Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Otestovali sme najtichší vysávač na trhu Electrolux Pure D8.2

0

Vysávanie je už tradične spojené s hlukom. Bežné staršie vysávače produkujú hluk 75 – 84 decibelov, modernejšie sú trochu tichšie, produkujú hluk od 71 do 75 decibelov. Hluk takejto intenzity je už pre ľudí nepríjemný a otravný, narúša ich sústredenie. Dlhodobé vystavenie takémuto hluku môže byť dokonca škodlivé aj po psychickej stránke. Preto sa výrobcovia vysávačov snažia hluk týchto prístrojov znižovať.

Test hlučnosti vysávačaHluk pri vysávaní spôsobuje viacero faktorov. Jedným z nich je vzduch a častice prachu, ktoré prúdia hadicou a vysávačom. Čím rýchlejšie tento vzduch prúdi, teda čím výkonnejší je váš vysávač, tým väčší hluk vydáva. Svoju rolu zohráva aj samotný motor vysávača. Ten nielenže je sám o sebe hlučný, ale navyše aj vibruje. Tieto vibrácie sa presúvajú na celé telo vysávaču, ktoré samo začne vibrovať a začne vydávať hluk. 

V prípade vysávača Electrolux Pure D8.2 sa zníženie hluku skutočne podarilo. Pri vysávaní podľa údajov výrobcu produkuje hluk len 57 dB. Pri porovnávaní hodnôt si treba uvedomiť, že decibel je logaritmická jednotka, takže pokles o 3 dB znamená zníženie úrovne sledovanej veličiny na polovicu. . Ľudské ucho Takže zníženie zo 71 dB na 57 dB je rozdiel 14 dB, čiže 5 násobný pokles intenzity. Ľudské ucho je však tiež „logaritmický“ orgán, takže pokles hluku vnímame ako významný, nie však štvornásobný. Electrolux Pure D8.2 je tichý vďaka systému PureSound, inovatívnemu motoru, lepšiemu tesneniu systému a novému dizajnu hubice. na porovnanie, hlasitosť 57 decibelov dosahuje napríklad bežná konverzácia v domácnosti alebo dážď. Vysávač Pure D8.2 je tichší aj vďaka lepšiemu ukotveniu motora, ktoré minimalizuje vibrácie, a zlepšenej izolácii.

Hlučnosť vysávača som otestoval a overil hodnotu udávanú výrobcom. Výrobca udáva hlučnosť 57 dB nameranú v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 666/2013 z 8. júla 2013. Je to nariadenie „ktorým sa vykonáva smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokiaľ̌ ide o požiadavky na ekodizajn vysávačov“. Smernice EÚ sú typické svojou rozvláčnosťou a dozvedel som sa len to že sa testuje na tvrdej podlahe a koberci a že hladina akustického výkonu je najviac 80 dB(A). Takže som testoval na tvrdej drevenej podlahe, koberci a taktiež na poťahoch na kreslách a na závesoch . Základná úroveň okolitého hluku počas merania bola 20 dB, hlukomer bol 1 m od vysávača. Najnázornejšie bude porovnanie výsledkov formou tabuľky. Porovnávací vysávač mal len tri stupne regulácie výkonu

Vysávanie
Electrolux Pure D8.2
Bežný moderný vysávač
Drevené parkety
58 dB
73 dB
Koberce
54.5 dB
63 dB
Poťahy
46 dB
60 dB
Záclony a závesy
33 dB
--

Nakoľko som meral pri bežnej pokojovej hladine hluku v obývačke, ktorá sa pohybovala okolo 20 dB a nie v odhlučnenom priestore môžem konštatovať, že výrobcom udávaný údaj je seriózny a vysávač ho s rezervou spĺňa.

Napriek podstatne nižšiemu hluku mal vysávač Electrolux Pure D8.2 pri subjektívnom posúdení vyšší sací výkon. Samozrejme dalo by sa to otestovať prípravkom s meračom podtlaku, avšak vysávače netestujeme až tak často, aby sa nám vyplatilo takýto prípravok vyrobiť. Pri testovaní som prepínal medzi režimami na vysávanie drevenej podlahy, kobercov, nábytku a závesov aby som mal kontrolu nad aktuálne nastaveným režimom. Pri bežnom vysávaní odporúčam nastviť režim Smart a v tomto móde vysávač rozpozná typ podlahy a automaticky upraví výkon vysávača. Možno tak bez ťažkostí plynule prechádzať z koberca na plávajúcu podlahu a stále zachovať maximálnu účinnosť vysávania. Účinné vysávania zaručuje aj nový dizajn hubice OneGo Power Clean, ktorý umožňuje vysávaču Pure D8.2 pozbierať veľké aj malé častice prachu bez ohľadu na typ podlahy.

Technické parametre: Max. príkon: 600 W, Hlučnosť: 57 dB(A), Približná hodnota ročnej spotreby: 21.8 kWh, Rozmery: 238 x 300 x 442 mm, Hmotnosť: 5 kg, Cena 269 eur.

Tip redakcie: Nízka hlučnosť

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Electrolux Pure D8.2 vysavac najtichší vysávač

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať