SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Našli materiál, ktorý dokáže opraviť srdce poškodené infarktom

0

Ak niekto utrpí srdcový infarkt, jeho telo nahradí poškodené tkanivo srdcového svalu nepulzujúcim jazvovým tkanivom, čo ohrozuje funkciu srdca. Nový biomateriál aplikovaný injekčne však môže pomôcť srdcu lepšie sa hojiť. Materiál vyvíja na Kalifornskej univerzite v San Diegu tím pod vedením prof. Karen Christmanovej. V roku 2012 Christmanová a jej kolegovia vytvorili hydrogél, ktorý bol navrhnutý na vstreknutie priamo do poškodených oblastí srdca. Tam by vytvoril trojrozmernú štruktúru podobnú lešeniu, v ktorej by mohli rásť srdcové bunky, takže namiesto jazvového tkaniva by sa vytváralo funkčné tkanivo srdcového svalu.

Problém bol v tom, že hydrogél nemohol byť vstreknutý do srdca skôr ako týždeň po záchvate. Vedci sa preto nedávno pustili do úpravy materiálu takým spôsobom, aby sa mohol podávať hneď po infarkte, a to buď intravenózne, alebo infúziou do krvnej cievy vedúcej do srdca. Jednotlivé častice nového materiálu by boli oveľa menšie. Umožnilo by im to prejsť malými medzerami medzi bunkami v stenách srdcových krvných ciev, aby sa mohli dostať do poškodeného srdcového tkaniva. Takéto medzery medzi bunkami steny krvných ciev (endotelu) sú takisto formou poškodenia po srdcovom infarkte.

Predplatné NEXTECH 2021

Keď sa však injekčný biomateriál testoval na potkanoch a ošípaných, zistilo sa, že častice sa naviazali na endotelové bunky, čím sa uzavreli medzery medzi nimi. No to bola dobrá vec, pretože to spôsobilo rýchlejšie hojenie poškodených krvných ciev. V dôsledku toho sa normálny prietok krvi do tkaniva srdcového svalu obnovil rýchlejšie a zápal bol menší. Ďalšie experimenty na potkanoch ukázali, že častice biomateriálu by sa mohli použiť aj na liečbu traumatických poranení mozgu a pľúcnej arteriálnej hypertenzie. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v časopise Nature Biomedical Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať