SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Lenovo ThinkPad Z16 21D4000SCK / Profík na dlhé trate

0

Notebooky ThinkPad od spoločnosti Lenovo oslávili v minulom roku už 30 rokov na trhu. Medzi používateľmi sú tieto profesionálne pracovné zariadenia obľúbené pre svoju vysokú výdrž a odolnosť v náročnom pracovnom nasadení.

SAMSUNG 4  

Sú typické svojím minimalistickým čiernym dizajnom, ktorý je inšpirovaný tradičným japonským bento boxom, a červeným tlačidlom TrackPoint uprostred klávesnice, ktoré zastáva funkciu touchpointu. Novinka však prichádza v prepracovanom dizajne dizajne.  Šestnásťpalcový displej IPS s rozlíšením 1920 × 1200 bodov a s lesklým povrchom má pomer strán 16:10 a podporuje dotykové ovládanie až s 10 dotykmi. Displej je vybavený veľmi tenkými rámčekmi a zaplňuje až 92 % plochy horného veka, čo umocňuje profesionálny vzhľad zariadenia. Šasi je celokovové, vyrobené zo 75 % recyklovaného hliníka, čo dáva vrchnému veku arktickú sivú farbu, ktorá vyzerá veľmi dobre a je na ThinkPade použitá po prvýkrát. Výnimkou je iba časť pod klávesnicou na opretie rúk, ktorá je sklená. Myšlienka ochrany životného prostredia a udržateľnosti sa objavuje aj v obale notebooku, ktorý vnútri kartónovej krabice obsahuje puzdro na notebook z bambusových vlákien a cukrovej trstiny. Celý obal je tak 100 % recyklovateľný a doma kompostovateľný. Zariadenie s hrúbkou iba 15,8 mm a hmotnosťou 1,81 kg je naozaj kompaktné, napriek tomu má konštrukcia vysokú pevnosť a neprehýba sa. V strede nad displejom je umiestnená FHD kamera s infračervenou kamerou slúžiacou na 3D detekciu tváre systémom Windows Hello a mikrofónové pole zabezpečujúce kvalitný zvuk pri komunikácii cez četovacie alebo firemné streamovacie platformy. Klávesnica zaujme podsvietením a odolnosťou proti poliatiu. Žiaľ, napriek veľkému dostupnému priestoru sa tu nenachádza číselná časť. Podľa výrobcu kvôli zachovaniu dostatočnej veľkosti kláves aby zodpovedali norme ISO a dalo sa nich písať bez preklepov. Po stranách klávesnice sú umiestnené výduchy reproduktorov. Tie podporujú aj Dolby Atmos a na pomery notebookov hrajú veľmi dobre. Klávesnica je pohodlná, s klikacou reakciou a ľavým tlačidlom Control umiestneným tam, kde patrí. Na pravej strane sa v spodnom rade nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý vyzerá ako ďalší kláves a ľahko ho prehliadnete. Pracuje však spoľahlivo. Trackpoint má štandardné umiestnenie a ovládanie ním je presné a rýchle, vyžaduje však trocha cviku. Na vrchnej strane touchpadu sú k nemu vyhradené tri kapacitné tlačidlá. Povrch touchpadu je tiež sklený a má povrchovú úpravu príjemnú na dotyk, takže sa s ním dobre pracuje. 

Portová výbava zariadenia neoslní počtom, nájdete tu iba trojicu USB-C, slot na veľkú kartu SD, audio jack a slot zámku Kensington nano. Na druhej strane dvojica portov USB-C na ľavej strane je v najnovšom štandarde USB4, ktorý bol prvýkrát oznámený v septembri 2019. Ten umožňuje až dvojkanálové pripojenie s rýchlosťou 2× 40 Gb/s, podporu viacerých štandardov a natívnu podporu napájania Power Delivery do výkonu 100 W. Podpora tohto štandardu medzi zariadeniami je zatiaľ pomerne vzácna a Lenovo ThinkPad Z16 patrí medzi prvé na trhu.

Notebook je poháňaný procesorom AMD Ryzen 7 PRO 6850H s integrovanou grafikou AMD Radeon RX6500M Graphics s technológiou SmartShift. K dispozícii je 16 GB LPDDR5 RAM a 512 GB SSD PCIe Gen. 4.

Napájanie zabezpečuje batéria s kapacitou 72 Wh, ktorá zariadenie udrží v činnosti takmer 20 hodín pri bežnej kancelárskej práci alebo viac ako 18 hodín pri sledovaní videa. To sú vynikajúce hodnoty. Z hľadiska neskoršieho zlepšovania ste odkázaní iba na možnosť výmeny SSD, RAM je prispájkovaná na základnej doske. Pozitívne je, že beží v štvorkanálovom režime s frekvenciou až 6400 MHz. V danej kategórii je trochu sporná aj portová výbava, ktorá už stavila iba na USB-C. Dotykový panel IPS má výborné pozorovacie uhly a dobrý kontrastný pomer. Pokrýva 98 % farebného priestoru sRGB a ponúka presné zobrazenie farieb, takže je vhodný aj na prácu citlivú na farby. Podsvietenie je bez blikania, čo vám umožní pracovať dlhý čas. Plusom sú takisto dve možnosti biometrického prihlasovania cez odtlačok prsta alebo tvárou.

Čo sa týka výkonu, ten nie je úplne taký, aký by ste očakávali. Samozrejme, všetky potrebné úlohy počítač bez problémov zvláda a poradí si aj s menej náročnými hrami, pri vysokom zaťažení však vidieť, že chladeniu začína dochádzať dych a vrchná časť pod displejom sa zahrieva až na 45 – 50 °C. Procesor je tiež menej výkonný ako najnovšie procesory Alder Lake od Intelu. Na druhej strane je výdrž batérie taká dobrá, že už to samo osebe je dobrý dôvod na kúpu ­otebooku, ak k tomu pripočítate kvalitný ­displej a vynikajúcu, robustnú konštrukciu, je voľba jasná. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rozmery a hmotnosť, výdrž, displej, zvuk, ovládanie, USB4, 3D Windows Hello
- Klávesnica bez číselného bloku, konektivita

PARAMETRE:

• Procesor AMD Ryzen 7 PRO 6850H, OS Windows 11 Pro, grafika: integrovaná AMD Radeon RX6500M s technológiou SmartShift, kamera FHD 1080p, infračervená kamera, pamäť 16 GB LPDDR5 (dvojkanálová, spájkovaná), úložisko 512 GB PCIe Gen. 4 SSD, batéria 12 hodín (70 Wh), rýchle nabíjanie, 80 % za 60 min, systém reproduktorov Dolby Atmos, slúchadlá Dolby Atmos, Dolby Voice 2× mikrofón, pripojenie 3× USB-C (USB4), audio jack, slot na kartu SD, zámok Kensington, Wi-Fi 6E, bluetooth 5.2, LTE CAT4, CAT16, displej 16", 16:10, 1920 × 1200, IPS, 400 nitov, 100 % sRGB, dotykový, rozmery (š × d × v): 355 × 238 × 15,8 mm, hmotnosť 1,97 kg, pero voliteľné (k dispozícii s dotykovým panelom), klávesnica krátka, podsvietenie s reproduktormi smerujúcimi k používateľovi, MIL-STD-810H, farba: arktická sivá hliníková

• Cena: 2180 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať