SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Budú raz dátové centrá napájať vodíkové palivové články?

1

Microsoft v januári oznámil, že do roku 2030 chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takisto sa zaviazal odstrániť do roku 2050 väčšie množstvo uhlíka z atmosféry, ako ho uvoľnil od založenia spoločnosti v roku 1975. Firma si uvedomuje, že na dosiahnutie týchto cieľov bude musieť zmeniť spôsob fungovania. Hovorí, že plánuje do polovice desaťročia uzavrieť dohodu o kúpe energie z obnoviteľných zdrojov, ktorá by pokryla 100 % denných potrieb jeho dátových centier. Okrem toho sa chce do roku 2030 odkloniť od používania generátorov poháňaných naftou ako záložného zdroja energie vo svojich dátových centrách.

Namiesto toho mieni využívať zdroje energie s nízkym obsahom uhlíka, napríklad vodík. V posledných rokoch klesli náklady na vodíkové palivové články do tej miery, že v súčasnosti predstavujú ekonomicky uskutočniteľnú alternatívu záložných naftových generátorov. V prípade Microsoftu by si to vyžadovalo infraštruktúru na obstaranie, uloženie a údržbu dostatočného množstva zeleného vodíka na napájanie záložných generátorov počas 12 až 48 hodín, čo je v tomto odvetví štandardom.

Napríklad na 48-hodinové generovanie záložnej energie by každé dátové centrum vyžadovalo až 100 000 kilogramov vodíka. Firma si už túto možnosť vyskúšala v menšom rozsahu pomocou svojho experimentálneho systému v Salt Lake City v Utahu, kde vodíkové palivové články poháňali rad serverov v 10 stojanoch počas 48 hodín. Pri teste bol použitý systém 250 kW vodíkového generátora elektriny od Power Innovations a mobilné vodíkové zásobníky.

Zdroj: engadget.com, news.microsoft.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dáta veda vyskum Digital

1 komentár

stale sa zabuda reakcia na: Budú raz dátové centrá napájať vodíkové palivové články?

4.8.2020 08:08
Ze ak sa ma vodik generovat efektivne musi to byt z uhlovodikov a to potera ucel- znizit CO2 emisie.
Ano da sa generovat i z vody, ale s ucinnostou maximalne 60-70% co zasa potiera ucel.
Skladovanie vodika je krok, ktory vyrazne zhorsuje ucinnost cyklu(teda od jeho vyroby k vyrobenej energii)
Bezne litium ionove baterie sa dosahuju ucinnost cyklu nabijanie-vybijanie az 99% pokial nie je energia spotrebovavana pri C<1 (co znamena ak je kapacita baterie 1Ah tak by sa nemalo odoberat viac nez 1A pocas 1 hodiny. Modernejsie baterie tuto ucinnost umoznuju dosiahnut pri vyssich odberovych prudoch.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať