SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Panasonic PT-LMZ460 / Projektor pre vašu firmu či školu

0

Po dlhšom čase sme mali možnosť otestovať jeden z profesionálnych laserových projektorov, model Panasonic PT-LMZ460. Ten je určený pre firmy, ale aj vzdelávací sektor a školy a v podstate pre každého, kto potrebuje kvalitný projektor s dlhou životnosťou a vysokou svietivosťou.

SAMSUNG_032023_M Advertisement  

Tento model nájde uplatnenie hlavne v učebniach, podnikových alebo verejných školiacich centrách, v prednáškových sálach, na konferenciách a podobne. Môže pritom slúžiť ako prenosný alebo pevne nainštalovaný. Pri takomto použití sa na rozdiel od bežných spotrebiteľských modelov na projektor kladú vysoké nároky. Vyžaduje sa vysoká kvalita s dodržaním kvalitatívnych parametrov po dlhý čas používania, minimálne požiadavky na servis a minimalizované náklady počas prevádzky. Panasonic tu využíva vlastný patentovaný systém konštrukcie projekčnej sústavy s laserovým zdrojom, nazvaný Solid Shine. Projektor pracuje s trojicou priehľadných LCD displejov a trojicou laserových zdrojov s modrým laserom. Táto zostava spoločne s celou optickou sústavou je hermeticky uzavretá a chladená kvapalinovým chladením so systémom heat pipe. Udávaná životnosť systému je pritom až 20 000 hodín. Tá je definovaná do poklesu svietivosti na 50 % z pôvodných hodnôt. (Pre zaujímavosť, lampové projektory dosahujú typickú životnosť 1500 – 6000 hodín.) Projektor pracuje s natívnym rozlíšením 1920 × 1200 bodov (WUXGA). Udávaná svietivosť (v strede) je 4600 lm a dynamický kontrast 3 000 000:1. Projektor podporuje simuláciu lekárskeho režimu DICOM part 14 na prehliadanie röntgenových snímok.

Ako už bolo spomenuté, laserová optická jednotka Solid Shine Laser využíva chladenie pomocou heat pipe. Táto technológie je známa aj z počítačov a vďaka optickej jednotke odolnej proti prachu zabezpečuje vyššiu efektivitu chladenia a nižšiu hlučnosť. Projektor umožňuje inštaláciu v akejkoľvek polohe v rozsahu 360° vo všetkých osiach. Pri zavesení pod strop automaticky otočí zobrazenie. Vo výrobe sú projektory testované na odolnosť v prašnom prostredí, pri extrémnych teplotách, na pád pri preprave, životnosť a dokonca na zemetrasenie až pri 6. stupni Richterovej stupnice. Objektív umožňuje 1,2-násobný zoom a manuálne zaostrovanie. Zoom by sa mohol zdať malý, ale pri projektoroch je to trochu iné ako pri kamerách. Tu zoom slúži hlavne na prispôsobenie veľkosti zobrazenia vzdialenosti projektora, takže to bohato stačí. Projektor umožňuje vytvorenie obrazu s uhlopriečkou 0,76 – 7,62 m a s pomerom strán 16:10.

Korekcia skreslenia je automatická, ale možno ju aj upraviť. V strede vrchného panela je matrica tlačidiel, ktorými môžete ovládať všetky funkcie zariadenia. Hoci sa to nemusí zdať, pri projektoroch na inštitucionálne vy­užitie je to veľmi dôležité. Na rozdiel od domácnosti, kde bežne používate diaľkový ovládač, v škole alebo vo firme sa životnosť takéhoto ovládača počíta často na niekoľko dní. Potom ho niekto niekde založí a bolo by po premietaní. ☺ Takto sa oň netreba starať. Projektor disponuje bohatými možnosťami pripojenia a začlenenia do systémov centralizovaného ovládania pomocou štandardov Crestron a PU Link. To sa hodí hlavne vtedy, ak ho využívate stacionárne zavesený napríklad pod stropom v učebni alebo prednáškovej sále. Medzi konektormi nájdete dvojicu HDMI, ktoré umožňujú vstup signálu 4K30p, sú kompatibilné s HDCP aj rozšíreným farebným gamutom a ovládacím protokolom CEC. Ďalej je tu dvojica obstarožných vstupov VGA pre staršie PC, dva vstupné a jeden výstupný 3,5 mm audio jack, 9-pinový sériový port na ovládanie z PC, eternet a USB-A. USB port slúži na pripojenie USB kľúča s prehliadačom alebo na pripojenie voliteľného Wi-Fi modulu AJ-WM50. 

Uvedenie projektora do prevádzky trvá iba niekoľko minút. Vďaka laserovému svetelnému zdroju nie je potrebné žiadne zahrievanie, prístroj sa zapne takmer okamžite po stlačení tlačidla. Rovnako je to aj pri vypnutí, no tu je dobré nechať ho chvíľu vychladiť. Používateľské menu je jednoduché a prehľadné. Prvé, čo vás po zapnutí osloví, je kvalita obrazu. Má vysoký kontrast, výbornú ostrosť aj lineárnosť a živé farby. So svietivosťou 4600 lm je PT-LMZ460 najvýkonnejší v modelovom rade. Projektor sme testovali vo firemnej zasadačke pri bežnom dennom svetle. Tu si bez akýchkoľvek problémov poradil s bežnou prezentáciou. Pri sledovaní videa, aj keď na to projektor nie je primárne určený, takisto podával výborné výsledky, hoci na to, aby ste si to skutočne vychutnali, treba aspoň čiastočne zatemniť miestnosť. Po pripojení voliteľného modulu Wi-Fi môžete prezentácie a obsah prehrávať priamo z mobilných zariadení s OS Android aj iOS. Projektor dokáže spolupracovať aj s rôznymi prezentačnými softvérmi, ktoré ďalej rozširujú možnosti jeho nasadenia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký jas a ostrosť obrazu, široké možnosti inštalácie, možnosť začlenenia do systémov centrálneho ovládania a dodávky signálu, prachotesná konštrukcia, životnosť
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Model: Panasonic PT-LMZ460, modrý laser 3× so životnosťou 20 000 h, 3× LCD (R, G, B) 1920 × 1200 bodov, svietivosť 4600 lm, 1,2× optický zoom, ručné zaostrovanie, uzavretá jednotka Solid Shine odolná proti prachu, 2× HDMI vstup signálu 4K30p (konvertuje sa na 1080p), 2× VGA, 3× 3,5 mm audio jack, 9-pinový sériový port na ovládanie z PC, eternet 10/100, USB-A, voliteľný USB Wi-Fi modul AJ-WM50, korekcia keystone vertikálna: ±25° (Auto, Manual), horizontálna: ±35° (Manual), vstavaný reproduktor 10 W, hlučnosť 35 dB normal, 25 dB v tichom móde, rozmery: 349 × 105 × 309 mm, hmotnosť 4,2 kg 

Cena: 1775 EUR bez DPH

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať