SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Na ISS dnes budú prvý raz jesť zeleninu vypestovanú vo vesmíre

0

Astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) budú po prvý raz konzumovať zeleninu, ktorú si sami vypestovali. Pôjde o červený rímsky šalát, ktorý zasadil Američan Scott Kelly 8. júla. Na pestovanie rastlín používajú na ISS systém s názvom Veggie s červenými a modrými LED svietidlami.

Prvé rastliny vypestovali týmto spôsobom ešte vlani, tie však museli astronauti poslať na Zem, kde ich testovali, či je bezpečné ich konzumovať. Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) následne potvrdili ich nezávadnosť, pričom astronauti musia šalát pred konzumáciou iba utrieť dezinfekčnou utierkou. Zjesť však môžu iba polovicu najnovšej úrody, pretože zvyšok znova pošlú na Zem na ďalšie testovanie.

Aktualizované:

Traja členovia posádky z USA a Japonska, ktorí ochutnali hlávkový šalát prvýkrát vypestovaný na ISS krúžiacej približne 400 kilometrov nad zemským povrchom. "Chutí dobre, trochu ako rukola," povedal Kelly, ktorý si šalát ochutil olejom a octom. Sľúbil, že niečo nechá aj pre oboch ruských kozmonautov, ktorí v tom čase boli na výstupe vo vesmíre.

Pátnásťsekundový záznam z konzumácie šalátu na ISS


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať