CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

LEX KORONA: Pomôže viac ako 100-tisíc ľuďom, podnikateľom a firmám so splátkami úverov

Tlačové správy
2

Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom, ktorí požiadajú o odklad splátok prostredníctvom tzv. LEX KORONA, ktorý dnes predstavilo Ministerstvo financií a banky. Ide o systémové riešenie na pomoc ľuďom, podnikateľom a firmám postihnutým následkami krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu. Nové pravidlá prinesú možnosť úplného odkladu splátok existujúcich úverov a pre podnikateľov a firmy aj možnosti získania nových úverov. Zákon ešte musí schváliť vláda a parlament.

„Slovenská ekonomika bude potrebovať reštart a dohoda na tzv. LEX KORONA je dobrá cesta. Od začiatku sme podporovali systémové riešenie a som presvedčený, že návrh, ktorý sme dnes predstavili, pomôže ľuďom a firmám na Slovensku. Podľa našich odhadov, pri optimistickom scenári bude pomoc s úvermi potrebovať viac ako 100-tisíc rodín a niekoľko tisíc firiem. Ak by kríza trvala dlho, môže to byť aj niekoľkonásobne väčšie číslo. Bankový sektor je však jeden z najstabilnejších v Európe a situáciu zvládne. Chcem byť optimista a som presvedčený, že keď budú politici, kľúčové inštitúcie, banky, ľudia na Slovensku spolupracovať, tak máme na to prekonať korona krízu,“ vraví Peter Krutil, generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva Slovenskej sporiteľne.

Odklad splátok úverov v praxi

 • Týka sa splátkových úverov, teda spotrebných úverov a úverov na bývanie.
 • Umožňuje odložiť si splátky až o 9 mesiacov. Keď klient splní základné kritériá odkladu, banka jeho požiadavku spracuje a výsledok úpravy splátkového kalendára mu oznámi. Počas odkladu sa zostatok úveru naďalej úročí.
 • Klient musí splniť podmienky špecifikované v zákone, teda nesmie mať omeškanie viac ako 30 dní k dátumu podania žiadosti. Nesmie mať v omeškaní alebo zlyhané ani iné svoje úvery.
 • Klient nebude musieť počas odkladu splácať anuitnú splátku, teda úroky a istinu. Poplatky, ako napríklad za poistenie, však bude musieť aj naďalej platiť, ak chce mať úver aj naďalej poistený (čo v súčasnej situácii rozhodne odporúčame), inak poistenie zanikne.
 • Banky budú do registra zasielať informáciu, že klient bol riešený v rámci Lex Korona, ale nebude to mať negatívny dopad na možnosť čerpať úver po skončení odkladu splátok.
 • Proces žiadosti by mal byť otázkou maximálne niekoľko dní. Dĺžka môže byť rozdielna podľa toho, či podá klient žiadosť cez Georgea (najrýchlejší spôsob -  banka ho spustí v najbližších dňoch), telefonicky cez Klientske centrum, listom alebo cez pobočku.
 • O odklad môže klient požiadať len raz. Odporúčame preto dobre si zvážiť, kedy požiadať o odklad splátok. Ak klient požiada o odklad splátok hneď teraz, tak v budúcnosti už o odklad splátok, ktorý by sa riadil pravidlami Lex Korona, nebude môcť požiadať. Preto je najúčelnejšie žiadať o odklad vtedy, keď sa finančná situácia klienta výrazne zhoršila a nemá už žiadne rezervy a možnosti ako riadne splácať svoje pohľadávky.

Úprava odkladu splátok pre podnikateľov a firmy

 • Odklad bude možný až na 9 mesiacov v prípade splnenia podmienok.
 • Odklad splátok lízingov bude fungovať na princípe „3+3“. Firma či podnikateľov dostane najprv odklad na 3 mesiace, v prípade potreby požiada o odklad na ďalšie 3 mesiace.
 • Odklad získajú bez dodatočného zabezpečenia a dodatočných podmienok.
 • Počas odkladu sa zostatok úveru naďalej úročí.
 • Aj v prípade podnikateľov a firmy nebude mať vplyv na možnosť čerpať úver po skončení odkladu splátok.
 • Nebude potrebná návšteva pobočiek či firemných centier Slovenskej sporiteľne, celý proces bude možný dokončiť elektronicky.

Slovenská sporiteľňa, a. s.

Všetky autorove články
Slovenska poritelna splatky korona covid19 odklad banka

2 komentáre

Odklad aktuálny, treba si to poriadne premyslieť... reakcia na: LEX KORONA: Pomôže viac ako 100-tisíc ľuďom, podnikateľom a firmám so splátkami úverov

13.4.2020 13:04
Odklad splátok hypoték a pôžičiek už je aktuálny, viaceré banky uverejnili spôsob ako oň požiadať... Pripravil som na túto tému video, v ktorom konkrétne vysvetľujem čo nás to bude stáť, či sa to oplatí, aké máme iné možnosti, a zodpovedal som X otázok ktoré poslednú dobu dostávam. Ak sa toto týka aj Vás a zaujíma vás to, posielam odkaz na moje video ;) VERÍM ŽE POMÔŽE AJ VÁM.... https://www.csunyocska.sk/odklad-splatok
Reagovať

pozorovateľka reakcia na: LEX KORONA: Pomôže viac ako 100-tisíc ľuďom, podnikateľom a firmám so splátkami úverov

12.4.2020 00:04
Som už pristará /na slovenské pomery/, aby som sa ešte v niečom angažovala ako starobná dôchodkyňa. No myslím si, že tak ako pán Pellegrini, tak aj premiér Matovič robili a robia všetko pre blaho národa. Len aby to neprestrelili. Pozor na extremistické prejavy. Premiér má byť premiérom pre všetkých občanov . V dnešnej situácii koronapliagy by asi bolo najvhodnejšie ísť cestou, ktorá by tu pliagu zastavila. A tu si treba pripomenúť, že stále platí to, čo vedeli dobre už predošlé generácie: "Čistota pol života". Príklady: V rómskych osadách nemajú vodu a my im kážeme o hygiene? Alebo upratovačky v školských zariadeniach a jedálňach- pracujú povrchne. S jednou handrou prakticky len rozotierajú špinu po laviciach. Mali by mať pri sebe aspoň 2 vedrá na plákanie handry. Na podlahy okrem klasického pozmývania-ale s 2 vedrami ako to robia v zdravotníctve- aspoň by mali tak robiť-tak tam aj parný čistiť s nanoparou. Zdravotnícke zariadenia- tam sa snažia, ale mali by sa pokutovať najmä ambulancie všeobecných lekárov a centrálne prijímacie oddelenia ,ak nemajú v čakárniach germicídne žiariče. Aj inde by ich mali viac využívať. Prečo to nevyužívajú, to nechápem. Dopravné prostriedky už čistia. Ako to bude v kinách, divadlách, reštauráciach? Rukavice- najlepšie tie tenké jednorázové akosi u ľudí vonku nevidno veľmi. Ani v autobusoch, električkách, vlakoch. Toto je prvoradé a toto sa musí sústavne kontrolovať. Toto vlastne ovplyvní aj našu ekonomiku, aj keď sa to niektorým nezdá. A keby aj pominula akútna hrozba, stále by sa musela už dodržiavať zvýšená hygiena a najmä rúška by mali byť veľmi rozšírené. Aj rukavice. Aj tie módne. Aj v lete. A to nielen ako prevencia koronypliagy. Je tu mnoho iných patogénov. Husté osídlenie v mestách má síce výhody, ale aj nevýhody. Prežije, kto sa prispôsobí a dbá na prevenciu. A deťom častejšie spievať: Na Dorku je veľká ponosa, ponosa, že si strká prsty do nosa, do nosa.....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať