PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

LENOVO Yoga 9 14IAP7 Oatmeal / Očarí obrazom aj zvukom

12

Notebooku 2 v 1 som nikdy neprišiel veľmi na chuť, pretože to vždy znamenalo určité kompromisy. No časy sa menia a aj niektoré z týchto zariadení dospeli do štádia, keď by som ich aj ja zahrnul do výberu, teda minimálne novú generáciu Lenovo Yoga 9, ktorú som dostal na test.

Už pri vybaľovaní z krabice je vám jasné, že pôjde o niečo výnimočné. Kvalitné celohliníkové, CNC obrábané telo s leštenými okrajmi vás nenechá na pochybách. Robustná konštrukcia so špeciálnym pántom, ktorý umožňuje pretočenie displeja o 360°, pôsobí solídne a netrpí ani náznakom nepresností. Prispieva k tomu aj hmotnosť zariadenia. Pánt udrží polohu v podstate pri akomkoľvek nastavení, pritom je však nastavený tak, aby bola sila potrebná pri manipulácii primeraná. Zaujímavé je, že v pánte sú umiestnené aj reproduktory. Povrch celého zariadenia je matný, lesklé sú iba logá Yoga a LENOVO. Štruktúru povrchu výrobca nazýva ovsená vločka, pri manipulácii je však pomerne klzký. Klávesnica je krátkeho typu, podsvietená bielou. V strednej časti takmer polovicu plochy zaberá veľký touchpad, s ktorým sa aj vďaka tomu veľmi dobre pracuje. Vpravo dole je súčasťou klávesnice aj snímač odtlačkov prstov. Najväčšou devízou zariadenia je však displej. Výrobca použil 14" dotykový displej typu OLED s rozlíšením 2880 × 1088 bodov, s lesklým povrchom, obnovovacou frekvenciou 60 Hz a maximálnou svietivosťou 400 nitov. Panel má vynikajúci farebný gamut až na hranici 117,6 % pokrytia farebného priestoru Adobe RGB a až 170 % farebného priestoru sRGB. Maximálny jas sme namerali na úrovni 376 cd/m2. Nad displejom je full HD  webová kamera s IR snímačom na detekciu tváre na odomknutie systému pomocou Windows Hello.

Ak sa pozrieme na portovú výbavu, je síce trocha obmedzená, ale na zariadenie 2 v 1 stále dosť slušná. Na pravej strane je tlačidlo napájania so stavovou LED a jediný port USB-C, ktorý podporuje DisplayPort a Power Delivery. K dispozícii je aj konektor na slúchadlá/mikrofón. Ľavá strana obsahuje dva porty USB-C Thunderbolt 4, z ktorých jeden podporuje nabíjanie. K dispozícii je takisto port USB-A. To je však z portov všetko – žiadny slot na kartu ani HDMI. Na oboch stranách sú vpredu otvory na ďalšie reproduktory. Bohatá je aj bezdrôtová konektivita v podobe najnovšieho štandardu Wi-Fi 6e aj bluetooth vo verzii 5.2. Ako je v prípade zariadení 2 v 1 zvykom, možno aj Yogu 9 používať vo viacerých režimoch. V režime notebook, tablet a režime A na prezentácie s displejom obráteným k účastníkom. Hlavne v režime A však bude potrebné vzhľadom na leštené okraje dávať pozor, kam zariadenie postavíte, aby nedošlo k poškodeniu okrajov. V režime notebooku by zase mohli byť trocha mäkšie nožičky, aby malo zariadenie väčšiu adhéziu na podložke. Yoga 9 má vo výbave aj dotykové pero, pomocou ktorého si môžete písať poznámky alebo kresliť. Zaujímavá je možnosť aktivácie radiálneho menu, keď sa vám po stlačení tlačidla zobrazí kruhová ponuka, v ktorej si môžete voliť. S perom sa dobre pracuje hlavne v režime tabletu. V jeho nastaveniach si môžete zablokovať dotykové ovládanie, ak používate pero, aby počítač nereagoval na náhodné dotyky. Žiaľ, tak ako pri väčšine podobných zariadení pero nemá vytvorené svoje miesto, a tak sa vám bude váľať po stole alebo niekde v puzdre. Zaujímavo je riešené jeho nabíjanie, pre ktoré som musel siahnuť po manuáli. Navrchu pera je totiž nenápadná zátka, ktorá po vytiahnutí odhalí nabíjací port USB-C. To by ma naozaj nenapadlo. 

Z pohľadu výkonu patrí nová Yoga 9 v testovanej konfigurácii k lepšiemu priemeru. O pohon sa stará 12. generácia procesora Intel Core i7-1260P s integrovanou grafikou Intel Iris Xe Graphics. Ide o procesor s certifikáciou Intel EVO, ktorý obsahuje 4 výkonné jadrá a 8 ďalších jadier na efektívnosť. Programy s nižšou potrebou výkonu by preto mali používať tieto jadrá, ktoré majú šetriť batériu. Vo výbave je 16 GB DDR5 5200 MHz s 1 TB úložiskom M.2 PCIe SSD. Zariadenie si bez problémov poradí s akýmikoľvek kancelárskymi úlohami, prehráte si 4K video z YouTube či Netflixu, spracujete fotky alebo full HD video. Pri spracovaní 4K videa už narážate na výkonové limity, na to však Yoga 9 ani nie je určená. Rovnako je to aj s hrami. Staršie a menej náročné tituly sú hrateľné, ale najnovšie AAA hry si tu nezahráte. Chladenie zariadenia má vzhľadom na rozkladaciu konštrukciu svoje limity. Pri bežnej práci o ňom nebudete vedieť, no pri vysokej záťaži je už počuteľné a povrch sa v hornej časti zariadenia zahrieva. Nie je to však nič tragické.

Veľmi príjemné prekvapenie je v tomto prípade zvuk. Ten pochádza od značky Bowers and Wilkins, využíva štvoricu reproduktorov a patrí k tomu najlepšiemu, čo v notebookoch nájdete. V kombinácii so špičkovým displejom OLED a možnosťami polohovania zariadenia tu teda máme ideálnu kombináciu na konzumovanie obsahu, hlavne videí a filmov na streamovacích platformách. Na pracovných cestách si teda užijete aj dostatok zábavy. Výdrž batérie je pri bežnej práci okolo 10 hodín, pri sledovaní filmov zhruba 6 hodín a pri náročnejšom hraní sa dostanete na 1:45 – 3 hodiny.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, kvalita zvuku, spracovanie, výdrž batérie, klávesnica, veľký touchpad
- Bez HDMI a slotu SD

PARAMETRE:

Displej 14", 2880 × 1800, OLED, 90 Hz, lesklý, dotykový, procesor 12. gen. Intel Core i7-1260p, 12 jadier, z toho 4 výkonné + 8 ECO (2,1 GHz), videokarta Intel Iris XE, pamäť 16 GB LPDDR5-5200, M.2 PCIe SSD 1000 GB, pripojenie Intel Wi-Fi 6e AX211 + bluetooth 5.2, porty 1× USB-A 3.2 gen. 2, 1× USB-C 3.2 gen. 2 (PD 3.0, DP 1.4), 2× USB-C Thunderbolt 4 (PD 3.0, DP 1.4), batéria 75 Wh, 65 W nabíjačka, veľkosť 318 × 230 × 15,25 mm, hmotnosť 1,4 kg, extra: slúchadlá/mikrofón, full HD webová kamera s Windows Hello, quad reproduktory (2× výškové a 2× sub), Win11 Pro 64-bit., béžový hliník

Cena: 1662 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

12 komentárov

Ono je vidieť, že ľudia a hlavne dôchodci a študáci nemajú peňazí nazvyš,preto hľadajú čo najlacnejší stroj a hodia si tam Linux reakcia na: LENOVO Yoga 9 14IAP7 Oatmeal / Očarí obrazom aj zvukom

9.8.2022 18:08
Keďže máte na tých nižšie spomenutých strojoch S mód musíte nastaviť spúšťanie appiek na "Everywhere" ako tu: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/how-the-heck-can-i-install-rufus-on-my-computer-if/e4f0cdd6-b013-4421-882e-e4bbad2ccb53 a až potom spustiť pr Rufus z neznámeho zdroja. Ale netreba ani odstraňovať S mód, keď si to hodíš na spúšťanie z Everywhere, tak obídeš ten ms store zámok. Nie je to problém, netreba tam hodiť plný Linux, ide to aj v S móde s nastavením "Install from Everywhere". Ďalej je možné dočítať sa tu: https://support.microsoft.com/en-us/windows/windows-10-and-windows-11-in-s-mode-faq-851057d6-1ee9-b9e5-c30b-93baebeebc85 Že ako prepnúť preč z S mode:
To increase security and performance, Windows 10 in S mode runs only apps from Microsoft Store. If you want to install an app that isn't available in Microsoft Store, you'll need to permanently switch out of S mode. There's no charge to switch out of S mode, but you won't be able to turn it back on. If you're blocked from switching and your device belongs to an organization, check with your administrator. Your organization can choose to keep all devices in S mode.
On your PC running Windows 10 in S mode, open Settings > Update & Security > Activation.
Find the Switch to Windows 10 Home or Switch to Windows 10 Pro section, then select the Go to the Store link.
Note: Don't select the link under Upgrade your edition of Windows. That's a different process that will keep you in S mode.
On the page that appears in Microsoft Store (Switch out of S mode or a similar page), select the Get button. After you confirm this action, you'll be able to install apps from outside Microsoft Store.
To je celé :-D
Reagovať

RE: Vďaka za radu ako von z S módu, pomohol si mi, ja som to nevedel nejak vygúgliť, nenašlo mi to. Tak som kúpil ryzen3 za 349€ reakcia na: Ono je vidieť, že ľudia a hlavne dôchodci a študáci nemajú peňazí nazvyš,preto hľadajú čo najlacnejší stroj a hodia si tam Linux

9.8.2022 19:08
Aj mňa napadlo, že prečo kupovať drahý apple mac za 3500€, keď tu mám kvalitný Lenovo za 349€ so slušnými parametrami na školácke a domáce práce, či hobby programovanie. Objednal som si ho odtiaľto: https://datacomp.sk/lenovo-ideapad-3-15alc6-82ku01slck-modry_d442304.html A vďaka tebe teraz viem odstrániť S mód a nahrať si tam plnohodnotný windows11. Ešte raz vďaka, nech sa ti darí.
Reagovať

RE: RE: Keď priplatíš stovku, môžeš mať už Lenovo s ryzen 5 5500u: reakcia na: RE: Vďaka za radu ako von z S módu, pomohol si mi, ja som to nevedel nejak vygúgliť, nenašlo mi to. Tak som kúpil ryzen3 za 349€

11.8.2022 17:08
Chalani, veď priplaťte stovku za Lenovo a za 462€ už môžete mať ryzen 5 5500u, 8gb ram a 512gb ssd s krytom webkamery a hlavne s windows home nie v S móde: https://datacomp.sk/lenovo-v15-g2-alc-82kd003rck-cierny_d439601.html Toto sa podľa mňa tiež oplatí, keď chceš 6 jadier/12 vlákien.
Reagovať

RE: RE: Ono, stále sa tieto stroje oplatia, ja mám stroj za 185€, 14 palec ips lcd, celeron n3350, 4gb ram, 64gb ssd a takto: reakcia na: RE: Vďaka za radu ako von z S módu, pomohol si mi, ja som to nevedel nejak vygúgliť, nenašlo mi to. Tak som kúpil ryzen3 za 349€

10.8.2022 10:08
Mám lacný stroj za 185€, 14.1 palca ips lcd, celeron n3350, 4gb ram, 64 gb ssd a za 2 roky odišla len sieťovka, keďže používam Manjaro Linux s plug and play, tak stačilo dokúpiť lacnú sieťovku usb za 10€ a pichnúť ju do usb portu a všetko fičí ďalej normálne. Pekne ju našlo, doinštalovalo ovládač a nová sieťovka fičí pekne ďalej. Nehýbem s tým, je to v pracovni na stole už druhý rok. A pekne na tom pracujem: c, c++, php, python3, vs code, code blocks, chromium, opera, firefox, gimp, inkscape atď. Oplatilo sa.
Reagovať

RE: RE: Mám podobný stroj z roku 2018 za 379€ a som s ním spokojný. reakcia na: RE: Vďaka za radu ako von z S módu, pomohol si mi, ja som to nevedel nejak vygúgliť, nenašlo mi to. Tak som kúpil ryzen3 za 349€

9.8.2022 20:08
Mám podobný stroj z roku 2018 za 379€ a som s ním spokojný. Bežím na tom windows10 home a robím na tom bežné veci ako hobby github projekty v python3, c, c++, c#, vb.net, java, javascript, html5, css3, php. Je to Asus a nie je s ním najmenší problém. No, keď vidím toto Lenovo za 341€, poškuľujem po ňom, že by som si tam hodil Linux a mal by som domáci labák windows-linux v sieti. Dokonca pozerám, že ten ryzen 3 5300u je vyrobený technológiou zen2 a dokáže poňať až 32GB ramky, tak paráda. Dokonca mi tento môj Asus za tri stovky z roku osemnásť ponúka prechod na windows 11 home, tak super, že to má už vstavané TPM2.0. Len tak ďalej s dobrými cenami ľudkovia, aby sa kompy oplatilo kúpiť.
Reagovať

RE: RE: Ja ho beriem tiež, hľadal som niečo lacné na Linux reakcia na: RE: Vďaka za radu ako von z S módu, pomohol si mi, ja som to nevedel nejak vygúgliť, nenašlo mi to. Tak som kúpil ryzen3 za 349€

9.8.2022 19:08
Na Linux ako vyšitý, pôjde tam najnovší Linux Mint, už sa naň teším. Objednaný, super cena.
Reagovať

Som už senior a nemám veľký dôchodok (400€), tak na občasné internetovanie som si zabezpečil notebook za 379€, tento: reakcia na: LENOVO Yoga 9 14IAP7 Oatmeal / Očarí obrazom aj zvukom

9.8.2022 14:08
https://www.pcomp.eu/detail/asus-x515-15-6-i3-1115g4-8gb-256gb-w11h/727317 Ako dôchodca si môžem dovoliť investovať na internetovanie len do takéhoto stroja za 379€. Chlapci tu z diskusie mi poradili, že na fotky si mám stiahnuť dark table, gimp, inkscape a krita a pre videá je dobrý open shot video editor v spojení z blenderom. Vďaka chlapci, že myslíte aj na nás chudákov dôchodcov, veľa si dovoliť nemôžeme. Fotky fotím mobilom za 134€ Lenovo K9, tiež poradili tu v diskusií. Všetko stavané "na rozpočet - on bažet". Ďakujeme za lacnejšiu elektroniku, lebo tento za 1662€, to si nemôže nikto dovoliť a ľudia tu v diskusií vravia, že keď sa ti to pokazí, nik taký drahý stroj nechce vyreklamovať a máš s tým iba patálie. Tak neoplatí sa vraziť do toho tisíc šesťsto evr :-( sme preto na tristo evrových dôchodcovských strojoch ;-) Ale aj tak Vám ďakujeme za recenziu Reňo, aspoň si môžeme popásť oči :-)
Reagovať

RE: Ešte takto by som vám šetkým povedala: Ak je to Win v S móde, aktualizujte na plnú verziu a uložte si niekde kľúč z produkey reakcia na: Som už senior a nemám veľký dôchodok (400€), tak na občasné internetovanie som si zabezpečil notebook za 379€, tento:

9.8.2022 16:08
https://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html/produkey.zip Treba si niekde uložiť produktový kľúč windowsu, aby sa vám nestratil z programom produKey od nirsoft. Lebo kľudne si tam na chvíľu hodíte Linux abo čo a stratený win key kľúč?

RE: Ujo, ja som do školy kúpila s bratom Lenovo, tie sú lepšie ako Asus, stál ma 349€, tieto parametre: reakcia na: Som už senior a nemám veľký dôchodok (400€), tak na občasné internetovanie som si zabezpečil notebook za 379€, tento:

9.8.2022 15:08
Dobrý deň ujo, my sme školáci s bratom, ja mám 12 a on má 14 rokov. Hľadali sme niečo ešte lacnejšie a výkonnejšie ako klasická i3ka 11gen od intelu a našli sme za 349€ tento: notebook, Win 11 Home, 15,6", 1920x1080 FullHD, matný, 8 GB RAM, 256 GB SSD, AMD Ryzen 3 5300U, 2.6GHz, quadcore, AMD Radeon Graphics, modrý. Má to aj nainštalovaný windows11 ako ten váš stroj, no podľa mňa má výkonnejší AMD ryzen3 a na nete sme s bráškom čítali, že na AMD ide dobre aj Linux, tak preto sme zobrali tento: https://datacomp.sk/lenovo-ideapad-3-15alc6-82ku01slck-modry_d442304.html My na tom chceme s bráškom len programovať javascript, html5 a css3 a občas pozrieme nejaké youtube návody o programovaní, takže tiež taký základ ako vy ujo :) Do školy si tam nainštalujeme na odovzdávanie prác aj LibreOffice a WPS office kvôli kompatibilite s Office. Vraj WPSko má lepšiu kompatibilitu *.docx ;)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať