SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nextbase 522GW + Rear View Camera / Obraz spredu aj zozadu

0

Palubné autokamery sú na dnešných preplnených cestách stále obľúbenejšou výbavou. Jeden z významných výrobcov takýchto kamier je značka Nextbase, ktorá ponúka aj viacero nekonvenčných riešení. Tentoraz k nám na test dorazila zostava kamery Nextbase 522GW a prídavnej zadnej autokamery Rear View Cam. Medzi hlavné výhody novinky patrí podpora GPS, integrácia s hlasovým asistentom Alexa a funkcia SOS. Okrem toho disponuje veľkým 3" farebným dotykovým displejom so vstavaným polarizačným filtrom, ktorý pomáha redukovať odlesky.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Kamera má klasickú koncepciu s 3" displejom vzadu a objektívom vpredu na ľavej strane. Už po vybalení prekvapia jej pomerne veľké rozmery, ktoré sú dané predovšetkým veľkosťou displeja. Na uchytenie na skle slúži samolepiaca doštička s napájacou základňou, do ktorej sa kamera pripája magnetickým závesom. Vďaka tomu ju možno v prípade potreby jednoducho sňať a skryť. V napájacej základni je umiestnený aj modul GPS. Vstavaný polarizačný filter umožňuje pootočením kompenzovať odlesky od skla. Je to užitočné na odstránenie základných odleskov od predného skla, ale vzhľadom na to, že polarita svetla sa pri otočení auta mení, museli by ste filter nastavovať počas celej jazdy. Nehovoriac o tom, že na displeji kamery kvalitu obrazu veľmi neposúdite. No aj tak je dobré, že tu filter je. Objektív má zorný uhol 140°. Kamera umožňuje záznam v rozlíšení 1440p30 (2560 × 1440), okrem toho však obsahuje aj zopár veľmi zaujímavých funkcií. Tá najviditeľnejšia je možnosť pripojenia prídavných kamerových modulov. Tentoraz sme mali k dispozícii modul Rear View Cam, dodávaný samostatne. Ide o prídavnú kameru určenú na inštaláciu na zadné okno. Kamera tak sníma dianie za autom a simultánne ho zapisuje do ďalšieho videosúboru na karte.

Video je v rozlíšení 720p30 (1280 × 720 bodov). Okrem toho ešte zariadenie zapisuje z oboch kamier aj náhľadové videá v nízkom rozlíšení, aby ste si mohli video pozrieť na smartfóne bez čakania. Rovnako ako vyšší model 622GW však kamera alternatívne umožňuje pripojenie aj modulov kabínovej kamery alebo zadnej kamery priamo na telo hlavnej kamery do systémového konektora umiestneného na pravej strane. Objektív týchto kamier mieri dozadu, takže zachytáva dianie v kabíne, respektíve dianie za autom cez zadné sklo. Hodí sa však iba do áut, ktoré majú veľké zadné okno s dobrým výhľadom. Pri oboch týchto moduloch je trochu problém v tom, že prídavnú kameru nemožno nijako polohovať, je napevno zasunutá v konektore, takže celá zostava sa musí umiestniť tak, aby obe kamery mali ten správny pohľad, čo v niektorých autách môže byť ťažko dosiahnuteľné. Naša testovaná zadná kamera takýto problém nemá, pretože ju umiestňujete priamo na zadné okno. Cenou za to však je, že musíte ťahať kábel cez celú kabínu dozadu.

Napriek nižšiemu rozlíšeniu videa je obraz kvalitný, má vysokú ostrosť, a to aj pri jazdení v noci. K dispozícii je aj parkovací režim. Na komunikáciu slúžia vstavané technológie bluetooth a Wi-Fi. Vďaka tomu si môžete záznamy pozerať online aj offline a nastaviť parametre kamery. Vzhľadom na to, že vo výbave je množstvo senzorov, môžete si záznamy pozerať aj telematikou, aj keď z trocha nepochopiteľných dôvodov v mobilnej aplikácii. Kamera do obrazu zapisuje polohu GPS aj presný čas, takže v prípade incidentu môžete záznam použiť ako dôkaz.

Navyše je dostupná služba Emergency SOS, ktorá v prípade nehody vysiela záchranným zložkám polohu prostredníctvom vášho smartfónu. Služba je na prvý rok zadarmo, potom stojí 60 eur ročne. K dispozícii je aj hlasové ovládanie s asistentom Amazon Alexa.

Kamera vrátane prídavného modulu poskytuje kvalitný obraz, ktorý je čitateľný aj v noci. Odšumovanie však zábery mierne podexponuje. Vcelku ide o kvalitnú a prepracovanú kameru s množstvom užitočných funkcií.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný obraz v rámci kategórie, možnosť použitia viacerých typov prídavnej kamery, veľký displej, vstavaný polarizačný filter, magnetický záves s napájaním
- Väčšie rozmery, mierne podexponovaný obraz v noci

PARAMETRE:

Záznam videa pri 1440p30, možnosť prídavných modulov, svetelnosť f/1,3, integrovaný polarizačný filter, 6-prvková sklenená šošovka, magnetický držiak s technológiou Click&Go Pro, možnosť prepojenia cez bluetooth, Wi-Fi so smartfónom, záznam GPS: zobrazenie vašej cesty v Google Maps, kompatibilné s rýchlosťou km/h a mph, inteligentný parkovací režim, podporuje až 128 GB karty microSD na vyššiu ochranu vášho vozidla, záznamy nočného videnia pri slabom osvetlení, režim fotografií poskytuje možnosť statických obrázkov, zabudovaná záložná batéria poskytuje napájanie až 30 minút, napájanie 12 – 24 V (DC), Rear View Cam rozlíšenie 720p30

Cena: kamera – 249,99 EUR, Rear View Cam – 69,99 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať