SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nový „zázračný“ materiál, pevnejší ako oceľ a ľahší ako hliník, môže spôsobiť revolúciu v celom priemysle

1

Odborníci z houstonskej spoločnosti DexMat naznačujú, že ich produkt Galvorn, ktorý je pevnejší ako oceľ, ľahší ako hliník a má vodivosť medi, môže spôsobiť revolúciu v oblasti ekologických technológií. Galvorn môže byť alternatívou vzácnej a drahej medi, čo je kľúčový kov v elektronike. Nový materiál je výsledkom investície vo výške viac ako 20 miliónov dolárov od dvoch výskumných agentúr amerického letectva, ministerstva energetiky a NASA, ako aj od ďalších technologických spoločností.

Tvorcovia Galvornu uviedli, že inšpiráciou pri jeho výrobe bola kniha J. R. R. Tolkiena Pán prsteňov, v ktorej elfský kováč menom Eöl vytvára nový typ kovu nazývaný galvorn, ktorý je podľa opisu tenký a pružný, ale zároveň dostatočne pevný na to, aby slúžil ako brnenie. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Podľa marketingových materiálov spoločnosti sa Galvorn vyrába štiepením uhľovodíkov, ktoré sa nachádzajú najmä pri spaľovaní ropy a zemného plynu. Materiál pôsobí ako forma ukladania uhlíka (sekvestrácia) a má niekoľko podôb. Môže to byť sieťovina, ktorá sa dá použiť v kompozitných paneloch, elektródach a odevoch, vlákno pre vodivý drôt, elektrické vedenia a vinutia motora, prípadne fólia na elektromagnetické tienenie, batérie a antény.

Ľahšie a rýchlejšie vozidlá, ľahšie lopatky veterných turbín a vyššia vodivosť v batériách na zlepšenie skladovania energie z obnoviteľných zdrojov, to sú výhody, ktoré má Galvorn priniesť. Už teraz sa používa na odstraňovanie ľadu z krídel lietadiel. Umiestnenie vlákien Galvornu do betónu a iných materiálov by mohlo posilniť budovy a infraštruktúru a zabezpečiť ich dlhšiu životnosť. Startup tvrdí, že Galvorn má potenciál „vytesniť“ tri gigatony priemyselných emisií oxidu uhličitého ročne nielen podporou pridávania čistej energie do siete, ale aj znížením vplyvu výroby ocele, hliníka a kevlaru.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

how long levitra takes effect reakcia na: Nový „zázračný“ materiál, pevnejší ako oceľ a ľahší ako hliník, môže spôsobiť revolúciu v celom priemysle

21.2.2024 21:02
The drug can have a different effect depending on individual parameters <a href="http://vardenafil.one">levitra 10mg compatible</a>
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať