CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Dell UltraSharp U3423WE / Profi monitor s 34-palcovou zakrivenou obrazovkou a USB-C hubom

0

Monitor je svojou koncepciou určený pre náročných firemných používateľov, ktorí ocenia brilantný obraz, vysoké rozlíšenie 3840 × 1440 pixelov, ktoré umožňuje súčasne otvoriť viac okien a vykonať viac úloh, napríklad pracovať s dvoma dokumentmi vedľa seba, čo významne zvyšuje produktivitu.

SAMSUNG 09 Advertisement

Brilantný zobrazovací panel so zakrivením 1900R využívajúci technológiu IPS Black vám umožňuje pohodlne obsiahnuť pohľadom širokouhlý obraz s pomerom strán 21:9. Tento „kinematografický“ formát ocenia aj priaznivci streamovaných filmov. Dell UltraSharp 34 U3423WE zobrazuje presné farby bez presaturovania. Z hľadiska farebného spektra a takisto vernosti farieb je vhodný aj pre fotografov, editorov videa či grafikov, samozrejme, ak budú akceptovať zakrivenie obrazovky. Polomer zakrivenia 1900 cm je výborný kompromis medzi navodením subjektívneho pocitu, že vás displej obklopuje, a nepozorovateľným skreslením. Okraje obrazu máte pokryté periférnym videním, takže netreba otáčať hlavu ako pri niektorých ultraširokouhlých monitoroch s plochou obrazovkou. Výrobca udáva maximálny jas 300 nitov, čo stačí aj na komfortnú prácu v bohato presklenej a slnečným svetlom zaliatej kancelárii. Maximálny kontrast 2000:1 je vynikajúca hodnota, implicitne je kontrast nastavený na 75 %. K dobrej čitateľnosti prispieva aj jemne matná antireflexná povrchová úprava zobrazovacieho panela.

Zadná strana monitora má matnú striebristú farbu, ktorá sa hodí k akejkoľvek farbe pracovného stola. Musím pochváliť nielen dizajn, ale aj precíznosť konštrukcie, zobrazovací panel sa ľahko polohuje a potom zostane v nastavenej pozícii. Otvor v spodnej časti nohy umožňuje prestrčiť káble dozadu, aby neprekážali pod monitorom. Stojan nezaberie na stole veľa miesta, je tenký a plochý, takže naň môžete niečo položiť. Okrem štandardných konektorov HDMI a DisplayPort Dell UltraSharp U3423WE umožňuje aj pripojenie počítača cez konektor USB-C. Cez tento port sa prenáša nielen obrazový signál rozhraním DisplayPort dáta, ale notebook je cez toto rozhranie zároveň aj napájaný, takže na pripojenie vám stačí len jeden kábel. Oceníte to napríklad pri niektorých ultrabookoch, ktoré majú len dva či dokonca iba jeden konektor USB-C, cez ktorý sa ultrabook väčšinou aj napája. Monitor je cez rozhranie Power Delivery schopný dodať celkový príkon 90 W. To je aj dôvod, prečo v technických parametroch neuvádzam spotrebu, pretože tú ovplyvňujú pripojené zariadenia. Monitor je vybavený rozbočovačom USB 3.2 na jednoduché pripojenie klávesnice, myši, externých diskov, prípadne ďalších periférií. Jeden port USB-C downstream a jeden port USB-A sú umiestnené zospodu, takže sú ľahko dostupné. Ostatné štyri porty USB-A a ďalší port USB-C downstream sú vzadu vo výreze a káble sa do nich zasúvajú zdola, teda monitor môžete mať umiestnený blízko pri stene. Zabudovaná dokovacia stanica má aj eternetový konektor RJ-45, takže aj pri práci s notebookom či ultrabookom, ktorý takýto port nemá, sa môžete k internetu či firemnému intranetu pripojiť káblom a nezaťažovať tak Wi-Fi router. Notebook k monitoru pripojíte jedným káblom USB-C a desktop, prípadne starší notebook, ktorý USB-C nemá, pomocou dvoch káblov: HDMI na prenos obrazu a USB hub pripojíte samostatným káblom USB-C/USB-A. Pri prvom pohľade na konektory vás upúta oranžová krytka v jednom z portov USB-C. Je to určite úmysel, aby ste spozorneli, pozreli si manuál a zistili, že tento vstupný port je určený len na prenos dát, prenos videa nie je podporovaný.  

V balení je okrem napájacieho kábla aj kábel DisplayPort 1.4, kábel HDMI 2.1, kábel s konektormi USB C na dátové pripojenie a ďalší kábel USB-C – USB-A. Nastaviteľný stojan prispieva k ergonómii, pretože si môžete nastaviť optimálnu výšku zobrazovacieho panela. Rozsah výškového nastavenia je 15 cm, panel môžete natočiť o 30° do každej strany a naklopiť v rozsahu + 21° až - 5°. V spodnej časti monitora sú 5 W stereo reproduktory, ktoré majú prekvapivo kvalitný zvuk a vyššiu hlasitosť, než by ste očakávali. K dispozícii je, samozrejme, aj 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel alebo externých reproduktorov.

Vysoké rozlíšenie umožňuje komfortnú zobrazenie dvoch okien vedľa seba, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi. KVM umožňuje prepínať pripojené periférie, predovšetkým klávesnicu a myš, medzi dvoma počítačmi. Na vysvetlenie, skratka KVM znamená Keyboard Video Mouse. Tie isté periférie potom podľa potreby môžete používať s jedným alebo druhým pripojeným PC, napríklad so stolovým počítačom aj notebookom. Pozitívne hodnotím, že eternetový port RJ-45 sa uzamkne k jedinému počítaču a udržiava nepretržité pripojenie bez ohľadu na to, ktorý počítač je prepnutý a zobrazuje kontext na obrazovke. Na ovládanie OSD sa používa minijoystick vzadu vpravo pri spodnom okraji. Používateľské rozhranie je prehľadné a logicky usporiadané. Ponuka OSD obsahuje aj možnosť prepínania farebných profilov. Okrem implicitne nastaveného profilu Standard RGB sú k dispozícii aj režimy film, hra a režim farebných priestorov sRGB Rec. 709 alebo DCI-P3. Môžete, samozrejme, zmeniť nastavenia ostrosti, jasu, pomer strán a prepínať latenciu medzi 5 a 8 ms. Odporúčam nainštalovať nástroj Dell Display Manager (DDM). Funkcia Easy Arrange umožňuje jednoduché usporiadanie niekoľkých aplikácií aj na viacerých obrazovkách vďaka množstvu predvolených usporiadaní okien a prispôsobenie až piatich okien.

Počas testovania monitora som robil príklady na trénovanie neurónových sietí a používal som kombináciu dvoch PC s Linuxom, takže monitor s možnosťou zobrazenia obrazu z dvoch PC mi veľmi uľahčil prácu. Každý počítač mal k dispozícii polovicu obrazovky čiže  1720 × 1440 pixelov.

Monitor síce nepodporuje adaptívnu synchronizáciu a má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, ale nemusíte sa obávať, že by ste sa počas relaxu kvalitne nezahrali. Väčšina hier vyzerá veľmi dobre vďaka vysokému rozlíšeniu, výbornému kontrastu a živým farbám. Strategické hry typu Age of Empires II aj na grafiku náročný Microsoft Flight Simulator, s ktorými som pri testovaní relaxoval ja, sa zobrazovali veľmi dobre až excelentne.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, elegantný dizajn so zakrivenou obrazovkou, zabudovaný KVM
- Potešila by podpora HDR

PARAMETRE:

Obrazovka: IPS 34,14" (86,72 cm); rozlíšenie: 3440 × 1440 px (21:9), max. obnovovacia frekvencia 60 Hz; latencia: 8 ms (5 ms v rýchlom režime); jas: 300 cd/m2; kontrast: 2000:1; 10-bit. farebná hĺbka, gamut 100 % sRGB, 98 % DCI-P3; vodorovný pozorovací uhol: 178°, konektory: 1× Display Port 1.4, 2× HDMI 2.1, 5× USB 3.2, 3× USB 3.2 Typ-C, 1× LAN; Power Delivery 90 W; spotreba 34 – 198 W, SDR: 31 kWh/1000 h, rozmery: 81,3 × 54,28 × 23,74 cm; hmotnosť: 11,44 kg 

Cena: 968 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať