SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Mladí sú lapení v sociálnych sieťach a čím ďalej osamelejší. Majú vedci pravdu?

2

Výskum vykonaný na takmer dvoch tisíckach mladých ľudí vo veku od 19 do 32 rokov v Spojených štátoch amerických nedávno potvrdil domnienku, že Twitter, Facebook, Pinterest a ďalšie platformy spôsobujú, že sa stále viac (najmä mladých) ľudí cíti osamelo.

Podľa jeho výsledkov čelia tí, ktorí strávia na týchto sieťach viac než dve hodiny denne, dvojnásobne väčšej pravdepodobnosti, že sa dostanú do sociálnej izolácie. Navyše sa ukazuje, že sledovanie šťastných životov a úžasných zážitkov cudzích ľudí v nás vyvoláva závistlivé pocity.  

Ešte nevieme, čo bolo prvé - či sociálna sieť, alebo pocit spoločenskej izolácie,” cituje spoluautorku štúdie, lekárku Elizabeth Millerovú z Pittsburskej univerzity, britská BBC. Podľa Millerovej je totiž možné nielen to, že sa k sociálnym médiám obracajú najviac práve tí mladí ľudia, ktorí sa cítia osamelo a izolovane, ale i fakt, že rastúca aktivita vo virtuálnom priestore nás nejakým spôsobom vedie k tomu, že sa začneme vzďalovať skutočnému svetu.

„Vôbec neviem, čo je to pocit osamelosti,” oponuje dvadsaťpäťročná Lenka, ktorá na Facebooku a Pintereste strávi s prehľadom aj štyri hodiny denne. „S kým sa vidieť chcem, s tým sa stretnem. Ostatných sledujem na sieti a vlastne mi tak nič, čo sa deje, neunikne.” Jediné problémy podľa nej vraj predstavujú čas, keď je v práci a nemôže tak často kontrolovať telefón, a dovolenka. „Môj priateľ je dosť aktívny, takže ma ťahá po kopcoch a zastrčených koncoch sveta, kde je ťažké chytiť signál. To je pre mňa vždy niečo ako detox. Akonáhle sa ale niekde dostanem k wi-fi, tak to doženiem,” pripúšťa svoje sklony k závislosti.

Keď trčíte doma s kojencom, sociálne siete vám pomôžu nezblázniť sa

Dobrý sluha, zlý pán
Pokiaľ použijeme obyčajné počty, vyjde nám, že čím viac času človek strávi na sociálnych sieťach, tým menej mu ho potom ostáva na klasické reálne spoločenské stretávanie. Lenže čo ak ide o introverta, ktorý sa s nikým naživo vlastne ani veľmi stretávať nechce? Alebo o človeka, ktorý je inak celkom spoločensky aktívny, ale strávi hodiny denne vo vlaku na ceste do práce a na sieti si len kráti cestu?   

A potom tu tiež máme skupinu ľudí, ktorým naopak sociálne siete umožňujú viac sa zapojiť do spoločenského života, komunikovať a „stretávať sa”. Napríklad mamičky, ktoré sa starajú o malé dieťa a nemôžu si večer len tak niekam vyraziť, či fyzicky handicapovaní ľudia, ktorým sa prostredníctvom internetu a sociálnych sietí doslova votrel celý svet do obývačky. Tí sa možno práve vďaka tomuto fenoménu cítiť osamelo prestali.

Nedá sa nič robiť, i s internetom a sociálnymi sieťami je to rovnaké ako s inými hriechmi civilizovanej spoločnosti - môžu byť rovnako tak dobrými sluhami ako aj veľmi zlými pánmi. A hriechom sa mladí ľudia nechajú opantať radi a celkom bez odvrávania. Tiež preto sú práve oni tak často postihnutí syndrómom nazvaným FOMO (Fear of Missing Out - strach, že mi niečo utečie).

Nenechať sa znervózniť
Problémy so zvládaním vplyvu sociálnych sietí na krehkú ľudskú dušu sa najviac týkajú teenagerov a mladých ľudí. „Problémy s duševným zdravím a sociálnou izoláciou sa medzi nimi šíria ako epidémia,” upozorňuje profesor Brian Primack z Pittsburskej univerzity.

Podľa neho je človek zo svojej podstaty tvor spoločenský, ale moderný spôsob života nás od seba stále viac vzdiaľuje, namiesto toho, aby nás spájal. „Môže to síce vyzerať, že sociálne médiá ponúkajú možnosti, ako túto spoločenskú potrebu naplniť. Naša štúdia však ukazuje, že to zrejme nebude tá správna cesta,” dodáva.

Ako z bludného kruhu?
Mohlo by to vyvolať dojem, že pokrok nejde zastaviť. Ale ako vždy je to len o tom, čo si vezmeme za svoje a proti čomu sa vzbúrime. Jedným z najväčších úskalí modernej doby je to, že sme doslova každú minútu zavalení informáciami, z ktorých väčšina navyše patrí k tým, o ktoré ani nestojíme. Čím viac si toho na svojej sociálnej sieti naordinujeme k sledovaniu, tým väčšie problémy budeme mať s oddeľovaním zrna od pliev. Občas proste nezaškodí urobiť malé upratovanie a vyhádzať zo svojho života i zo svojho profilu balast, ktorý vás ťahá k zemi a len vám berie čas a energiu. To isté urobte aj so zoznamom svojich priateľov. Vyhoďte aj tých, ktorých statusy vás často rozosmutnia, privádzajú k hnevu alebo vo vás prebúdzajú závistlivé pocity. Alebo ich aspoň prestaňte sledovať.

A potom si tiež naordinujte hodiny či dni internetovej abstinencie. Proste si na telefóne vypnite dáta, upozornenia na nové správy a statusy, počítač používajte len na to, na čo musíte - tým sa myslí práca alebo škola, nie sociálne siete. Zo začiatku sa možno nebudete cítiť tak celkom vo svojej koži - ale skúste to prekonať. Stojí to za to. Obnovte si členstvo v knižnici, zájdite sa vykúpať k rieke, choďte na bicykel, zoberte košík a vybehnite do lesa na hríby či lesné plody. Pozvite kamarátov na grilovanie alebo kúpte lístky na hudobný festival. Však ono to pôjde…

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook Twitter Pinterest internet

2 komentáre

Tomu sa hovorí reakcia na: Mladí sú lapení v sociálnych sieťach a čím ďalej osamelejší. Majú vedci pravdu?

22.1.2018 11:01
paradox, socialne siete spôsobujú socialnu izoláciu.
Reagovať

RE: Tomu sa hovorí reakcia na: Tomu sa hovorí

22.1.2018 12:01
Ono to taky paradox nie je, kedze socialne siete su nahradou toho socialneho zivota. Predtym, ked si sa chcel s kamosmi o nieco podelit, tak si musel za nimi osobne ist, prip. aspon zavolat. Teraz staci nieco bachnut na net a uz to vidia vsetci.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať