SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Luxusný katamaran na solárny pohon s plne automatizovanou krídlovou plachtou

Technológie
0

Spoločnosť ZEN Yachts vyrába svoj vlajkový solárny elektrický katamarán ZEN50 na objednávku z USA. Bude vybavený luxusnými funkciami vrátane dvoch kuchýň, špičkovej plnoautomatizovanej krídlovej plachty a internetu Starlink od SpaceX. ZEN Yachts je skratka pre Zero Emission Nautic Ltd. Spoločnosť bola založená v roku 2021 a je registrovaná na Malte. Aby podporila popularitu bezemisných jácht, skombinovala veterný pohon s elektrickým.

Elektrická jachta ZEN50 pre 12 pasažierov je vybavená 2 × 40 kW bezkomutátorovými jednosmernými motormi, poháňanými 160 kWh lítiovou batériou. Tá je podporovaná celou strechou solárnych panelov, ktoré ponúkajú špičkový výkon 16 kW, čo umožňuje ZEN50 plávať rýchlosťou 4,5 – 5 uzlov (8 – 9 km/h) iba s využitím energie slnka.

Elektrický pohonný systém je podporovaný krídlovou plachtou Oceanswings OWS 3.2 od Ayro, jachta ZEN je tak prvým sériovo vyrábaným plavidlom na voľný čas, ktoré obsahuje túto plnoautomatizovanú technológiu krídlových plachiet. V kombinácii s e-motorom môže ZEN50 dosiahnuť maximálnu rýchlosť 14 uzlov (26 km/h). Pri kontinuálnej plavbe sa krídlová plachta a solárne panely kombinujú a poskytujú rýchlosť 6 – 10 uzlov (11 – 18 km/h).

Celokarbónový katamarán je dostatočne ľahký na to, aby s pomerom solárnej energie a výtlaku 1:1 (16 kW/16 ton) bol úplne energeticky sebestačný. Okrem pohonu môže byť ZEN50 vybavený aj inou technológiou s nulovými emisiami, ako je potápačský kompresor, elektrický surf (e-foil) alebo elektrický výrobník vody.

V interiéri jedného z viacerých trupov lode si kapitán i pasažieri budú môcť oddýchnuť na dvoch veľkých pohovkách, v troch jedálenských priestoroch, viacerých kajutách s vlastnou kúpeľňou a salóniku. Aby počas dlhých výletov na mori zostali v kontakte so svetom, ZEN Yacht zahrnie do výbavy satelitný internet Starlink od spoločnosti SpaceX. Dodanie prvej solárnej elektrickej plachetnice sa očakáva začiatkom budúceho roka.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať