Recenzia: Philips 275C5QHGSW Moda - monitor s lampičkou

0

Výrobcovia monitorov to dnes nemajú ľahké. Zaujať naozaj niečím výnimočným v záplave uniformity je často náročné. Z tejto jednotvárnosti však určite vystupuje novinka značky Philips, monitor 275C5 Moda.

Hardvér

Monitor prichádza s 27" panelom IPS s podsvietením WLED a rozlíšením 1920 × 1080 bodov. Čerešničku na torte v tomto prípade tvorí špeciálny podstavec s LED podsvietením Ambi­glow. Podstavec má tvar obráteného taniera a celý svieti nastaviteľnou farbou alebo v automatickom režime postupne plynule prechádza spektrum farieb. Podsvietenie sa dá ovládať priamo dotykovo na podstavci alebo v menu monitora. Monitor má veľmi efektný dizajn s lesklou spodnou lištou prechádzajúcou do matnej bielej a tenučkým bielym rámikom z troch strán. Povrch panela s antireflexnou vrstvou je matný.

Zadná strana má na lesklom bielom povrchu tvarované výrazné horizontálne vlnovky. V strede v dolnej tretine sú zapustené prípojné miesta, medzi ktorými nájdete dvojicu konektorov HDMI, jeden D-Sub a 3,5 mm jack na slúchadlá. Okrem toho je tu už iba vstup na externý zdroj. Ovládanie je na prednej strane vpravo dole. Je riešené piatimi dotykovými tlačidlami s naznačenými piktogramami bez podsvietenia. V strednej časti spodnej lišty je dizajnový výstupok so stavovou LED a nad ním logo výrobcu. Monitor je vybavený viacerými inteligentnými funkciami. SmartContrast automaticky upravuje farby a intenzitu. K dispozícii je aj úsporný ekonomický režim. SmartImage automaticky rozpozná, čo používatelia sledujú, a ponúkne možnosti na výber špecifického režimu. SmartResponse automaticky nastavuje čas reakcie pri hraní hier alebo prehrávaní videí a odstraňuje tým chvenie, oneskorovanie a rozmazávanie obrazu.

Skúsenosti z testovania

Monitor je v prvom rade dizajnová lahôdka. Vieme si ho predstaviť aj v inštitucionálnej sfére, v kanceláriách, na recepciách a v podobných priestoroch. Všade tam, kde potrebujete monitor, ktorý nebude z dizajnovej stránky rušiť, ale bude skôr elegentným doplnkom, je tento model dobrý kandidát. Podsvietenie Ambiglow je nezávislé od obsahu obrazovky, takže nejde o obdobu funkcie Ambilight z televízorov Philips. Výhodné je to, že nezávisí ani od toho, či je monitor zapnutý, takže ak ho budete mať umiestnený v izbe, nahradí stolovú lampičku na navodenie atmosféry. Jediná nevýhoda je nemožnosť ovládania jasu. Ten je nastavený napevno, aj keď pomerne slušne, ale niekedy by sa hodilo troška ubrať alebo pridať. Obraz monitora je na slušnej úrovni a aj podľa meraní je vhodnejší skôr na menej náročné domáce alebo kancelárske použitie. Presnosťou farieb neohúril, ale to pre bežného domáceho používateľa nie je najdôležitejší parameter. Pri dlhodobejšej práci sme ocenili technológie na potlačenie modrej zložky svetla a reguláciu jasu bez rušivého blikania. Uhlopriečka 27" je pri full HD rozlíšení výborná voľba aj na sledovanie filmov, fotografií z vášho fotoaparátu alebo hranie hier. V poslednom prípade je práve full HD rozlíšenie výhoda, vďaka ktorej si môžete svoje obľúbené hry zahrať na veľkej obrazovke aj pri slabšej výbave PC. Pri hraní v 2K alebo 4K rozlíšení by ste potrebovali naozaj výkonný a, samozrejme, aj patrične drahý hardvér. Jeden zo vstupov HDMI podporuje protokol MHL (Mobile High-Definition Link), takže si pomocou redukcie môžete prezerať video aj z mobilu. V našich testoch monitor vykazoval pokrytie 98 % farebného priestoru sRGB. Maximálny jas sme namerali 225,7 cd/m2 a statický kontrast 320:1. Sledovanie gama krivky bolo s nulovou odchýlkou. Zatiaľ čo rovnomernosť farieb a jasov dopadla na túto kategóriu veľmi dobre, horšie boli výsledky v presnosti podania farieb, kde monitor pracuje s priemernou odchýlkou farieb δE = 9.

PARAMETRE:

Model: Philips 275C5QHGSW Moda
Displej: TN, 27", 16:9, 1920 × 1080 bodov
Latencia: 5 ms
Jas (udávaný): 250 cd/m 2
Pozorovacie uhly horizontálny/verkálny: 178°/178°
Vstupy: 2× HDMI 1.4a s podporou MHL, D-Sub
Hodnotenie/výsledky meraní:
- Spotreba stand-by/max.: 0,5 W/20 W
- Maximálny jas: 225,7 cd/m 2
- Stacký kontrast: 320:1
- Priemerná odchýlka farieb δE = 9.00
Cena: 301 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Efektný dizajn, Ambiglow, technológie na ochranu zraku
- Nepodsvietené ovládacie tlačidlá

HODNOTENIE:

Gamut: 100 %
Tónová reakcia: 90 %
Biely bod: 80 %
Kontrast: 50 %
Jednotnosť jasu: 70 %
Jednotnosť farieb: 80 %
Presnosť farieb: 40 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 70 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 80 %

VERDIKT

Philips 275C5QHGSW Moda je v každom prípade zaujímavý monitor, ktorý osloví širokú škálu použí­vateľov. Integrovanie podsvieteného podstavca s možnosťou nastavenia farby svetla umožňuje personalizáciu a nastavenie požadovanej atmosféry. Ak na PC práve nepracujete, poslúži ako náladové osvetlenie v miestnosti. Pri používaní vo firme nie je problém ho postaviť „chrbtom k zákazníkovi“, zadná strana je na to pripravená. Pri práci večer podstavec Ambiglow chráni vaše oči od únavy.

René Hubinský

Všetky autorove články
Philips monitor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať