ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Samsung predstavil nové smartfóny Galaxy S24 s pokročilou AI

0

Nové telefóny Galaxy S24 Ultra, Galaxy S24+ a Galaxy S24 predstavujú novú éru mobilnej umelej inteligencie, ktorú Samsung označuje Galaxy AI. Je zameraná na najrôznejšie súčasti každodenného života, najmä na oblasť, ktorá je telefónom najvlastnejšia, teda na komunikáciu. AI uľahčuje komunikáciu pomocou inteligentného prekladania textov a hovorov, rozširuje kreatívne možnosti pomocou technológie ProVisual Engine, alebo napríklad vytvára nový štandard vyhľadávania, vďaka ktorému môžu používatelia objavovať okolitý svet.

Zhrnutie funkcií na báze AI

V oblasti zdokonaľovania smartfónov sme boli svedkami niekoľkých vývojových etáp. Najskôr sa konštruktéri zameriavali na kvalitu hovoru a rýchlosť a spoľahlivosť dátových prenosov. Potom nastala takzvaná ára fotoaparátov, kde sa výrobcovia predháňali v snahe poskytnúť používateľom kvalitné zábery za akýchkoľvek svetelných podmienok, čiže aj večer a v noci, aby mohli postovať svoje zážitky na sociálne siete, pretože stále platí, že kvalitnejší a kreatívnejší záber na seba upúta väčšiu pozornosť. Pred niekoľkými rokmi začala do smartfónov pozvoľne prenikať umelá inteligencia. Spočiatku sa uplatňovala na vylepšovanie interných funkcií, hlavne pri vylepšovaní fotografií a videí a optimalizácii spotreby.

Najnovšia generácia smartfónov Samsung Galaxy S24 posúvajú implementáciu AI na novú úroveň tak, aby poskytovala užitočné funkcie priamo používateľom. Aby mal používateľ prehľad pri ktorých funkciách sa využíva AI, ich ikony obsahujú hviezdičky. Galaxy AI je zmysluplná umelá inteligencia zameraná na najrôznejšie súčasti každodenného života, najmä na oblasť, ktorá je telefónom najvlastnejšia, teda na komunikáciu. Napríklad prekonávanie jazykových bariér dokážu modely Galaxy S24 uľahčiť viac než akékoľvek minulé modely. Úplne bez problémov sa môžete rozprávať so zahraničnými kolegami či študentmi, prípadne si telefonicky vybaviť rezerváciu pri cestovaní v cudzine.

Začneme kedysi primárnou funkciou mobilov, čiže telefonovaním. Nové smartfóny umožňujú simultánny preklad reči z jedného jazyka do iného. O všetko sa postará funkcia Live Translate , obojsmerný hlasový a textový prekladač hovorov v reálnom čase. Funguje priamo v telefónnej aplikácii, nemusíte nič inštalovať, nepotrebujete žiadne aplikácie tretích strán – váš hovor je úplne súkromný. Zatiaľ sú podporované len majoritné svetové jazyky ako sú angličtina, španielčina, taliančina, čínština, kórejčina, nemčina, poľština, taliančina takže na implementáciu slovenčiny si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Ak niektorý z týchto jazykov ovládate, nebude problém telefonovať s komunikačným partnerom hovoriacim jazykom, ktorý neovládate. Počas telefonovania je k dispozícii simultánny hlasový preklad a komunikácia sa zobrazuje aj v textovej forme. Po ukončení hovoru však už textový prepis nebude k dispozícii. Dôvodom je legislatíva EÚ  podľa ktorej hovory nemôžu byť zaznamenané ani z nich robené záznamy. Preto aj funkcia prekladača na začiatku hovoru upozorní vášho komunikačného partnera, že hovor bude simultánne prekladaný. Príklad takéhoto hovoru medzi Slovákom používajúcim angličtinu a Španielom  je vo videu. Ďalšia funkcia sa volá Tlmočník (Interpreter), čo hovorí za všetko: osobný (nie telefonický) rozhovor je možné okamžite prekladať v okne rozdelenom na dve polovice, takže každý z účastníkov vidí na displeji preložený prepis toho, čo ten druhý práve povedal. Funguje to dokonca aj bez dátového alebo Wi-Fi pripojenia.

AI vám pomôže aj pri textovej komunikácii. Nie všade sa hodí neformálny štýl.  Hlavne pri oficiálnej komunikácii je dôležitý formálnejší štýl písania a štruktúrovanie textu na odseky a odrážky. Asistent pre písanie (Chat Assist), je  nástroj na úpravu formulácií tak, aby zodpovedali pôvodnému úmyslu. Hodí sa to v prípade, že chcete napríklad poslať zdvorilú správu kolegovi z práce alebo vymyslieť chytľavý slogan na sociálne siete . O preklady správ sa vie postarať umelá inteligencia vo virtuálnej klávesnici Samsung Keyboard, ktorá zvláda v reálnom čase 13 jazykov . Za volantom zas oceníte nové funkcie systému Android Auto  – dokáže napríklad automaticky zhrnúť prichádzajúce správy a navrhnúť vhodné odpovede či iné reakcie (napr. je možné poslať predpokladaný čas príchodu, takže môžete komunikovať a zároveň venovať plnú pozornosť riadeniu).

Taktiež si môžete nechať vygenerovať zhrnutie dlhšieho textu. Nové telefóny veľmi vylepšia aj písanie poznámok v natívnej aplikácii Samsung Notes – funkcia Asistent pre poznámky (Note Assist)  umožňuje pomocou umelej inteligencie vytvárať ich zhrnutie, formátovať poznámky pomocou prednastavených šablón alebo k nim tvoriť titulné strany s náhľadom. Pri hlasových správach zase príde vhod funkcia Asistent pre prepisy (Transcript Assist) , opäť s umelou inteligenciou a s prevodom hlasu na text. Vďaka nej je možné prepisovať záznamy, zhŕňať ich obsah a dokonca ich aj prekladať (aj v prípade, že je na nich zachytených viac hlasov).

Zatiaľ čo funkcie na báze AI na prácu s textom sú zatiaľ použiteľné len v majoritných jazykoch, funkcie na prácu s obrázkami môžu využívať všetci. Po dlhšom zatlačení tlačidla Home, alebo ak máte nastavené ovládanie gestami tak zatlačením a pridržaním v mieste v strede pri dolnom okraji sa aktivuje funkcia vyhľadávania zakrúžkovaním.

Môžete zakrúžkovať čokoľvek, kdekoľvek na obrazovke. Následne môžete vyhľadať informácie o zakrúžkovanom objekte, ak je to produkt, tak kde a za koľko sa dá kúpiť, ak je to turistická atrakcia, alebo budova, tak môžete zistiť polohu, otváracie hodiny, či zaujímavosti o objekte. Prípadne môžete zistiť najlepšie časy na návštevu, čiže kedy je tam najmenej ľudí. Alebo ak dáma pozerá film, alebo seriál a hlavná hrdinka má zaujímavú kabelku, alebo topánky, stačí ich zakrúžkovať a zistiť podrobnosti.

AI poskytuje rozsiahle možnosti na úpravu fotografií, Napríklad pri pootočení fotku neoreže, ale AI sa snaží dokresliť chýbajúce časti pri okraji. Prípadne môžete nejaký objekt, alebo postavu označiť a presunúť na iné miesto. AI dokreslí prázdne miesto, ktoré zostalo na pôvodnej pozícii objektu. Ak by rekonštrukcia pôvodného pozadia bola problém, AI sa tam snaží dokresliť vhodný objekt. Napríklad ak premiestnite psíka sediaceho na gauči so vzorovaným poťahom, AI tam môže dokresliť vankúš, alebo niečo podobné.  Môžete využiť funkciu odstránenia odleskov napríklad ak fotíte cez okno dopravného prostriedku alebo cez sklo vitríny.

Nový fotografický systém Quad Tele s päťnásobným optickým zoomom a 50 MPix snímačom funguje vďaka technológii Adaptive Pixel Sensor tak, že kvalita snímok s 2x, 3x, 5x a 10x zväčšením  úplne zodpovedá regulárnemu optickému zoomu. Avšak aj stonásobné priblíženie vďaka vylepšenému digitálnemu zoomu pôsobí veľmi čisto a kvalitne.

Výrazného vylepšenia sa dočkali aj funkcie pre fotografovanie a natáčanie v slabom svetle alebo v tme, pre ktoré sa v rade Galaxy tradične používa súhrnný názov Nightography. Fotografie a záznamy v režime Space Zoom sú kvalitné za akýchkoľvek podmienok, dokonca aj po priblížení. Pri modeli Galaxy S24 Ultra majú zásluhu na skvelej práci v slabom svetle najmä fyzicky väčšie pixely (1,4 um, teda o 60 % väčšie  v porovnaní s predchádzajúcim modelom). Okrem toho je Galaxy S24 Ultra vybavená vylepšeným optickým stabilizátorom, takže odpadajú mnohé príklady rozostrenia vplyvom chvenia fotoaparátu pri práci z ruky. Pri natáčaní videozáznamov funguje na oboch kamerách, prednej aj zadnej, samostatný obrazový procesor na redukciu šumu a Galaxy S24 navyše dokáže analyzovať informácie z gyroskopického senzora, vďaka ktorým odlíši pohyb filmára od pohybu objektu v zábere. To znamená efektívnejšiu redukciu šumu a jasnejšie videozáznamy v šere či v tme, dokonca aj z diaľky.

A keď sú fotografie hotové, grafické nástroje s Galaxy AI ich umožnia jednoducho upravovať – k dispozícii je napríklad ľahké mazanie nechcených objektov, zmena kompozície či remastering. Kvôli maximálnej efektivite dokáže funkcia Návrhy úprav (Edit Suggestion)  využiť umelú inteligenciu a navrhnúť optimálne úpravy pre každú fotografiu zvlášť. A ak sa chcete pustiť do pokročilých kreatívnych hier a maximálne využiť tvorivú slobodu, môžete vyskúšať nástroj Generatívna úprava (Generative Edit) , ktorý do pozadia pridáva objekty vytvorené generatívnou umelou inteligenciou. Umelá inteligencia dokáže narovnať krivo vyfotografovaný záber alebo posunúť osobu či objekt tak, aby kompozícia pôsobila lepšie. Potom podľa toho zodpovedajúcim spôsobom upraví aj pozadie. Pri každom použití generatívnej umelej inteligencie sa na vylepšenie záberu vo fotografii zobrazí vodoznak a príslušná informácia sa objaví aj v metadátach. A ak sa vám podarilo natočiť akčné video a chcete ho spomaliť, ďalšia nová funkcia Okamžité spomalenie (Instant Slow-mo) vygeneruje ďalšie okienka podľa reálneho pohybu a vloží ich do záznamu, čím ľahko dosiahne vytúžený efekt.

Aby bolo vopred jasné, že sa fotografie podaria, zobrazia sa v režime Super HDR náhľady výsledných snímok ešte pred stlačením spúšte. Pri fotografovaní však nejde len o samotné zachytenie jedinečných okamihov, rovnako dôležité je aj ich zdieľanie. Špičkové vlastnosti fotografického systému radu Galaxy S24 s umelou inteligenciou sa podarilo integrovať priamo do populárnych mobilných aplikácií, kde sa automaticky zobrazia fotografie v HDR . A keď hľadáte snímku v galérii či na sociálnej sieti, zobrazí sa aj v režime Super HDR, pri ktorom systém analyzuje vybrané oblasti kompozície a podľa toho nastaví rozsah jasu, farby a kontrast.

Umelá inteligencia sa teda stáva dôležitou súčasťou každodenného života, čomu, samozrejme, musí zodpovedať aj výkon prístrojov. Chceme toho od nich veľa – hranie, natáčanie a strih videa v najvyššej kvalite, prepínanie medzi mnohými aplikáciami, napríklad pri plánovaní výletov. Nech už od telefónu vyžadujeme čokoľvek, Galaxy S24 to hravo splní vďaka vylepšenému čipsetu , displeju a ďalším prvkom. Základom výbavy Galaxy S24 Ultra je optimalizovaný procesor Snapdragon 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy  s výrazne vylepšenou NPU jednotkou pre účinné spracovanie algoritmov umelej inteligencie. Všetky tri modely Galaxy S24 majú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1 – 120 Hz, ktorá tiež vylepšuje výkon.

Aj hranie sa vďaka hardvérovým aj softvérovým vylepšeniam posunulo na vyššiu úroveň. Všetky modely radu Galaxy S24 disponujú optimalizovaným systémom riadenia tepla s až 1,9x väčšou odparovacou komorou , čo vylepšuje teplotu na povrchu prístroja i výkon pri hraní. Vďaka technológii ray tracing je obraz dokonale realistický, so skvelými tieňmi a odrazmi. A spolupráca s najlepšími hernými firmami umožňuje ponúknuť používateľom Galaxy S24 najpopulárnejšie mobilné hry v optimalizovanej podobe.

O skvelý obraz sa starajú najjasnejšie a najkvalitnejšie displeje, s akými sme sa pri modeloch Galaxy kedy stretli . Jas modelov Galaxy S24 dosahuje 2600 nitov, v exteriéri navyše vylepšuje viditeľnosť technológia Vision Booster.

Tiež krycie sklo Corning Gorilla Armor  pri Galaxy S24 Ultra sa dočkalo optického vylepšenia na molekulárnej úrovni, čo znamená o 50 % dlhšiu trvanlivosť a štyrikrát lepšiu odolnosť proti poškriabaniu. Odlesky sa výrazne znížili (až o 75 %) v najrôznejších svetelných podmienkach.

V celom rade Galaxy S24 sa záujemcovia môžu tešiť na dizajnové vylepšenia s tenšími rámčekmi, čo výrazne vylepšuje divácky zážitok a navyše to umožňuje zväčšiť skutočnú plochu displeja (pri Galaxy S24+ 6,7 palca, pri Galaxy S24 6,2“) pri zachovaní skoro rovnakých rozmerov telefónov . Galaxy S24 Ultra má uhlopriečku 6,8 palca, displej je navyše plochejší a lepšie prispôsobený na zábavu aj na prácu. Galaxy S24+ má navyše rovnaké rozlíšenie QHD ako Galaxy S24 Ultra.

O zabezpečenie nových telefónov sa stará osvedčená viacvrstevná bezpečnostná platforma Samsung Knox. Telefóny radu Galaxy S24 vďaka tomu starostlivo strážia dôležité informácie používateľov a chránia systém proti rizikám – k hlavným prostriedkom patrí komplexné hardvérové zabezpečenie, detekcia hrozieb v reálnom čase a kolaboratívna ochrana.

Aj najnovšia vlajková loď medzi smartfónmi pokračuje v tradičnom úsilí Samsungu o predlžovanie životnosti produktov, takže ponúka aktualizácie operačného systému v 7 generáciách a k tomu 7 rokov bezpečnostných aktualizácií. Používatelia si tak budú môcť vychutnávať výhody modelov Galaxy ešte dlhšiu dobu ako pri predchádzajúcich typoch .

Modely radu Galaxy S24 sa budú predávať v niekoľkých farebných variantoch inšpirovaných rôznymi minerálmi. Zákazníci, ktorí si v období od 17. 1. do 30.1. 2024 (vrátane) alebo do vypredania zásob zakúpia telefóny z radu Galaxy S24 získajú model s dvojnásobne vyššou kapacitou pamäte za cenu modelu s nižšou kapacitou. Mechanizmus získania modelu s vyššou pamäťovou verziou za cenu modelu s nižšou pamäťovou verziou sa môže líšiť v závislosti od predajcu. Zákazníci môžu navyše po registrácii do kampane v aplikácii Samsung Members, v sekcii „Výhody“, odpredať svoje staré zariadenie a získať výkupný bonus vo výške až 100 eur pri nákupe nového Samsung Galaxy S24 Ultra a S24+. V prípade nákupu Galaxy S24 je výkupný bonus 60 eur.

Dostupné farby, veľkosti úložiska a odporúčané maloobchodné ceny

MODEL

VEĽKOSŤ ÚLOŽISKA

FARBY

ODPORÚČANÁ MALOOBCHODNÁ CENA

CENOVÉ ZVÝHODNENIE „VYŠŠIA PAMÄŤ ZA NIŽŠIU“ ODPORÚČANÁ CENA PO ZĽAVE (17.1.-30.1. 2024)

Galaxy S24

256 GB

Čierna, sivá, fialová, žltá, zelená Jade Green*, oranžová Sandstone Orange*, modrá Saphire Blue*

959 eur

899 eur

128 GB

899 eur

-

Galaxy S24+

512 GB

Čierna, sivá, fialová, žltá, zelená Jade Green*, oranžová Sandstone Orange*, modrá Saphire Blue*

1269 eur

1149 eur

256 GB

1149 eur

-

Galaxy S24 Ultra

1 TB**

Čierny titán, sivý titán, fialový titán, žltý titán, zelená Titanium Green*, oranžová Titanium Orange*, modrá Titanium Blue*

1809 eur

1569 eur

512 GB

1569 eur

1449 eur

256 GB

1449 eur

-

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S24

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať