SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Nákupy z čínskych eshopov budú komplikovanejšie. Od júla sa menia pravidlá

5

Od začiatku júla začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie nákupov z mimoeurópskych internetových obchodov. Nové podmienky sa dotknú najmä ľudí, ktorí zvyknú robiť malé nákupy v nižších sumách, po novom budú musieť k nákupnej sume prirátať aj daň z pridanej hodnoty.  Nové pravidlá najviac zasiahnu práve lacné zásielky, ktoré do Európy putujú najmä z čínskych
e-shopov.

Malé nákupy do 22 eur boli až doteraz pri dovoze oslobodené od dane z pridanej hodnoty. Od 1. júla 2021 bude však DPH účtovaná za všetok komerčný tovar dovezený do Európskej únie bez ohľadu na jeho hodnotu. Nakupujúci tak budú musieť počítať so zvýšením konečnej ceny, ale aj so zdržaním pri colnom konaní. „Navýšenie ceny, ani zdržanie samozrejme nebude veľké. I tak je ale možné, že časť zákazníkov, ktorí radi nakupovali lacnejší tovar z Ázie nebude zmeny akceptovať a preorientujú sa na domáce obchody,“ predpokladá Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.

Samotné colné vyhlásenie môžu ľudia urobiť samostatne prostredníctvom portálu finančnej správy alebo im s touto povinnosťou pomôže kuriérska spoločnosť.

Zásielky z tzv. tretích krajín do hodnoty 150 eur sú aj naďalej oslobodené od cla, vzťahuje sa však na ne povinnosť zaplatiť daň z pridanej hodnoty. Tovar do tejto hodnoty však bude možné preclievať jednoducho, pomocou elektronického formulára.

Colné konanie nebude potrebné absolvovať v tom prípade, ak si internetové obchody z tretích krajín otvoria pobočky či sklady na území Európskej únie. Colné poplatky tak budú zarátané v konečných cenách internetového obchodu a aj doručovanie tovaru bude podstatne rýchlejšie.

Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu, ktorý si dáva za cieľ vytvárať spravodlivejšie trhové podmienky pre domáce a zahraničné internetové obchody.   Internetový obchod zažíva v posledných rokoch silný rozmach a stal sa súčasťou bežného života ľudí. To si samozrejme vyžiadalo aj nové pravidlá. Ich cieľom je zrovnoprávniť domáce e-shopy z Európskej únie a z tretích krajín tak, aby mali spravodlivejšie podmienky na podnikanie. 

DPD na Slovensku

Všetky autorove články

5 komentárov

Jednoducho reakcia na: Nákupy z čínskych eshopov budú komplikovanejšie. Od júla sa menia pravidlá

1.7.2021 07:07
Štát zdiera obchodníkov a ti to dajú do ceny. Ak si objednáte v zahraničí, doplatiť rozdiel. Zaujímavé že takto nepostupuje proti dovozu lacných potravín veľkými firmami. Štát "chráni" malé shopy ale hlavne svoje daňové príjmy, ale nechráni slovenských producentov.
Reagovať

RE: Slovenskí zdierači nech zdochnú, ja chcem lacný čínsky tovar reakcia na: Jednoducho

3.7.2021 20:07
Slovenskí zdierači nech zdochnú, ja chcem lacný čínsky tovar!
Reagovať

Cena tovaru reakcia na: Nákupy z čínskych eshopov budú komplikovanejšie. Od júla sa menia pravidlá

30.6.2021 16:06
Čínsky tovar za 10 € u nás ponúkaný v akcií za 29,90€. Čiže ak prirátam 20% DPH aj tak ma bude stáť len 12€.
Reagovať

RE: Cena tovaru reakcia na: Cena tovaru

30.6.2021 16:06
Pridat aj +50 eur co stat na vybratie tych 20% dph minie. Je to ekonomicky aj logicky nezmysel. Jedina moznost je bud budeme kupovat dalej tak a prerobime brutalne ako stat, alebo prerobime menej a dame brutalne zarobit politikom a ich firmam, ktore si to uzakonili.
Reagovať

mafia operatorov reakcia na: Nákupy z čínskych eshopov budú komplikovanejšie. Od júla sa menia pravidlá

30.6.2021 12:06
Najviac sa lacno kupuju puzdra na mobily za 2 eura. Takze tento zakon podlatili mobilni operatori aby ich mohli predavat za 20 eur ako predtym. Lebo stopnut kazdy balik na urade zoberie 1 clovekohodinu, hodnu v state 60eur/hodina.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať