NICEBOY_062022 NICEBOY_062022 NICEBOY_062022

Nokia 6: Stredná trieda v tele „prémiovky“

0

Nokia vstáva z popola a jej nový majiteľ HMD Global sa jej rozhodol znova vdýchnuť život. Na MWC v Barcelone síce nové smartfóny zatienila reinkarnácia slávnej 3310, teraz sa však na náš trh dostali aj ďalšie z noviniek. Testovaná Nokia 6 je zatiaľ najväčší a najvybavenejší model v ponuke. Tak ako celý nový rad používa, samozrejme, Android, a to v najnovšej verzii Nougat 7.1.1. Táto aktualizácia dorazila tesne pred jej uvedením do globálneho predaja a Nokia bola spolu so smartfónmi Pixel a Nexus od Googlu medzi prvými zariadeniami, ktoré túto aktualizáciu ponúkli. Znalí už určite tušia, v čom toto čaro spočíva. Áno, Nokia totiž používa čistý ­Android bez nadstavieb, takže aktualizácie sú možné, len čo ich Google vydá.  Výrobca sa navyše zaviazal vydávať pravidelné mesačné bezpečnostné aktualizácie. Ak sa mu to bude aj dariť, bude to určite zaujímavý počin oproti konkurencii. Výrobca okrem toho prisľúbil pre všetky nové modely 3, 5 a 6 aktualizáciu na ­Android O po jeho vydaní.

Šestka od Nokie prichádza s 5,5" LCD displejom IPS s rozlíšením 1080 × 1920 bodov, chráneným Corning Gorilla Glass 3. Sklo prechádza malým zaoblením do frézovanej hrany po celom obvode. Obvodová kovová lišta s matnou úpravou je plochá. Rovnakou frézovanou hranou prechádza do spodného kovového krytu. Vnútri pod displejom je vstavaná kovová doska, ktorá spevňuje celú konštrukciu. Už na pocit pôsobí robustným, pevným dojmom. ­Displej siaha po stranách s minimálnym rámikom až ku kraju. Na spodnej strane je umiestnený snímač odtlačkov prstov, ktorý však v úlohe dotykového tlačidla slúži aj na odomykanie displeja. Okolo je dvojica podsvietených dotykových systémových tlačidiel. Zadná strana hostí iba objektív fotoaparátu a dvojfarebný LED blesk. Fotoaparát využíva čip od Sony s rozlíšením 16 Mpx a so zaostrovaním on-chip fázovou detekciou. Optika má svetelnosť F2.0. Nahrávanie videa podporuje maximum 1080p30. Predný fotoaparát je osadený snímačom s rozlíšením 8 Mpx a objektívom s rovnakou svetelnosťou. O pohon zariadenia sa stará 8-jadrový Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430, 1,4 GHz Cortex-A53 s grafikou Adreno 505, 3 GB RAM a 32 GB vnútorným úložiskom. Podporuje dve karty nano SIM, prípadne kombináciu s microSD do 256 GB. Spoločný šuplík je umiestnený na ľavej strane. Tlačidlá hlasitosti a zapnutia sú klasicky vpravo. Na vrchnej strane nájdete iba 3,5 mm jack na hands-free. Spodná strana hostí archaický micro USB s podporou OTG a výduch reproduktora. Ten dokáže hrať naozaj hlasito, ak si však chcete užiť kvalitu, po pripojení slúchadiel možno využiť Dolby Atmos, samozrejme, s príslušným obsahom. Vo výbave nechýbajú Wi-Fi, bluetooth, NFC, GPS s podporou A-GPS a Glonass aj FM rádio.

„Kvalitná konštrukcia, výborný displej a čistý Android s prísľubom častých aktualizácií robia z Nokie 6 zaujímavý nákupný tip.“

Nokia 6 prichádza vo svojej cenovej kategórii naozaj s veľmi kvalitnou a prepracovanou konštrukciou. Minimalistický dizajn neoslní, ale ani neurazí. Oceňujem zadnú stranu s matnou povrchovou úpravou, odolnou proti odtlačkom ­prstov, ktorá v konečnom dôsledku vyzerá lepšie ako módne sklené zadné steny, ktoré máte buď dochytané, alebo schované pod krytom. Reproduktory sú v konfigurácii stereo, ten ľavý pracuje aj v role slúchadla. Malá kapacita vnútorného úložiska nepoteší, hlavne ak chcete prístroj používať s dvoma SIM. Micro USB si výrobca takisto mohol odpustiť, hlavne keď konkurencia osadzuje USB-C aj do lacnejších modelov. Zaujal ma však displej, ktorý v tejto kategórii bude ťažko hľadať konkurenta hlavne v čitateľnosti na slnku. Dosahuje vysoký kontrast aj vysoké hodnoty maximálneho jasu.  Príjemne prekvapila prítomnosť technológie NFC, ktorá funguje spoľahlivo aj napriek hliníkovému zadnému krytu. Batéria má kapacitu 3000 mAh a vydrží prístroj napájať asi 1,5 dňa podľa spôsobu používania. Žiaľ, rýchle nabíjanie tu nenájdete. Z výkonovej stránky patrí prístroj k priemeru, výsledkom benchmarku AnTuTu so 47 064 bodmi neoslní, na funkciu to však vplyv nemá aj vďaka čistému Androidu. Bez problémov si prehráte video či zahráte menej náročné hry. Fotoaparát príjemne prekvapil. Aj keď nedosiahne kvalitu vlajkových lodí, vo svojej kategórii patrí k lepšiemu priemeru. Fotky sú ostré, pri slabom svetle však dochádza k zlievaniu detailov vplyvom odšumovania. Excelentná je kvalita zvukového výstupu hlavne pri pripojení kvalitných slúchadiel. Pomerne slušne si však počínali aj tie pribalené. Poteší aj FM rádio. To umožňuje uložiť si zoznam staníc aj s názvami, napriek tomu, že dokáže prijímať RDS, názvy staníc automaticky nenačíta, musíte si ich pomenovať ručne.

 

 
Čistý Android môže pôsobiť stroho, výhoda Je však možnosť častých aktualizácií. Fotoaparát umožňuje zobraziť aj kompas a umelý horizont.

Nokia 6 bola vo viacerých ohľadoch príjemné prekvapenie. Ponúka kvalitnú a odolnú konštrukciu, výborný displej aj zvukový výstup. Má síce svoje chybičky, ale tie sa vzhľadom na príjemnú cenu dajú odpustiť.

PARAMETRE:

Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430, osemjadrový procesor1,4 GHz Cortex-A53 s grafikou Adreno 505, 3 GB RAM a 32 GBvnútorným úložiskom, OS Android 7.1.1 Nougat, displej: 5,5'', IPSLCD, 1080 × 1920 px, 403 ppi, fotoaparát: zadný 16 Mpx,  video FHD30 sn./s, clona f/2.0, on-chip fázové zaostrovanie, predný 8 Mpx,clona f/2.0, bluetooth 4.1, Wi-Fi, NFC, micro USB, USB OTG, 2×nano SIM alebo 1× nano SIM + microSD do 256 GB, batéria: 3000mAh, vstavaná, rozmery: 154 × 75,8 × 7,9 mm, hmotnosť: 169 g;benchmark AnTuTu: 47 064

Cena: 249 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, výborný displej, čistý Android, kvalitný zvuk 
- Micro USB, na použitie s dvoma SIM malé úložisko

HODNOTENIE:

Displej: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Foto/video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyhodnotenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Nokia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať