HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nová superelastická zliatina vydrží extrémny rozsah teplôt

0

Tím výskumníkov na Tohoku University vyvinul nový druh superelastickej zliatiny, ktorá znesie veľmi široký rozsah teplôt. V dokumente publikovanom v časopise Science skupina opisuje vlastnosti novej zliatiny a možnosti jej použitia. Väčšina kovov sa pri každodennom používaní môže trochu ohýbať. Ich prinavrátenie do pôvodného tvaru si vo všeobecnosti vyžaduje silu.

Superelastické zliatiny (známe aj ako kovy s tvarovou pamäťou) sa dajú ohýbať až s 20-percentným deformovaním a automaticky sa vrátia do pôvodného tvaru. Môžu to však urobiť iba v určitom rozmedzí teplôt, ktoré sa nazýva superelastické okno. Väčšinou je toto okno dosť malé, čo obmedzuje použitie superelastických kovov v praktických aplikáciách.

Teraz vedci našli zliatinu s takmer neobmedzeným superelastickým oknom od - 263 °C až 200 °C, čo ju robí použiteľnou prakticky vo všetkých prírodných podmienkach. Takisto sa zistilo, že zliatina má veľmi malú tepelnú rozťažnosť. Nová zliatina bola vytvorená pridaním chrómu k zliatine Fe-Mn-Al-Ni. Testovaná zmena entropie bola veľmi blízko nuly. Výskumníci poznamenávajú, že zliatina sa dá ladiť zmenou množstva chrómu. Uplatnenie môže nájsť napríklad vo vesmírnych technológiách.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať