ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

6

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, ktoré toto dianie urýchľujú. Automatizácia sa integruje do všetkých odvetví a uplatňuje sa v masovej miere všade – od veľkých technologických spoločností až po sklady a logistiku. Správa McKinsey Institute uvádza, že vo výrobe sa zrušili už 4 milióny pracovných miest a do roku 2030 by mohlo zmiznúť asi 73 miliónov pracovných pozícií.

Niektoré štúdie hovoria, že v priebehu nasledujúcich 30 rokov bude automatizovaná až polovica pracovnej sily. Podľa správy McKinsey by sa približne v 60 % povolaní mohla automatizovať aspoň jedna tretina základných činností. Navyše vedci ešte celkom nepreskúmali dosah nových technológií, ako sú autonómne vozidlá alebo automatizované dodávateľské reťazce, ktoré by mohli ovplyvniť aj milióny vysoko platených pracovných miest. Už v súčasnosti dochádza v dôsledku automatizácie k masívnemu znižovanie počtu pracovných miest.

Továrňam, ktoré predtým zamestnávali desiatky tisíc pracovníkov, dnes stačí niekoľko stoviek zamestnancov. Napríklad v médiách stroje napíšu približne jednu miliardu tlačových správ ročne, automatizované spravodajstvo už nahradilo tisíce redaktorov. Kto je ohrozený najviac? Hlavne tí, ktorí vykonávajú opakujúce sa činnosti a analýzy. Vypĺňanie formulárov a základné služby back-office možno automatizovať. Stroje dokážu čítať, ukladať a interpretovať čokoľvek od snímok tváre a dokumentov až po röntgenové snímky.

Prakticky všetko, čo je na papieri, sa dá skenovať, ukladať, triediť a analyzovať, a teda sa stáva súčasťou tejto novej vlny automatizácie. A kto môže uspieť? Vzdelávací systém sa musí zamerať na podporu čisto ľudských zručností: emočnú inteligenciu, komunikáciu, spoluprácu a kritické myslenie. Žiaľ, treba dodať, že vzdelávacie inštitúcie sú vo všeobecnosti slabo pripravené na tento spoločenský posun. Dariť sa bude tým, ktorí sa zaoberajú „ľudskými zručnosťami“, ako aj priemyselným dizajnérom, inžinierom, urbanistom a tvorcom politiky.

Stále budeme potrebovať kvalifikovaných diplomatov, učiteľov, odborníkov v oblasti duševného zdravia a opatrovateľov. Okrem toho sa bude dariť tým, ktorí dokážu komunikovať a spolupracovať a hlavne tým, ktorí sú schopní kombinovať technické vedomosti so širokou škálou humanitných vied (históriou, etikou, literatúrou...). Vzdelávacie inštitúcie sa budú musieť orientovať na „projektové“ vzdelávanie, ktoré sa zameriava na spoluprácu a komunikáciu. A z tohto nového druhu vzdelávania treba urobiť celoživotný projekt.

Zdroj: forbes.com.

Redakcia

Všetky autorove články
praca biznis inovácie technika stroj technológie pocitac notebook peniaze

6 komentárov

Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

1.1.2020 18:01
Neviem kde pracujete pane. Ale keby ste sa poobzerali vo firmách a pohybovali sa v oblasti industry 4.0 a umelej inteligencie vedeli by ste, že automatizácia zasiahne prakticky všetkých. Slovensko nie je stredobodom vesmíru. Tá Vaša arogancia je podobného typu ako keď sa rozvíjal internet a Vy by ste povedali, že to na Slovensku niekoľko rokov nebude a hľa rozšírilo sa to tu tak rýchlo, že už si ani nespomínam poriadne na dobu bez internetu. .
Reagovať

RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: Ten čo to tu komentuje je tak mimo

2.1.2020 22:01
Programatora v UK robim. Naco to komentujete, ked sa akurat vy nezamyslite nad cislami. Prazdne slova o automatizacii bulvar napise a uz im vsetko verite. Automatizacia je tu uz niekolko rokov a ziaden z tych rokov nepriniesol nic prevratne. Jednu manualnu robotu zrusia, druhu automaticky niekto iny inde vytvori. Ste kopia ficovolica na "IT" stranke, ktora obhajuje lajdactvo a polopravdy. Ked strucne napisem pravdu, neznamena to, ze som arogantny. Ti co pisu tieto clanky, nevenuju nim ani trochu casu na kvalitu. Tak takisto im nevenujem ani ja cas na milsie komentovanie.
Reagovať

RE: RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo

3.1.2020 12:01
Ak robite programatora tak o to viac by ste mali poznat rozdiel medzi informatizaciou a automatizaciou.
Na co som narazal svojou blbou poznamkou bol vas prispevok o poste a uradoch a tam zlyhava informatizacia a nie automatizacia. Automatizacia to je samoobsluzne pokladne v hypermarketoch, vyrobne linky, amazon logisticke centrum, samoobsluzne cerpacky, ... a to sa tu realne uz deje
Reagovať

RE: RE: RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: RE: RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo

3.1.2020 22:01
Ano je v tom rozdiel, ale v clanku miesaju oboje. Clanok je napisany stylom, ze skoro kazdy si bude mysliet, ze zijeme v hi-end svete technologii a bude sa prepustat. Realita: Prepustat sa nebude. Automatizacia je super trapne. Akoze samoobsluzne pokladne su pomale, stale nejake nefunguju, ale mam ich rad a su uzitocne, tie co idu. IT technika je riadne zastarala skoro vsade, aj v bohatych firmach, v UK rovnako an na SVK. Pokial nebude poriadna automatizacia, ci informatizacia standardom aj u najmensich podnikateloch, tak taketo trapne, strasidelne pisane clanky by nemali byt. Ak niekoho robotu nahradi stroj, tak logicky ten clovek si najde pracu inde. Takze ked napisu ze automatizaciu sa zrusi milion miest, tak by mali napisat aj, ze sa tym vytvori milion miest inde.

RE: Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: Ten čo to tu komentuje je tak mimo

2.1.2020 09:01
Robi asi chalan v statnej sprave, takze v jeho mikrosvete je to celkom realne tvrdenie :)
Reagovať

Ten kto toto pisal vie pisat o nicom vela. reakcia na: Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

1.1.2020 12:01
Na Slovensku nie je ziadna vyznamna automatizacia a ani niekolko rokov nebude. Na postu a urady treba chodit dokoliecka zbytocne. Ak sa tu vytvori akoze "automatizacia", tak akurat vytvori dalsie pracovne miesta na kontrolu tej "automatizacie".
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať