Epson EcoTank L3266 / Domáca multifunkcia s lacnou tlačou

0

Rad tlačiarní EcoTank od spoločnosti Epson je medzi zákazníkmi už roky obľúbený a dnes v ňom nájdete širokú paletu modelov od domácich so štvorfarebným systémom až po špeciálne fototlačiarne so šiestimi farebnými atramentmi, kancelárske aj obchodné modely vrátane monochromatických. Ich spoločným znakom sú nízke tlačové náklady, ktoré sa dosahujú využitím systému CISS (continuous ink supply system – systém nepretržitej dodávky atramentu).

 

Epson to vystihuje jednoduchým sloganom „Povedzte zbohom kartridžiam“, ktorý túto technológiu charakterizuje. Ako už asi väčšina našich čitateľov vie, tieto tlačiarne nepoužívajú kart­ridže. Namiesto toho sú v tlačiarni napevno umiestnené veľkoobjemové zásobníky na každú používanú farbu, ktoré sa dopĺňajú z fľaštičiek. Pravda, z pohľadu obsluhy je tento systém predsa len trošku náročnejší, ale za podstatnú úsporu tlačových nákladov to určite stojí. Výrobca navyše už technológiu plnenia zdokonalil tak, že naplnenie zásobníkov je otázkou chvíľky. Fľaštičky majú teraz na hrdle špeciálne drážky, ktoré sa zasunú do tých v zásobníkoch, potom atrament pomocou rozdelenej trubičky s odvzdušnením za moment pretečie do nádržky. Netreba nič stláčať a do nádržky sa prečerpá iba toľko, koľko je potrebné, takže nehrozí pretečenie ani to, že sa ušpiníte. Kto pozná tlačiarne EcoTank, určite mi potvrdí, že od čias prvých modelov urobil výrobca veľký pokrok práve v obslužnosti a používateľskej prívetivosti tohto systému.

Testovaný model EcoTank L3266 patrí do nového modelového radu domácich tlačiarní, respektíve multifunkčných zariadení 3 v 1 a je jedným z najvybavenejších v tomto rade. Ponúka funkcie tlače, skenovania a kopírovania. Tlačiareň umožňuje bezokrajovú tlač až do formátu A4, využíva štvorfarebný systém Epson MicroPiezo s atramentmi série 103 na báze farbiva vrátane čiernej. Priamo v dodávke dostanete štartovaciu súpravu atramentov, s ktorými vytlačíte až 6500 farebných strán A4 a až 8100 čiernobielych. Čierny atrament totiž dostanete až v dvoch fľaštičkách. Náhradné atramenty majú ešte vyššiu výťažnosť, farebné 7500 strán a čierna 4500 strán. V reál­nych podmienkach, samozrejme, záleží na tom, čo budete tlačiť , ale aj tak sú ceny vynikajúce a ťažko porovnateľné s niečím iným. Tlačiareň pritom podporuje tlač do formátu A4 a bezokrajovú tlač fotiek do rozmeru 10 × 15 mm aj tlač obálok. Vzhľadom na to, že ide o domácu tlačiareň, obojstranná tlač je možná iba manuálne. Podávač papiera s kapacitou 30 listov je iba zozadu. Na pripojenie k PC a mobilným zariadeniam môžete využiť Wi-Fi, Wi-Fi Direct, eternet a Apple AirPrint. Tlačiť tak možno z PC aj cez USB. Pri teste som používal špeciálne fotopapiere Epson Semi Gloss, Epson Photo Paper Glossy v rôznych veľkostiach a gramážach a kancelársky papier s technológiou Color lok. Tlač na špeciálne fotopapiere sa uskutočnila bez problémov. Tlačiareň pracuje s rozlíšením 5760 × 1440 DPI, k základným farbám CMY má k dispozícii ešte čiernu, ale takisto na báze farbiva, nie pigmentu. Napriek tomu zvláda tlač nielen farebných, ale aj čiernobielych fotografií. Tlač je nádherne ostrá, s verným podaním farieb a veľmi jemným gradovaním. Prechody medzi jednotlivými odtieňmi sú bez náznakov schodovitosti. Aj najmenšie farebné detaily sú presne vykreslené. Pri tlači na kancelársky papier treba nastaviť profil dokument. Fotky na fotografický papier sú vo vynikajúcej kvalite, ich tlač však trvá pomerne dlho. Najvyššia kvalita v režime dokument má zmysel, iba ak je v dokumente použitá aj nejaká grafika a obrázky. Výtlačky sú výborné. Veľmi zaujímavo je riešená prvotná inštalácia tlačiarne. Tá sa môže vykonať cez mobilnú aplikáciu Epson Smart Panel. Aplikácia vás veľmi názorne a jednoducho prevedie celým procesom – od rozbalenia cez inštaláciu, naplnenie farebných zásobníkov, inicializáciu až po tlač prvej stránky. Za to treba výrobcu veľmi pochváliť.

Keďže ide o multifunkčné zariadenie, k dispozícii je aj A4 skener. Pracuje s rozlíšením 1200 × 2400 DPI a využíva snímač CIS. Skener postačí hlavne na kopírovanie dokumentov. Na skenovanie fotiek sa aj napriek vysokému rozlíšenie príliš nehodí.

Ovládanie tlačiarne zabezpečuje maličký farebný LCD displej s tlačidlami vedľa. Všetko je umiestnené vpredu na sklopnom paneli. Tlačiť a meniť nastavenia však môžete aj priamo z mobilu pomocou aplikácie Epson Smart Print. Je to veľmi jednoduché a mobilná aplikácia ponúka všetko potrebné na jednoduchú a rýchlu tlač. No zásobník na výtlačky musíte vysunúť ručne alebo ho nechávať vysunutý, ináč sa nevyhnete potrebe manipulácie s tlačiarňou. Okrem toho zariadeniu nie je čo vyčítať, robí presne to, čo sľubuje, a navyše dobre. Kvalita výtlačkov je veľmi dobrá, aj keď na tie lepšie si chvíľku počkáte. Tlač textových dokumentov je rýchla a aj pri nastavení nízkej kvality je výtlačok dobrý a dokument čitateľný. V domácich podmienkach oceníte aj malé rozmery tlačiarne, takže ani vášmu školákovi nebude na stole prekážať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, nízke prevádzkové náklady, jednoduchá obsluha, bezokrajová tlač fotiek, jednoduchá inštalácia cez mobilnú aplikáciu
- Iba jeden zásobník papiera

PARAMETRE:

Technológia tlače: 4-farebná MicroPiezo, 108 dýz čierna, 3 × 59 dýz farba, atramenty Epson 103 series na báze farbiva, rozlíšenie tlače: 5760 × 1440 DPI, kapacita zásobníka 100 listov, tlačové formáty: A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, 16:9, Legal, skener CIS 1200 DPI × 2400 DPI, pripojenie: eternet, Wi-Fi, farebný LCD displej 3,7 cm, spotreba 0,2 W vypnuté, 12 W tlač, rozmery 375‎ × 347 × 179 mm, hmotnosť 4,1 kg

 Cena: 220 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať