SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ocenenie ESET Science Award, ktoré prezentuje výnimočné vedecké osobnosti, spúšťa nominácie do svojho 5. ročníka

Tlačové správy
0

Ocenenie výnimočných vedeckých osobností ESET Science Award vstupuje už do svojho piateho ročníka. Jeho cieľom je verejnosti prezentovať úspešné vedecké osobnosti, ktoré pôsobia na Slovensku a posúvajú kvalitu vedy na Slovensku smerom k najinovatívnejším krajinám sveta. Aj tento rok bude medzinárodnej komisii predsedať laureát/ka Nobelovej ceny. Nominácie na ocenenie sú otvorené do 10. mája 2023 na stránke www.esetscienceaward.sk

Poslaním ESET Science Award je oceňovať výnimočné vedecké osobnosti vedy a vysokoškolského vzdelávania a mladé vedecké talenty. Takíto jednotlivci prispievajú k tomu, aby sa Slovensko rýchlejšie približovalo ku krajinám, ktoré dosahujú vysokú mieru inovatívnosti. Krajiny, ktoré sa nachádzajú na prvých miestach rebríčka Global Innovation Index* (Švajčiarsko, USA, Švédsko, Veľká Británia), sú zároveň aj krajinami, ktoré sa vyznačujú veľkým počtom nositeľov alebo nositeliek Nobelovej ceny** (USA, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko či Švajčiarsko). A práve na takéto výnimočné vedecké osobnosti upozorňuje ocenenie ESET Science Award.

Témou piateho ročníka ocenenia ESET Science Award je Veda bez hraníc, ktorá prezentuje význam nielen medzinárodných spoluprác pre kvalitu vedy, ale aj význam interdisciplinárneho prístupu. „Témou tohto ročníka chceme dať dôraz na zapojenie Slovenska do excelentných vedecko-výskumných projektov a na význam medzinárodných spoluprác. Všetci doterajší laureáti a laureátky ocenenia sú skvelým príkladom takého prístupu,” vysvetľuje Paulína Böhmerová, manažérka spoločnosti ESET pre vzťahy s vedeckou obcou.

V roku 2022 sa laureátkou ocenenia stala profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV, ktorá sa zaoberá výskumom liečby rakoviny. „ESET Science Award otvára verejnosti okná do sveta vedy na Slovensku výnimočným spôsobom, v ktorom sa spája rešpekt k tvorivej činnosti a schopnosti odovzdávať poznatky novým generáciám s úctou k ľudskosti a spoločenským hodnotám," hodnotí ESET Science Award profesorka Pastoreková.

Ocenenie v týchto dňoch otvorilo možnosť nominovať vedcov a vedkyne do všetkých troch kategórií – Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vo vedeckých kategóriách vyberie medzinárodná komisia, ktorú už tradične bude viesť nositeľ či nositeľka Nobelovej ceny. Nominačný proces je otvorený do 10. mája na stránke www.esetscienceaward.sk.

Laureátov a laureátky ocenenia spoznáme počas slávnostného galavečera v piatok 13. októbra 2023. 

*Zdroj: https://www.globalinnovationindex.org/analysis-indicator

**Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/facts/lists/affiliations.php, zoznam krajín podľa inštitúcie, v ktorej nositeľ Nobelovej ceny pôsobil v čase, keď mu ocenenie bolo udelené. Zoznam obsahuje Nobelove ceny za chémiu, fyziku a medicínu.

O Nadácii ESET

Nadácia ESET vznikla v roku 2011 a medzi jej primárne aktivity patrí rozvíjanie vzdelania v oblasti informačných technológií, internetovej bezpečnosti, popularizácie vedy a výskumu, ako aj podpora projektov týkajúcich sa občianskej spoločnosti. Za necelých 10 rokov svojej úspešnej existencie Nadácia ESET vytvorila dlhodobé partnerstvá s organizáciami, ktorých ciele a výstupy prispievajú k naplneniu jej smerovania. Viac informácií nájdete na www.nadaciaeset.sk

O spoločnosti ESET

Spoločnosť ESET už vyše 30 rokov vyvíja popredný bezpečnostný softvér pre firmy i domácich používateľov na celom svete. Vďaka riešeniam chrániacim koncové a mobilné zariadenia a servery, šifrovaniu a dvojfaktorovej autentifikácii umožňuje firmám a organizáciám využívať plný potenciál ich technológií. ESET drží rekord v počte VB100 ocenení, ktoré udeľuje britský Virus Bulletin, vysokorešpektovaná nezávislá testovacia organizácia. Týždenník Trend ocenil ESET šesťkrát titulom Firma roka.

ESET sídli v Bratislave, regionálne pobočky má v Prahe, ČR; Jene, Mníchove, Nemecko; Bournemouthe, Veľká Británia; San Diegu, USA; Toronte, Kanada; Buenos Aires, Argentína; Sydney, Austrália, Singapure a japonskom Tokiu. Výskumné a vývojové centrá sú okrem Bratislavy, Košíc, Žiliny, Prahy a Brna aj v poľskom Krakove, britskom Tauntone, kanadskom Montreale a rumunskom Jasy. ESET má zastúpenie vo viac ako 200 krajinách a územiach sveta.

ESET

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať