SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Neurónové siete nVidie sa neuveriteľne zlepšili pri vytváraní fotorealistických tvárí ľudí, ktorí v skutočnosti neexistujú

Technológie
1

Asi pred rokom sa v médiách objavili správy, že umelá inteligencia nVidie sa pokúša vytvoriť realistické tváre na základe niekoľkých zdrojových fotografií. Obrázky boli také fotorealistické, že by ste boli ťažko rozpoznali rozdiel medzi tvárami vytvorenými AI a skutočnými ľudskými tvárami na fotografiách.

Táto technológia v posledných rokoch urobila značné pokroky. Na hornom obrázku vidíte v časti (b) obrázky tvárí, ktoré generovala umelá inteligencia v roku 2014, zatiaľ čo na spodnom obrázku sú tváre, ktoré môže AI vytvoriť dnes. Sú také fotorealistické, že by ste o nich nepovedali, že boli vyrobené počítačom, pravdepodobne by ste predpokladali, že ide o skutočných ľudí.

Nová technológia je veľmi sľubná pre videohry a filmy, kde by mohla vykresľovať postavy bez potreby ľudských hercov či ďalšie doplnky. Výskumníci z nVidie upravili základnú architektúru neurónovej siete typy GAN (Generative Adversarial Network) vo svojom najnovšom výskume (PDF).

Takáto sieť dokáže vytvárať fiktívne fotografie neexistujúcich osôb na úrovni jednotlivých pixelov alebo prenášať niektoré parametre z jednej osoby na druhú metódou nazývanou prenos štýlov (style transfer). Podobne fungujú aj niektoré aplikácie na Facebooku, napríklad tie, ktoré urobia z fotiek impresionistické obrazy. AI môže touto metódou vytvárať obrázky, ktoré vyzerajú ako úplne iní ľudia.

Keď umelá inteligencia bude vytvárať presvedčivé falošné fotografie, môže to oslabiť dôveryhodnosť obrazových dôkazov. Výskumníci, ktorí pracujú na takomto technickom riešení, však poukazujú na to, že nemôžete zmeniť ľubovoľný obrázok s rovnakým stupňom vernosti. Vytváranie snímok tvárí neexistujúcich osôb je časovo náročné. Tím nVidie trénoval týždeň svoj model poháňaný ôsmimi GPU Tesla (v podstate malý superpočítač).

Najväčšou výzvou sú ľudské vlasy, ktoré sa dajú ťažko falšovať a často vyzerajú ako namaľované. No ako môžete vidieť, na niektorých obrázkoch sa zdajú takmer dokonalé. Ak za štyri roky urobila AI v generovaní fiktívnych obrázkov taký pokrok, malo by nás zaujímať, kam sa takéto falšovanie dostane za ďalšie štyri roky a kam to povedie v budúcnosti.

Zdroj: hothardware.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
siet NVIDIA AI umelá inteligencia foto video kvalita Facebook app aplikácia zabava

1 komentár

Ján Korbuľák reakcia na: Neurónové siete nVidie sa neuveriteľne zlepšili pri vytváraní fotorealistických tvárí ľudí, ktorí v skutočnosti neexistujú

27.2.2019 12:02
Zlepšenie pri vytváraní fotorealistických tvárí ľudí, ktorí v skutočnosti neexistujú od firmy nVidia za pomoci neurónových sietí. Táto spoločnosť s projektom začala už pred rokom 2014. V poslednom roku boli tieto fotografie veľmi ťažko rozpoznateľné či sú reálne alebo boli vytvorené AI. Táto technológia má veľké využite v hrách a filmoch kde by vykreslovala postavy bez potreby ľudských hercov alebo nejakých doplnkov. Spoločnosť nVidia upravila základnú architektúru neurónovej siete typy GAN (Generative Adversarial Network) vo svojom najnovšom výskume. Táto sieť dokáže vytvárať fiktívne fotografie neexistujúcich osôb na úrovni jednotlivých pixelov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať