HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nový krvný test, ktorý by mohol zistiť viac ako 50 foriem rakoviny ešte pred prvými príznakmi

1

Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva NHS má otestovať jednoduchý krvný test, ktorý môže pomôcť identifikovať viac ako 50 foriem rakoviny roky pred jej diagnostikovaním. Krvný test známy ako Galleri bude od polovice roka 2021 v Anglicku ponúknutý 165 000 ľuďom vo veku od 50 do 79 rokov, z ktorých veľká väčšina nemá príznaky choroby.

NHS dúfa, že test sa môže ukázať ako obzvlášť užitočný pri detekcii skorých príznakov rakoviny, ktoré je ťažké spozorovať a majú nižšiu mieru prežitia, ako je rakovina vaječníkov a pankreasu. Ich včasné odhalenie by mohlo zachrániť mnoho životov. Účastníci testovania budú po dobu troch rokov absolvovať každoročne krvný test na kontrolu prítomnosti malígnych nádorov.

NHS verí, že testy Galleri môžu viesť k diagnostikovaniu ľudí s rakovinou niekoľko rokov predtým, ako by sa to stalo inak. Krvný test Galleri, ktorý kontroluje molekulárne zmeny, vyvinula kalifornská spoločnosť Grail, ktorá využíva vedu a technológiu na nájdenie spôsobov identifikácie rakoviny v počiatočných štádiách. Ak výsledky v roku 2023 ukážu, že test funguje, NHS privolá v rokoch 2024 a 2025 milión ďalších ľudí na oveľa rozsiahlejšie testovanie.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nieco sa opakuje reakcia na: Nový krvný test, ktorý by mohol zistiť viac ako 50 foriem rakoviny ešte pred prvými príznakmi

30.11.2020 14:11
Preco mi to pripomina Theranos? :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať