SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Made in Slovakia: Drone´n´Base – naháňačky s dronmi ako v počítačovej hre

0

Pod týmto názvom sa skrýva zaujímavý projekt hry využívajúcej drony od spoločnosti Anima Technika. Cieľom projektu je spojiť reálne lietajúce drony a herný scenár podobný Battlefield, či Counter Strike.

Prvá verzia  Drone´n´base bola medializovaná v októbri 2015 a firma počas kampane na Indiegogo vyzbierala viac než 24 000 dolárov. Vo firme momentálne dokončujú druhú vylepšenú verziu. Objednávatelia prvej verzie dostali ponuku, že namiesto tejto verzie, ktorá mala v porovnaní so súčasnou pomerne málo funkcií dostanú buď novú vylepšenú verziu produktu za rovnakú cenu, alebo im bude vrátený ich vklad.

CTO Matúš Uhrín (vľavo) a CEO Robert Schochmann (vpravo)

Tím Roberta Schochmanna zo spoločnosti Anima Technika zistil, že na trhu nie sú drony, ktoré by sa dali použiť podobným spôsobom ako v počítačovej hre, napríklad aby plnili nejaké úlohy, dosahovali stanovené ciele v priestore, prípadne medzi sebou bojovali. Snažili sa navrhnúť drony, ktoré by sa dali využiť pre rôzne zaujímavé hry a mohli by navzájom interagovať, prípadne interagovať s objektmi rozmiestnenými v hernom priestore tak aby nefungovali len ako diaľkovo riadené modely, ale ako súčasť  komplexných herných scenárov, či už pretekárskych, alebo bojových.

Veľkou výhodou je, že všetky herné scenáre sa ovládajú pomocou aplikácie, ktorá je k dispozícii pre smartfóny a tablety platforiem Android a iOS. Drony aj základňové stanice sú konštruované na hry v interiéri, takže nie je potrebné žiadne povolenie, drony neovplyvňuje vietor, nemôžu sa vzdialiť z dosahu komunikačného rozhrania Bluetooth.

Drony sa ovládajú pomocou mobilných aplikácií

Z výroby budú všetky drony čo sa týka farby rovnaké. Farba polopriesvitných štítov na povrchu dronu sa mení programovo pomocou RGB LED diód. Na výber je osem farebných odtieňov. V budúcnosti firma plánuje vyrábať viac dizajnových variantov dronov, napríklad obrnené, ktoré budú mať vyššiu odolnosť pri zásahu a podobne.

Princíp fungovania Drone´n´Base

Unikátnou vlastnosťou  Drone´n´Base je základňová stanica, dodávaná spolu s dronom. Jedna, alebo viac takýchto staníc rozmiestnených po miestnosti sa dajú použiť ako rôzne interaktívne checkpointy. Dajú sa pripevniť v určitej výške na stene, alebo len tak položiť na podlahu, či nábytok. Na ploche stanice je kruh pod ktorým sú viacfarebné LED diódy, ktoré indikujú rôzne stavy.  Ak dron preletí v dosahu infračerveného kužeľa vyžarovaného stanicu príjme od nej príslušnú informáciu a cez Bluetooth ju odošle do smartfónu hráča. Ak stanica plní funkciu lekárničky, eliminuje sa doterajšie poškodenie, či odobratie životov, v inom scenári môže dron nadobudnúť dočasne vyššiu odolnosť, prípadne rýchlosť a podobne.

Bázová stanica slúži aj na nabíjanie batérií pre drony

Bohatá ponuka hier

Samozrejme čím viac dronov a bázových staníc, tým viac zmysluplných herných scenárov sa dá vytvoriť. Ak máte len jeden dron, môžete si zahrať proti bázovej stanici zavesenej na stene, na ktorú strieľate a ktorá sa samozrejme bráni, takže strieľa po vás. Počet zostávajúcich životov bázovej stanice je signalizovaný pomocou LED diód. Na multiplayer režim stačia aj dva drony a dve stanice a môžete sa zahrať napríklad o vlajky, teda útoky na súperovu stanicu. Obidvaja súperi po sebe strieľajú a každý sa snaží brániť si čo najúčinnejšie svoju vlajku. Na tréning ovládania dronov sú určené scenáre takzvanej Dron academy. Najskôr sa učíte ovládať virtuálny dron, keď sa vám podarí základný scenár, to znamená udržať ho dostatočne dlho nad bázovou stanicou, tiež virtuálnou, nasleduje ovládanie reálneho dronu.Hráč má k dispozícii dve zbrane. Jedna je silnejšia, ale dá sa aktivovať v dlhších intervaloch, druhá slabšia, no dokáže páliť s vyššou kadenciou. Technicky  je strieľanie realizované pomocou infračervenej diódy, ktorá vyžaruje pomerne široký kužeľ, takže sa dá mieriť zmenou polohy drona.

Veľké očakávania

Podľa prieskumu sú potenciálnymi zákazníkmi pre  Drone´n´Base samozrejme hlavne chlapci a muži vo veku 10 – 34 rokov. Cieľový trh podľa predbežných objednávok je predovšetkým USA, Japonsko, Dubaj, Kanada. Do konca roku plánuje firma vyrobiť 10 000 setov na uspokojenie týchto objednávok. Cena dronu bola stanovená na 199 €.  Podľa plánu má byť výroba zahájená koncom leta, tak aby všetci objednávatelia dostali svoje drony najneskôr do Vianoc.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Drone´n´Base dron

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať