HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nahrávanie priestorového zvuku bez umelej hlavy? Sennheiser vymyslel inovatívne slúchadlá

0

Súčasťou tlačovej konferencie IFA, ktorá sa tradične koná s niekoľkomesačným predstihom pred veľtrhom, bola aj prezentácia vybraných zaujímavých riešení, ktoré postupne predstavíme.

Spoločnosť Sennheiser sa zamerala na inovatívne riešenie v oblasti priestorového zvuku, predstavila dve novinky – mikrofón na nahrávanie zvuku k 360-stupňovým videám a inovatívnu náhradu umelej hlavy na nahrávanie stereozvuku. 

Dr. Andreas Sennheiser prezentuje novinky na nahrávanie priestorového zvuku

Priestorový zvuk typu 2.1, 5.1 či 7.1 tu máme už dlho, no ako správne tušíte, tretí rozmer je v tomto prípade výška. 360-stupňový zvuk pokrývajúci 3D priestor je dôležitý pri nahrávaní 360-stupňového videa. Problém je v tom, že keď si divák takéto video pozerá (či už cez VR okuliare, alebo smartfón) tak, že ho natáča pred sebou, môže sa kedykoľvek pozrieť kamkoľvek a tomu treba prispôsobiť aj zvuk. Takže ho treba snímať zo všetkých smerov. 

Zvuk k 360-stupňovému videu treba snímať zo všetkých smerov

Prvý produkt, ktorý nie je až taká úplne horúca novinka, je AMBEO VR Mic, kompaktný mikrofónový systém. Vnútri má štyri mikrofóny KE 14, každý z nich sníma zvuk zo štvrtiny guľového sférického priestoru okolo mikrofónu.

Predstavenie AMBEO VR Mic

Prvý krok procesu je nahrávka priestorového zvuku napríklad na živom koncerte či v inom priestore. Pomerte ťažká úloha je umiestniť mikrofón tak, aby sa poslucháč mohol naplno ponoriť do priestorového zvuku. Pozícia, ktorá vám zrejme napadne ako prvá, by mohla byť v blízkosti sólistu. Pri pohľade na monitorovacie reproduktory, ktoré ozvučujú pódium, aby sólista aspoň ako-tak počul hudbu, zistíte, že to asi nie je najlepší nápad. Rovnako ani uprostred sály, pretože potom hlavný „prúd“ zvuku bude prichádzať z jedného smeru – z pódia. K tomu sa však pridajú zvuky odrazené od stropu a stien, ktoré môžu, ale nemusia byť zatlmené, takže odrazy môžu prispievať k priestorovému dojmu, alebo nežiaduce dozvuky v nevhodnej fáze môžu dojem z kvalitného zvuku úplne eliminovať. Cena mikrofónu je 1700 USD, čím je jednoznačne určené jeho smerovanie do profisféry.

AMBEO VR Mic

Pre bežných používateľov je určené inovatívne zariadenie AMBEO Smart Headset.

Priestorový zvuk pre slúchadlá sa tradične nahráva zariadením nazývaným umelá hlava. Takéto zariadenie bežný používateľ smartfónu nemá, a aj keby mal, určite by ho nenosil so sebou. O čo ide? Pri nahrávaní stereofónneho zvuku sa používa dvojica mikrofónov približne dva metre od seba, taká zvykne bývať vzdialenosť medzi reproduktorovými sústavami rozmiestnenými v byte. Na počúvanie cez slúchadlá je zasa najvhodnejšie umiestniť mikrofóny do zariadenia nazývaného umelá hlava. Zariadenie pripomína hlavu figuríny, ktorá svojimi rozmermi, tvarom aj vnútornou vodivosťou zvuku cez materiál hlavy zodpovedá hlave dospelého človeka. Mikrofóny sú v ušných otvoroch napodobeniny hlavy, pričom je zachovaný aj tvar vonkajšieho ucha. Takéto umiestnenie mikrofónov svoju charakteristikou príjmu simuluje prirodzené počúvanie oboma ušami vrátane zložky presluchov medzi kanálmi, spôsobených hmotou hlavy, hlavne kosťami lebky.

História produktov „umelej hlavy“ od firmy Sennheiser

Sennheiser prišiel s veľmi šikovným nápadom, ako využiť túto technológiu, ale vyhnúť sa drahým a nepraktickým umelým hlavám. Využíva na nahrávanie videa smartfónom vašu vlastnú hlavu.

Výhody takéhoto riešenia sú kompaktnosť, nenápadnosť, minimum otrasov a v neposlednom rade voľné ruky. AMBEO Smart Headset pripomína klasické, dizajnovo veľmi atraktívne slúchadlá a aj funguje ako slúchadlá. Je všestranne použiteľný vďaka zabudovanému mikrofónu na telefónne hovory a pri počúvaní zvuku počas chôdze si môžete nastaviť úroveň primiešavania vonkajšieho zvuku, čo je dôležité pri chôdzi po ulici. Funkciu Transparent Hearing možno nastaviť pomocou trojstupňového prepínača.

Sennheiser nám Smart Headset poskytol na testovanie, a tak sa môžeme podeliť o skúsenosti a v tomto prípade aj o zážitky. Podrobnú recenziu prinesieme v májovom PC REVUE.

Záznamy pomocou zariadenia AMBEO Smart Headset sú prekvapivo realistické a dosahujú veľmi dobrú akustickú kvalitu. Budete mať priestorový zážitok aj pri počúvaní cez reproduktory, no kvalitu vernosti priestorového efektu pri počúvaní cez kvalitné slúchadlá nedosiahnete. K dispozícii sme mali predprodukčnú vzorku, komerčná dostupnosť verzií pre iOS aj Android je naplánovaná na toto leto.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Sennheiser IFA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať