SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Nový materiál s nastaviteľnými izolačnými vlastnosťami prináša revolučné možnosti

2

Tím inžinierov z Kalifornskej univerzity v Irvine predstavil novú metalizovanú polymérovú fóliu odrážajúcu infračervené žiarenie, ktorá je inšpirovaná kožou kalmára, meniacou farbu. Vďaka laditeľným izolačným vlastnostiam by kompozit mohol byť užitočný v mnohých oblastiach. Navyše je recyklovateľný a môže sa vyrábať ekonomicky vo veľkom rozsahu.

Okrem obratných chápadiel, prúdového pohonu, vysokej inteligencie (pokiaľ ide o mäkkýše) a očí podobných ľudským zdieľa kalmár s ostatnými hlavonožcami schopnosť bleskovo meniť farbu. Tieto živočíchy menia svoje farebné vzory, aby sa skryli pred predátormi, alebo ako spôsob komunikácie. A robia to veľmi rýchlo. Tieto zmeny riadia tzv. chromatofóry. Ide o špecializované vaky v koži zvieraťa, ktoré obsahujú pigmentové granuly.

Deformovaním vakov pomocou svalov môže kalmár zmeniť ich priesvitnosť, odrazivosť alebo nepriehľadnosť. Kompozitný materiál tímu UC Irvine namiesto zmeny pigmentu reguluje teplo. Je vyrobený z polyméru a kovov a dokáže zmeniť svoju štruktúru tak, aby viac alebo menej odrážal teplo v závislosti od toho, ako veľmi je namáhaný. Kovové ostrovčeky v materiáli sú vedľa seba, keď je materiál uvoľnený, a vzďaľujú sa, keď sa materiál naťahuje.

Mechanizmus je analogický s expanziou a kontrakciou chromatofóru v koži kalmára. Výskumníci chcú materiál urobiť praktickým z komerčného a environmentálneho hľadiska. Nanesením medi na substrát z hliníka a jeho postriekaním viacerými vrstvami polymérov by sa dal materiál vyrobiť v kotúčoch akejkoľvek veľkosti s úsporami z rozsahu, ktoré znižujú náklady približne na 0,1 USD/m2. Tím tvrdí, že fólia by mohla mať všestranné použitie – od šálok na kávu cez tašky na prenášanie až po prepravné kontajnery.

Jej výhodou sú izolačné vlastnosti, ktoré sa dajú nastaviť podľa potreby .Okrem toho sa materiál dá recyklovať bežnými komerčnými metódami odstránením kovov a opätovným použitím zvyšných polymérov. Šálka na kávu vyrobená z tohto materiálu dosiahla v teste 20-násobnú moduláciu prenosu infračerveného žiarenia a 30-násobnú reguláciu intenzity tepelného toku. Práca bola publikovaná v časopise Nature Sustainability.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Skvelý článok, ste super časopis. reakcia na: Nový materiál s nastaviteľnými izolačnými vlastnosťami prináša revolučné možnosti

31.7.2022 14:07
Nextech, ste super časopis. Len tak ďalej.
Reagovať

Nový materiál... reakcia na: Nový materiál s nastaviteľnými izolačnými vlastnosťami prináša revolučné možnosti

29.7.2022 08:07
...šálka na kávu s 20-násobnou mouláciou prenosu, tomu sa už povie pokrok. A čo takto 3x15 19 OHC enviropružnosť OPBh NDR ergologo jojo 40-násobné? Iba neviem, či s cukrom, alebo bez...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať