CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Našli spôsob ako pomocou elektriny vyčistiť kontaminovanú pôdu

0

Výskumníci z Riceovej univerzity pracujú na zaujímavom spôsobe odstraňovania znečistenia z pôdy. Zavádzajú do pôdy elektrické impulzy, ktoré „vyplavujú“ organické znečistenie a toxické ťažké kovy. A čo je ešte lepšie, podľa správy univerzity tento proces nepotrebuje vodu. Hľadanie účinných a efektívnych riešení na odstraňovanie znečisťujúcich látok z pôdy je dôležité. Poľnohospodárstvo, baníctvo a výroba sú niektoré spôsoby, ktorými sme kontaminovali pôdu olovom, arzénom a dokonca ortuťou. Ťažké kovy a iné látky znečisťujúce pôdu neprospievajú nášmu zdraviu, ovplyvňujú úrodu a celý potravinový reťazec.

Tím z Riceovej univerzity uviedol, že ku kontaminácii pôdy prispievajú aj zemetrasenia a záplavy. Zvyčajne je sanácia pôdy zdĺhavá proces, pri ktorom sa odstraňuje niekoľko kontaminantov naraz, a pritom vznikajú aj odpadové vody. Niekedy sa musí zemina odviezť. Výskumníci však zistili, že pridaním krátkych dávok elektrickej energie do zmesi možno rýchlo zlikvidovať viaceré druhy znečisťujúcich látok. Fascinujúce je, že elektrické impulzy zohrejú pôdu na 1000 až 3000 stupňov Celzia v priebehu niekoľkých sekúnd. Pri tomto procese vznikajú netoxické minerály a para, ktorá sa podľa laboratórnej správy vypúšťa potrubím.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Táto metóda je ultrarýchla, čo môže byť naozaj užitočné pri riešení núdzových situácií, uvádza sa v článku o výskume. Zaujímavým vedľajším prínosom je, že testovaná pôda sa po ošetrení stala o 20 až 30 % úrodnejšou. Výskumníci z Rice uviedli, že pôda môže zostať na mieste, čo je ďalšia veľká výhoda tohto procesu. Tím spolupracoval na projekte s armádnymi inžiniermi, teraz sa usilujú vykonať testovanie v teréne, aby sa koncepcia ešte viac overila pred realizáciou v plnom rozsahu.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať