.

Systém by vraj mohol napájať pobrežné strediská a mestá, po rozšírení by však mohol rozsvietiť svetlá v celej krajine. Spočiatku by sa mal zaviesť do letovísk v tropických krajinách. Systém je jedinečný tým, že zachytávanie energie sa vykonáva výhradne na mori, čo znamená, že sa nemusí zabrať žiadna pôda.

Každý deň približne 60 miliónov štvorcových kilometrov povrchovej vody tropického oceánu absorbuje zo Slnka ekvivalent energie, ktorá sa uvoľní spaľovaním 170 miliárd barelov ropy za deň. Dan Grech dúfa, že ich systém zachytí malé percento tejto energie a dodá ju do blízkej krajiny. Hromadnou výrobou ekolodí by mohla cena OTEC rýchlo klesnúť. Väčšie lode by umožnili napájať celú krajinu.

V nasledujúcich 10 rokoch by chcel Dan vybudovať „farmy OTEC“ plávajúce pri pobreží Ameriky alebo afrického kontinentu, ktoré dokážu spoľahlivo zásobovať elektrinou celé mestá a štáty. Systém je údajne mimoriadne efektívny – z každých 2,5 MW vyrobenej energie možno získať 1,5 MW elektriny, „stratená“ energia sa použije na udržanie systému v chode. V porovnaní s veternými farmami je Danov systém dvojnásobne efektívnejší.

Zdroj: thesun.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum buducnost elektrina energia

1 komentár

teoria je to pekna reakcia na: Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

20.1.2020 19:01
prakticka realizacia je otazna. Maju premyslene, ako z 800m hlbky vytiahnu vodu s teplotou 4°na povrch bez toho, aby sa im ohriala na 20-25°? Hlbka mora 800m je vo vacsine pripadov dost daleko od pobrezia, energiu budu musiet prenasat dlhymi kablami. Je to cele nedoriesene.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať