CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Nové Audi A1 Sportback - ideálny spoločník pre mestský životný štýl

Tlačové správy
0

V roku 2010 debutoval s A1 úplne nový modelový rad Audi. Teraz prichádza na štart druhá generácia úspešného kompaktného modelu. Nové Audi A1 Sportback sa vyznačuje dynamickým dizajnom. Je ideálnym spoločníkom v mestskom prostredí a veľmi dobre sa hodí aj na dlhé jazdy. So svojimi asistenčnými systémami a infotainmentom na úrovni vyššej triedy je Audi A1 Sportback dokonale prepojené s digitálnym svetom. Nové línie vybavenia vytvárajú veľký priestor na individualizáciu.

Vonkajší dizajn: markantný, maskulínny s génmi prvého modelu quattro
Audi A1 Sportback oproti predchádzajúcej generácii výrazne narástlo do dĺžky o 56 milimetrov a teraz meria 4,03 metra. Šírka 1,74 metra zostala takmer nezmenená. Výška A1 novej generácie je iba 1,41 metra – s anténou je to 1,43 metra. So širokým rozchodom a krátkymi prevismi karosérie má športovo energický vzhľad. Široká, nízko posadená maska chladiča Singleframe a naznačené bočné otvory na vstup vzduchu v nárazníku dominujú na markantnej prednej časti karosérie. Pod hranou kapoty motora sú tri ploché štrbiny – reminiscencia modelu Sport quattro, súťažnej ikony Audi z roku 1984.

Aj pri pohľade zboku nový model A1 Sportback dokumentuje štylistickú príbuznosť s prvými modelmi Audi quattro a Sport quattro: široké, výrazne sklonené zadné stĺpiky karosérie ho vizuálne tlačia dopredu aj keď stojí v pokoji. Oblúk strechy, ktorý môže byť nalakovaný v dvoch tmavých kontrastných farbách, sa končí nad zadným stĺpikom karosérie. Vďaka tomu pôsobí strecha a aj celá karoséria ešte nižšia. Všetky línie na bokoch sa klinovito zdvíhajú smerom dozadu. So zvýraznenými hranami nad blatníkmi a nízkou bočnou líniou medzi nimi A1 Sportback stabilne sedí na ceste, pričom bočná hrana vizuálne ešte viac znižuje optické ťažisko karosérie.

Pri verzii vybavenia S line športový charakter zvýrazňujú ďalšie prvky na karosérii. Patria k nim napríklad väčšie otvory na vstup vzduchu v nárazníku s deliacimi lamelami, lišty na prahoch karosérie a väčšie zadné krídlo. Najvýkonnejšia motorizácia sa navyše dá rozoznať podľa markantnej dvojitej koncovky výfuku.

Výrazná grafika denných svetiel príplatkových reflektorov z LED má dynamický profil, inšpirovaný vodnými krídlami rýchlostných plachetníc. Okrajové šípové prvky vizuálne rozširujú prednú časť karosérie, lichobežníkové segmenty pod hornou hranou vytvárajú sklopený, koncentrovaný „pohľad“ reflektorov. Aj optické systémy tlmených a diaľkových svetiel sú v reflektore predelené lamelou s profilom krídla.

Pre dobrú rozoznateľnosť v noci sa dynamické segmentovanie grafiky opakuje aj pri zadných skupinových svetlách. Je zarámované do markantnej trojrozmernej geometrie krycieho skla. Pozoruhodným detailom dvojdielnych zadných skupinových svetiel je takmer neprerušený svetelný obraz grafiky v tme.

Paleta lakov karosérie pre nové Audi A1 Sportback poskytuje na výber 10 farebných odtieňov. Na želanie môže byť strecha kabíny vrátane predných stĺpikov a spojlera na zadnej hrane nalakovaná v kontrastnej farbe. Aj kryty vonkajších spätných zrkadiel a lišty na prahoch karosérie môžu byť nalakované v kontrastnej farbe.

Zvlášť individuálny je model Edition na báze línie výbavy S line, ktorý budek dispozícii hneď od začiatku predaja. Výrazové prostriedky dizajnu A1 inscenuje veľmi pôsobivo s množstvom kontrastov. Veľké 18-palcové kolesá – nalakované podľa farby karosérie v bronzovej, čiernej alebo bielej farbe – vytvárajú výrazné akcenty. Rovnakú farbu ako disky kolies má aj fólia s kruhmi loga Audi spodnej časti zadných dverí. Reflektory z LED a zadné skupinové svetlá z LED sú stmavené ako pripomienka legendárneho modelu Audi Sport quattro. Kruhy loga Audi na jednodielnej maske chladiča a na dverách batožinového priestoru sú čierne.

Nový look: dizajn interiéru
Novinku v modelovom rade A1 predstavuje modulárna štruktúra línií vybavenia. Umožňuje mimoriadnu flexibilitu – po prvý raz si zákazník môže navzájom kombinovať prvky exteriéru a interiéru úplne voľne.

Podľa línie vybavenia – basic, advanced alebo S line – majú diely namontované na karosérii rozličné vyhotovenie. Dizajnový komplet Optikpaket schwarz umožňuje vytvoriť ďalšie akcenty. S líniami „Interior advanced“, „Interior design selection“ a „Interior S line“ Audi poskytuje ďalšie možnosti kombinácií farieb a materiálov.

Nový look: dizajn interiéru
„Najšportovejší interiér v kompaktnej triede“, znel stanovený cieľ dizajnu. Preto je celý interiér orientovaný na vodiča, emocionálne koncipovaný a široko individualizovateľný. Pri tom upútajú najmä mriežky ventilácie, lemujúce z bokov združený prístroj. Všetky ovládacie prvky a voliteľný displej MMI touch sú výrazne orientované na vodiča a tým podčiarkujú osobitý charakter kokpitu.

Displej infotainmentu a pás výduchov vzduchu na strane spolujazdca sú integrované do plochy so vzhľadom čierneho skla. Príplatkové kontúrové a náladové osvetlenie v tme vykresľuje kontúry dizajnu interiéru pomocou svietiacich prvkov z LED v 30 nastaviteľných farbách.

Viac miesta a pohodlia: koncepcia využitia priestoru
Nové Audi A1 Sportback má výrazne zväčšený vnútorný priestor kabíny – a vďaka tomu poskytuje viac pohodlia pre vodiča, spolujazdca vpredu i pasažierov na zadných sedadlách. Napriek kompaktným vonkajším rozmerom a športovej línii strechy majú vzadu aj dospelé osoby veľa miesta na nohy a priestoru nad hlavou.

Objem batožinového priestoru vzrástol o 65 litrov: v normálnom stave má 335 litrov, pri sklopenom operadle zadných sedadiel dokonca až 1090 litrov. Nakladacia hrana leží v príjemne malej výške 67 centimetrov.

Všetko digitálne: ovládanie a zobrazovanie
Nové Audi A1 Sportback je pripravené na digitálnu budúcnosť. Už v základnej verzii má sériovo plne digitálny združený prístroj s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) s vysokým rozlíšením a multifunkčný volant. Voliteľný Audi virtual cockpit s rozšírenou funkčnosťou zobrazuje komplexné informácie ako napríklad animované navigačné mapy a grafiky niektorých asistenčných systémov.

Digitálne prepojený a vždy aktuálny: infotainment a Audi connect
Koncepcia infotainmentu nového Audi A1 Sportback je prevzatá z vyššej triedy. Sériovým prvkom vybavenia je MMI rádio, ktoré sa ovláda tlačidlami na multifunkčnom volante a jeho funkcie sa dajú zobraziť aj v digitálnom združenom prístroji. Najvyšší stupeň predstavuje systém MMI navigácia plus, vybavený dotykovým displejom MMI s uhlopriečkou 25,7 cm (10,1 palca), ktorý je plynulo integrovaný v čiernom sklenenom paneli. Rovnako ako pri smartfóne sa všetky povely zadávajú dotykom. Hlasové ovládanie najnovšej generácie ďalej zlepšuje a uľahčuje dialóg medzi vodičom a automobilom.

MMI navigácia plus poskytuje vodičovi A1 Sportback v kombinácii s online službami Audi connect rozličné nové funkcie ako napríklad hybridnú navigáciu – výpočet trasy prebieha v cloude a pri tom zohľadňuje celkovú situáciu v premávke.

K ďalším inováciám patrí zobrazenie mapy ako družicovej snímky a nové trojrozmerné modely miest, ktoré poskytujú presné zobrazenia centier mnohých miest. Systém automaticky stiahne a nainštaluje až štyri bezplatné aktualizácie mapového materiálu ročne, okrem toho môže majiteľ A1 Sportback využívať aj rozmanité služby Audi connect.

Najlepšie prepojenie smartfónu s A1 Sportback zabezpečuje Audi smartphone interface. Integruje smartfóny s operačným systémom iOS a Android pomocouApple CarPlay a Android Auto do špeciálne vyvinutého prostredia v MMI a zahŕňa dve rozhrania USB (1x USB-A, 1x USB-C so zvýšením nabíjacieho prúdu). Audi phone box, ďalší voliteľný prvok vybavenia, zlepšuje kvalitu príjmu s podporou LTE a bezdrôtovo nabíja smartfóny podľa štandardu Qi.

Fanúšikovia hudby sa môžu tešiť z tunera digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ a ozvučovacieho kompletu Audi Sound System. K dispozícii je aj Bang & Olufsen Premium Sound System, vybavený multikanálovým zosilňovačom s celkovým výkonom 560 W, napájajúcim sústavu 11 reproduktorov. Tento inovatívny systém priestorového ozvučenia využíva čelné sklo ako reflexnú plochu na vytvorenie trojrozmerného (3D) efektu zvuku.

Pre vyššiu bezpečnosť: asistenčné systémy
Aj asistenčné systémy nového Audi A1 Sportback pochádzajú z vyššej triedy. Udržiavajú bezpečný odstup kompaktného automobilu od vozidla idúceho vpredu, uľahčujú vodičovi udržiavanie jazdného pruhu alebo ho podporujú pri parkovaní.

Sériový asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu podporuje vodiča pri rýchlosti od 65 km/h. Takisto sériový obmedzovač rýchlosti spoľahlivo zabraňuje aby vozidlo prekročilo nastavenú maximálnu rýchlosť.

Ďalším asistenčným systémom, tvoriacim súčasť sériového vybavenia, je Audi pre sense front. Radarový senzor rozozná kritické situácie s inými vozidlami, chodcami prechádzajúcimi cez cestu alebo cyklistami pred A1 Sportback – a to aj pri nepriaznivej viditeľnosti ako napríklad v hmle. Systém na nebezpečenstvo upozorňuje vodiča akustickým a optickým signálom. Súčasne pripraví brzdovú sústavu na eventuálne brzdenie plnou intenzitou a aktivuje – ak je to potrebné – automatické núdzové brzdenie na zabránenie hroziacej kolízii alebo zmiernenie jej následkov. Voliteľný systém Audi pre sense basic uskutoční preventívne opatrenia, keď je to potrebné: elektricky napne predné bezpečnostné pásy, zavrie okná a aktivuje výstražné svetlá.

Radarový senzor využíva aj adaptívny tempomat. Udržiava Audi A1 Sportback v želanom odstupe od vozidla idúceho vpredu. Pri prevodovke S tronic systém pokrýva rýchlostné pásmo od 0 do 200 km/h, pri manuálnej prevodovke začína fungovať od 30 km/h. V premávke Stop & Go zabrzdí A1 Sportback s prevodovkou S tronic až do úplného zastavenia a za určitých podmienok sa automaticky opäť rozbehne.

Na uľahčenie parkovania sú v novom Audi A1 Sportback k dispozícii rozličné systémy. Okrem parkovacích senzorov vzadu sa po prvý raz dá objednať aj cúvacia kamera. Predné ultrazvukové senzory rozoznávajú aj objekty pred vozidlom a upozorňujú na ne vodiča akusticky i opticky. Parkovací asistent dokáže zaviesť A1 Sportback do pozdĺžneho i priečneho parkovacieho miesta – ak je to potrebné aj na niekoľko ťahov. Systém preberá aj vyparkovanie z parkovacieho miesta.

Ľahká a zvlášť robustná: karoséria
Základ kabíny posádky nového Audi A1 Sportback tvoria komponenty z tepelne tvárnenej ocele. Pevná karoséria s presne dopasovanými dielmi zaručuje športovo presné jazdné vlastnosti a eliminuje prenos rušivých zvukov do kabíny. S čelnou plochou 2,07 štvorcového metra a koeficientom aerodynamického odporu 0,31 má nové Audi A1 Sportback iba malý aerodynamický odpor.

Výkonné a efektívne: motory
Je jedno, či v mestskom prostredí alebo počas výletu cez víkend – výkonné motory zabezpečujú v každej situácii vysokú mieru pôžitku z jazdy v Audi A1 Sportback. K dispozícii sú efektívne benzínové agregáty TFSI vo výkonovom rozpätí od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k) Prepĺňanie turbokompresorom, priame vstrekovanie paliva a filter tuhých častíc vo výfukových plynoch sú pri všetkých motoroch štandardom.

Spočiatku budú na výber tri agregáty: 30 TFSI, trojvalec s objemom 1,0 litra a výkonom 85 kW (116 k), štvorvalec 35 TFSI s objemom 1,5 litra a výkonom 110 kW (150 k), vybavený systémom vypínania valcov pri čiastočnom zaťažení cylinder on demand (COD) a štvorvalec 40 TFSI s objemom 2,0 litra, výkonom   147 kW (200 k) a maximálnym krútiacim momentom 320 Nm. O niekoľko mesiacov neskôr bude nasledovať základný trojvalec 25 TFSI s výkonom 70 kW (95 k).

Audi pri všetkých motoroch ponúka za príplatok ako alternatívu k 6-stupňovej manuálnej prevodovke 7-stupňovú dvojspojkovú prevodovku S tronic. Výnimku predstavuje predbežná špičková verzia 40 TFSI, ktorá má sériovo 6-stupňovú dvojspojkovú prevodovku S tronic.

Športovo suverénne vyladený: podvozok
Podvozok nového Audi A1 Sportback zaručuje agilné jazdné vlastnosti a športovo suverénny pocit z jazdy. Predné kolesá sú zavesené na spodných priečnych ramenách s tlmičovými vzperami McPherson. Zadné kolesá vedie kompaktná a ľahká náprava s vlečenými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou. Okrem základného podvozka je na výber aj športový podvozok s tvrdšou charakteristikou.

Dynamické komplety, prispôsobené individuálne pre každú motorizáciu, kombinujú prvky vybavenia, ktoré dodávajú A1 Sportback ešte športovejšie vyladenie. Pre motor 25 TFSI dynamický komplet „Basic“ zahŕňa športový podvozok, červené brzdiče a zväčšené brzdové kotúče. Pre ďalšie motorizácie Audi ponúka dynamický komplet „Performance“. Aj ten obsahuje červené brzdiče a zväčšené brzdové kotúče a navyše podvozok s prepínateľnou charakteristikou tlmičov pruženia, zvukový aktuátor motora a systém regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select. Brzdová sústava nového A1 Sportback má kotúčové brzdy na obidvoch nápravách. Voliteľný asistent pre rozjazd do svahu zabraňuje samovoľnému spätnému pohybu vozidla, čím zvyšuje komfort a bezpečnosť. Ponuka kolies siaha od 15 do 18 palcov.

Štyri režimy pre individuálny pocit z jazdy: Audi drive select
Na želanie môže byť nové Audi A1 Sportback vybavené systémom regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select. Umožňuje prepínať štyri režimy ovplyvňujúce charakteristiku vozidla – auto, dynamic, efficiency a individual.

Objednávky od leta 2018
Nové Audi A1 Sportback sa bude dať objednať od leta 2018 a na európskom trhu sa začne predávať v lete 2018. Ceny (s 19 % DPH) v Nemecku sa budú začínať pod hranicou 20.000 eur.

Zobrazit Galériu

Porsche Slovakia, spol. s r.o.

Všetky autorove články
Audi auto doprava dizajn technológie Digital GPS smartfon iOS Android

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať