SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Bionic Reading využíva inovatívne upravený font na rýchlejšie čítanie

0

Čítanie je pre väčšinu ľudí základný nástroj učenia, a preto je to jedna z prvých vecí, ktoré sa deti učia v škole. No aj tí z nás, ktorí dokážu plynule čítať, môžu niekedy zápasiť so samotným čítaním. Možno nečítame tak rýchlo, ako by sme chceli, alebo možno naša myseľ blúdi, keď sa naše oči pohybujú po slovách. Niekedy sa dostaneme na koniec odseku a uvedomíme si, že sme si nezachovali nič z toho, čo sme práve prečítali. Ľudia s problémami s pozornosťou môžu mať ťažkosti s čítaním, aj keď netrpia skutočnou poruchou čítania.

Možno sú len neschopní udržať svoju myseľ zameranú na text dostatočne dlho. Čo keby existovalo písmo, ktoré by nám pomohlo sústrediť sa? Umožnilo by nám to nielen rýchlejšie čítať, ale aj lepšie si uchovať to, čo sme práve prečítali. Tvorcovia Bionic Reading tvrdia, že je to možné pomocou ich nástroja na písmo. „Bionic Reading reviduje texty tak, aby sa zvýraznili najvýstižnejšie časti slov,“ píše sa na webovej stránke švajčiarskej spoločnosti. „To vedie oko cez text a mozog si rýchlejšie zapamätá skôr naučené slová.“

Podstatou je, že naše oči sa nemusia sústrediť na celé slovo, pretože zvyšok doplní náš mozog. Po zvýraznení prvej časti slova tučným písmom dokážeme rýchlejšie prechádzať zo slova na slovo. Bionic Reading má za cieľ podporiť absorpciu objemného textu. Príklad zverejnený na Twitteri pritiahol pozornosť ľudí a mnohí reagovali s nadšením, o koľko ľahšie sa im číta bionický text. Nie každého však vzorka zaujala alebo nadchla. Niektorí tvrdili, že sa im bionický text ťažšie číta alebo že ich to rozptyľuje či spomaľuje. Mozog každého totiž funguje inak a rôznym ľuďom pomôžu rôzne veci.

Predplatné NEXTECH 2023

Bionické čítanie nie je jediný nástroj tohto druhu. Existujú programy na rýchle čítanie, ktoré vás trénujú, aby ste prestali čítať každé slovo, a umožnia vášmu mozgu čítať vizuálne namiesto auditívneho čítania. Existujú aj rôzne metódy, ktoré uľahčujú čítanie tým, že upravujú spôsob, ako sa vaše oči pohybujú po texte. Spoločnosť Bionic Reading má na svojej webovej stránke bezplatný konvertor textu, ktorý môžete použiť na vyskúšanie. Video na YouTube ukazuje možnosti, ako sa dá upraviť písmo podľa individuálnych preferencií, čím sa viac alebo menej zvýraznia začiatočné písmená.

 

Zdroj: upworthy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať