SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Lenovo ThinkBook Plus s druhým e-ink displejom, na ktorý sa dá aj písať a kresliť

1

Myšlienka oživenia koncepcie notebooku pridaním ďalšieho displeja sa zhmotnila vo viacerých modeloch popredných výrobcov. V prípade modelu ThinkBook Plus sa konštruktéri snažili uľahčiť používateľom činnosti, na ktoré klasický notebook nie je optimálny. Pridaním sekundárneho e-ink displeja, na ktorý sa dá písať a kresliť elektronickým perom elegantne vyriešili dva problémy. Operatívne robenie poznámok rukou a čítanie textov za špecifických svetelných podmienok.    

VideorecenziaDisplej s uhlopriečkou 10.8 palca na opačnej strane klasického displeja chráni odolné sklo a ani po týždňovom intenzívnom používaní a častom písaní na ňom nebol ani náznak poškriabania. Neviem, ako by dopadlo časté nosenie v aktovke spolu s inými predmetmi, avšak v balení nájdete aj elegantné puzdro, do ktorého sa zmestí notebook aj s magneticky prichyteným elektronickým perom, takže keď ho budete používať, vonkajší displej bude veľmi dobre chránený.

Operatívnosť a komfort robenia poznámok elektronickým perom na sekundárnom displeji pri zatvorenom notebooku je veľmi návykové, obzvlášť keď zistíte, že veľmi dobre funguje rozpoznávanie rukou písaného textu s podporou slovenčiny. Aj pri rýchlom a relatívne neúhľadnom písaní textu tlačenými písmenami je rozpoznávanie veľmi presné. U rukopisu je rozpoznávanie dosť rozpačité, napokon ťažko určiť, čo je vlastne typický rukopis, pretože pedagogickí experti sa snažia presadzovať nové návrhy.  

Poznámky napísané rukopisom - úmyselne som písal rýchlo a trochu povrchne

Rozpoznaný text. Pokiaľ som si pri písaní dal čo i len trochu záležať, rozpoznávanie bolo takmer stopercentné

Sekundárny monochromatický displej funguje na rovnakom princípe ako čítačky e-kníh, čiže e-ink displej spotrebováva energiu iba vtedy, keď sa na ňom mení obraz. To má samozrejme aj vplyv na rýchlosť obnovovania obrazu pri písaní a kreslení. Napriek tomu je rýchlosť reakcie na písanie elektronickým perom akceptovateľná. Pero rozpoznáva 4096 úrovní prítlaku a dá sa magneticky prichytiť k boku zariadenia. Poznámky sa ukladajú automaticky, prípadne môžete stranu poznámok, alebo označenú oblasť uložiť na plochu ako obrázok, prípadne nechať rozpoznať text v označenej oblasti a cez schránku ho skopírovať do dokumentu. Ešte intuitívnejšia je interakcia poznámok s OneNote. Ak máte túto aplikáciu nainštalovanú a ste do nej prihlásení, poznámky sa ukladajú do tejto aplikácie, presnejšie do cloudového úložného priestoru, ktorý One Note využíva, takže poznámky sú dostupné zo všetkých vašich zariadení. Na monochromatickom displeji si môžete nechať zobrazovať aj informácie o počasí, či notifikácie kalendára a e-mailového klienta aplikácie Outlook. 

V porovnaní s čítačkami bežného formátu je zobrazovacia plocha displeja Thinkbook Plus  oveľa väčšia. Displej je veľmi dobre čitateľný aj na jasnom slnku, takže si môžete svoju obľúbenú knihu prečítať hoc aj na pláži počas slnečného dňa. Ak ste za takýchto okolností skúsili čítať na displeji tabletu, aj napriek najsilnejšiemu podsvieteniu ste toho veľa nevideli. Sekundárny displej nemá podsvietenie, a ja to považujem za veľkú výhodu. Displej sa jednoducho správa ako papier so všetkým čo z toho vyplýva, vrátane primeraného osvetlenia.  Niekto by mohol namietať, že večerné čítanie by bolo príjemnejšie s podsvieteným displejom. Nebolo. Čo sa týka rýchlosti zaspávania a kvality spánku je veľký rozdiel, či čítate text na papieri napríklad pri svetle nočnej lampy, alebo text na displeji s podsvietením. Nejde len o modrú zložku svetla, ale výskumy ukázali, že čítanie klasicky osvetleného textu je pre oči aj psychiku oveľa priaznivejšie ako čítanie na displeji s podsvietením.

Možnosti nastavenia

Interakcia medzi čítačkou na monochromatickom displeji a operačným systémom prebieha cez zložky. Takže ak si do zložky Dokumenty uložíte súbory vo formáte PDF, epub, či mobi, budete ich môcť čítať na monochromatickom displeji 

Je logické, že som v recenzii najviac priestoru venoval najzaujímavejšej vychytávke, ale Lenovo ThinkBook Plus nie je len o e-ink displeji. Je to moderný a výkonný notebook s kvalitným displejom. Panel displeja sa dá odklopiť o 180°, čo oceníte pri diskusii za stolom, keď displej je na stole vodorovne. Hlavný displej má uhlopriečku 13.3 palca, má rozlíšenie FullHD - 1920 x 1080px a nie je dotykový a nepodporuje ani elektronické pero. Maximálny jas podsvietenia som nameral 340 nitov, čo umožňuje pohodlnú prácu v tieni aj počas letného dňa. Len pripomínam, že na čítanie dokumentov je k dispozícii druhý displej, ktorý je vynikajúco čitateľný aj na priamom slnku. Kolorimetrickou sondou som nameral 93 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Na reguláciu jasu podsvietenia sa nepoužíva PWM.

Klávesy sú podsvietené s možnosťou nastavenia dvoch úrovní jasu a majú príjemný zdvih a pri stláčaní v určitom bode dráhy odpor klávesu zrazu povolí, takže na svoje si prídu aj tí, čo absolvovali kurz strojopisu. Na biometrickú autentifikáciu môžete využiť čítačku odtlačkov prstov integrovanú v tlačidle na zapnutie/vypnutie, ktoré je trochu netypicky umiestnené na pravej strane zariadenia.

Na ľavej strane je HDMI konektor, USB-C s podporou DisplayPort a audio Jack

Na pravej strane sú dva klasické USB 3.0 konektory a tlačidlo na zapnutie/vypnutie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov

Štvorjadrový procesor Intel Core i5 desiatej generácie „Comet Lake“ je schopný dodať výkon dostatočný aj pre stredne náročné grafické aplikácie na editovanie fotografií, či videa vo FullHD, krátkodobo sa vie TurboBoostom pretaktovať až na 4.2 GHz. Alebo ak prejdeme z gigahertzov na watty, pri nominálnej frekvencii vyžaruje procesor podľa katalógu Intelu 15 W a v režime TurboBoost až 38 W stratového tepla, takže v takomto režime môže bežať len krátko.  Bez problémov si zahráte aj menej náročné hry v intenciách možností integrovanej grafiky. Batéria mi pri bežnej práci vydržala 8 hodín. Reproduktory boli navrhnuté spoločnosťou Harman a kvalita zvuku je pomerne dobrá a hlasitosť postačí na počúvanie v tichej miestnosti.

Verdikt: Atraktívna a výkonná pracovná stanica s dvomi displejmi

Technické parametre: Procesor: Intel Core i5 10210U (Comet Lake) taktovacia frekvencia 1.6 – 4.2 GHz, 8 GB DDR4 2666 MHz, 512 GB SSD, grafika integrovaná UHD, primárny displej 13.3", rozlíšenie Full HD 1920 x 1080; e-ink displej 10,8" e-ink, monochromatický s podporou elektronického pera; konektivita: WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C s podporou Display Port, 2 × USB-A 3.0, HDMI 1.4b, 3,5 mm audio Jack; batéria 45 Wh; rozmery  308 x 217 x 17.4 mm, hmotnosť 2.4 kg.

Cena: 1329 eur

+ sekundárny e-ink displej s elektronickým perom, kvalitný primárny displej, dizajn 

- Potešila by čítačka pamäťových kariet

Hodnotenie: 91

  • Dizajn a konštrukcia: 93
  • Výkon: 88
  • Konektivita: 92

Tip redakcie: Inovatívnosť

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Doplnenie reakcia na: Lenovo ThinkBook Plus s druhým e-ink displejom na ktorý sa dá aj písať a kresliť

4.8.2020 10:08
Do článku sme pridali obrázok ako bol rozpoznaný text rukou písaných poznámok
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať