SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Mobilný telefón: neodmysliteľná súčasť školského života

1

Špeciálny projekt 

Môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme sa dokonca aj rozčuľovať, ale to je asi všetko, čo s tým môžeme robiť. Či sa nám to páči alebo nie, medzi povinnú výbavu aj tých najmenších patrí mobilný telefón. Pokiaľ sa niečo stane, môžete sa vďaka nemu s dieťaťom rýchlo spojiť, sledovať jeho polohu a mnoho ďalších vecí. Vlastníctvo telefónu v takto útlom veku, ale prináša aj výzvy. Na tie sme pre vás pripravili niekoľko rád a tipov.

Vstup do školského života predstavuje pre každého malého školáka veľký krok smerom k nezávislosti a samostatnosti. Súčasná doba nám však prináša nový aspekt tejto transformácie – mobilný telefón. Či už to vnímame s radosťou alebo s obavami, stáva sa mobilný telefón stále častejšie súčasťou povinnej školskej výbavy. Nie je to len z dôvodu monitorovania polohy dieťaťa či jednoduchého spojenia s ním, ale aj kvôli potenciálnemu vyrovnaniu sa s tlakom a šikanou spolužiakov, ktorí už svoje mobilné telefóny vlastnia.

Výber s rozvahou

Určite ste už počuli príbehy o stratených alebo oneskorených prváčikoch, alebo to snáď zažili na vlastnej koži. Mobilný telefón môže byť skvelým nástrojom na upokojenie rodičov a zaistenie bezpečnosti dieťaťa. S možnosťou sledovania polohy možno rýchlo zistiť, kde sa vaše dieťa nachádza. Vďaka tomu tiež môžete s dieťaťom jednoducho komunikovať a povedať mu napríklad, kedy presne pre neho do školy prídete, alebo že ho vyzdvihne iný člen rodiny, než býva bežné. Je si potreba však uvedomiť, že nejde o preteky v tom, kto má najnovší a najdrahší mobil. Kľúčové je zvoliť vhodný telefón podľa veku a potrieb dieťaťa. Ktoré funkcie sú skutočne potrebné a prospešné? Práve na to je potreba sa zamerať pri výbere. Rozhodujúca by mala byť aj cena, aby výber nezaťažil rodinný rozpočet nadmerne. Napríklad mobilný telefón OPPO A98 5G sa dá zadovážiť za 379 eur a disponuje viac než dobrým fotoaparátom s 64 megapixelmi podporený umelou inteligenciou, dlhou výdržou batérie – volať sa na jedno nabitie dá až 39 hodín a pozerať sa na videá až 16 hodín a veľkou výhodou je tiež rýchle nabitie batérie, ktorá sa dá nabiť na 50 % len za 18 minút. Celý telefón je možné nastaviť tak, aby bol pre detské používanie bezpečný, vrátane rôznych rodičovských obmedzení.

Bezpečnosť na prvom mieste

S príchodom mobilného telefónu do života dieťaťa je nevyhnutné zdôrazniť dôležitosť kyberbezpečnosti. Rodičia by mali venovať pozornosť tomu, akým spôsobom telefón nastaviť a zabezpečiť. Vyhýbať by sa mali napríklad párovaniu telefónu s neznámymi zariadeniami alebo jeho spárovaniu s platobnými kartami. Nevyhnutné je tiež stanoviť pravidlá pre používanie mobilného telefónu. Určite časové obmedzenie pre dobu strávenú u obrazovky, nastaviť sa tiež dá automatické vypnutie telefónu v určitý čas. Praktické rady poskytuje aj Policie ČR, ktorá na svojich webových stránkach prináša tiež celý rad tipov. „Medzi základné pravidlá používania telefónov u detí patrí limitovanie času, kedy bude dieťa telefón používať k zábave a zákaz jeho používania pred spaním. Vo chvíli, kedy bude chcieť nainštalovať nejakú aplikáciu, urobí to rodič, ktorý posúdi tiež jej vhodnosť. Veľký pozor by si rodičia mali dať aj na to, aby dieťa používalo telefón v škole v súlade s jej poriadkom a tiež na to, aby ho nikdy nepožičiavalo cudzím ľuďom alebo nevymieňalo za iné veci, ako to často deti robia v prípade hračiek. Hlavné je ale myslieť na to, že cieľom je naučiť dieťa využívať mobilný telefón k zmysluplným aktivitám, nie len mu zadovážiť hračku,“ uvádza Policie ČR.

Telefón ako súčasť moderného života

Podporujte dieťa, aby trávilo čas aj inými aktivitami, ako je hranie sa vonku, učenie, kreslenie alebo šport. Dôraz by mal byť tiež kladený na bezpečné správanie online, zvlášť pokiaľ sú deti už staršie a používajú sociálne siete. Dôležité je upozorniť na nebezpečie zdieľania osobných údajov, fotografií a na nutnosť rešpektovať pravidlá slušného správania na internete. Mobilný telefón sa stáva neoddeliteľnou súčasťou moderného života a zahŕňa aj prváčikov. Výber vhodného modelu, zaistenie kyberbezpečnosti a stanovenie pravidiel k používaniu sú kľúčové faktory pre úspešné začlenenie mobilného telefónu do života dieťaťa. Majte na pamäti, že s telefónom prichádza aj zodpovednosť a učte svoje dieťa, ako správne využívať jeho možnosti.

Zobrazit Galériu

1 komentár

dementatorLacko-aHubinsky reakcia na: Mobilný telefón: neodmysliteľná súčasť školského života

30.8.2023 09:08
dementatorLacko-aHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať