SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Našli spôsob, ako by sa solárne panely mohli očistiť samy

0

Solárna energia je najväčším zdrojom obnoviteľnej energie. Solárne panely však treba priebežne zbavovať nahromadeného prachu a nečistôt. Ideálne by bolo, keby túto prácu urobili samy. Výskumníci z Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku vytvoril povlak, ktorý mení svoju reakciu na vodu v závislosti od dennej doby, čo mu umožňuje pomerne rýchlo sa zbaviť akýchkoľvek nečistôt. Jeho kľúčovou zložkou je oxid titaničitý, ktorý v normálnom stave odpudzuje vodu a vytvára kvapky, ktoré ľahko stekajú.

Keď je však oxid titánu vystavený UV žiareniu, zmení skupenstvo a začne priťahovať vodu, čo udržuje vlhký povrch s tenkou vrstvou vody. Vzniká tak samočistiaci náter. Prach alebo špina, ktoré sa nahromadia počas dňa, sa nemôžu prilepiť na povrch, pretože tomu bráni tenká vrstva vody. Potom v noci sa voda hromadí do podoby kvapôčok, ktoré sa ľahko skotúľajú a splavia špinu. Navyše keď je oxid titánu aktivovaný UV svetlom, ničí organické molekuly a účinne sterilizuje povrch.

Predplatné NEXTECH 2021

Podobná myšlienka už bola implementovaná v samočistiacom skle, to však zvyčajne zahŕňa buď mechanizmus odpudzujúci vodu, alebo priťahujúci vodu, nie oboje. Nový povlak je navrhnutý tak, aby sa dal vyrábať v rolkách a mohol by sa aplikovať na existujúce solárne články, okná a iné povrchy. Pri testoch tím použil pilotné zariadenie na výrobu kotúčov s tenkým sklom širokým 30 cm, dlhým 20 m a hrubým len 100 mikrometrov, pokrytým oxidom titánu s hrúbkou 150 nanometrov. V budúcnosti sa bude skúmať možnosť použitia aj polymérnych fólií. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať