SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Philips 65OLED807/12: Tenký Ambilight TV s OLED displejom

1

Hlavné dôvody popularity televízorov ­Philips, ktoré vyrába spoločnosť TP Vision, sú nielen brilantný obraz a kvalitný zvuk, ale aj technológia Ambilight čiže interaktívne farebné osvetlenie steny za televízorom. Táto technológia je nielen veľmi efektná, ale aj znižuje kontrast medzi obrazovkou a stenou, hlavne ak pozeráte televízor v slabo osvetlenej miestnosti.

Dizajn a Ambilight

Pri pohľade spredu vás zaujme minimalistický dizajn tak obrazovky takmer bez rámu, ako aj podstavca tvoreného vpredu tenkým, ale ťažkým a pevným pochrómovaným oceľovým hranolom a vzadu šikmou nohou, takže televízor je na stole či nábytku veľmi stabilný. Spodná hrana televízora je v dostatočnej výške, aby ste pod televízor pred stojan mohli prípadne umiestniť aj hrubší ­soundbar. Zobrazovací panel v hornej časti je veľmi tenký, napriek tomu kovová konštrukcia zaručuje požadovanú pevnosť.

Veľmi tenký rámik okolo zobrazovacieho panela má v tomto prípade význam aj vzhľadom na technológiu Ambilight, pretože obraz na obrazovke plynule prechádza do podsvieteného pozadia. Podsvietené pozadie opticky rozširuje obrazovku tak, že systém LED diód na zadnej strane televízora premieta na stenu farebné plochy. Implicitne je systém nastavený tak, aby farba príslušnej plochy korešpondovala s dominantnou farbou v blízkosti okraja obrazovky v danom mieste. LED diódy systému Ambilight sú rozmiestnené na zadnej stene okolo hrubšej časti obsahujúcej elektroniku a reproduktory. LED v hornej časti sú nasmerované šikmo nahor, takže osvetlia stenu do potrebnej výšky. Svetlo je veľmi príjemne rozptýlené. Ambilight výborne funguje, nielen ak je stena za televízorom biela alebo svetlá, ale aj pri tmavších odtieňoch pastelových farieb.

Na určenie vhodnej vzdialenosti od steny je v balení papierové pravítko. Optimálna vzdialenosť od steny je dôležitá aj na čo najlepšiu reprodukciu basov. Ambilight sa dá nakonfigurovať podľa vlastných preferencií, napríklad aj na blikanie v rytme hudby, čo je perfektné na párty, keď sa sledujú hudobné programy. Konzervatívnejší diváci si môžu nastaviť stálu farebnú atmosféru. Televízor navyše dokáže ovládať aj svietidlá systému Philips Hue vhodne rozmiestnené v miestnosti, čo ešte zvýrazní efekt nálady z podsvietenia a zníži kontrast.

Obrazovka OLED

Kľúčový komponent z hľadiska kvality obrazu je obrazovka, v tomto prípade panel OLED s uhlopriečkou 65 palcov čiže 164 cm a rozlíšením 4K, teda 3840 × 2160 pixelov. Obnovovacia frekvencia 120 Hz poteší nielen milovníkov dynamických žánrov, ale hlavne hráčov na konzolách. Aby ste dosiahli 120 Hz z externého zariadenia, napríklad PSP5 alebo Xboxu, potrebujete kvalitný kábel s podporou štandardu HDMI 2.1, ktorý to umožní. Výrobca deklaruje kompatibilitu s NVIDIA G-Sync aj AMD FreeSync, takže môžete pripojiť aj herné PC s dostatočne výkonnou grafikou. Panel OLED funguje tak, že každý obrazový bod vyžaruje svetlo, preto obrazovka nepotrebuje podsvietenie. Vďaka tomu možno zobraziť čiernu farbu ako skutočne čiernu, takže dynamika jasu a farieb je perfektná aj napriek tomu, že maximálna hodnota jasu je nižšia ako pri iných technológiách. Na kvalite obrazu sa popri technológii displeja podpísali technológie HDR10+ a Dolby Vision. Subjektívny dojem zo zobrazovania obsahu HDR v kontraste a detailoch v tieňoch, a aj čo sa týka brilantných farieb, bol vynikajúci. O kvalite podania čiernej farby nemá zmysel písať, vyplýva to z princípu OLED.

Elektronickým srdcom televízora je výkonný obrazový procesor P5, ktorý má integrované všetky potrebné funkcie na spracovanie obrazu vrátane rozsiahlej podpory umelej inteligencie. Algoritmy AI s hĺbkovým učením spracúvajú obraz podobne ako ľudský mozog s cieľom dosiahnuť čo najlepší vizuálny zážitok. Vysoký výkon je potrebný na spracovanie veľkého množstva dát obsiahnutých v 4K obraze. Procesor analyzuje, rekonštruuje a individuálne rieši parametre, ktoré definujú kvalitu obrazu: zlepšenie zdroja signálu, ostrosť, farbu, kontrast a pohyb. Pretože väčšina bežných zdrojov programov je stále v rozlíšení full HD, prípadne ešte nižšom, kľúčovú úlohu pri kvalite obrazu zohráva upscaling. Aby fungoval čo najlepšie, obrazový procesor P5 je navrhnutý tak, aby sa maximálne zlepšil primárny obrazový signál, redukoval sa šum a až takýto predspracovaný obraz bol upscalovaný na 4K rozlíšenie obrazovky bez straty, resp. s maximálnym zvýraznením existujúcich detailov v obraze. Musím pochváliť kvalitu upscalingu, obraz v kvalite full HD na rozlíšenie 4K bol z primeranej vzdialenosti plný detailov a algoritmus upscalovania obrazového procesora tieto detaily udržal aj v pohyblivých scénach.

Kvalitný zvuk

Už pri letmom pohľade na zadnú stenu si všimnete v strede hrubej časti skrine malý basový reproduktor obklopený dvoma pasívnymi membránovými žiaričmi. Dva výškové a stredové reproduktory vyžarujú smerom nadol. Výkon zosilňovačov je 70 W, z toho na basový reproduktor pripadá 30 W a na výškové stredové reproduktory, ktoré nesú priestorovú informáciu, po 20 W. Kvalitu zvuku zlepšujú technológie Dolby Atmos a DTS Play-Fi, ktorý umožňuje pripojenie kompatibilných bezdrôtových reproduktorov. Môžete tak vytvoriť systém domáceho kina 5.1, pričom TV Philips bude mať funkciu centrálneho reproduktora.

Android TV

Operačný systém Android TV 11 má intuitívne používateľské rozhranie na zobrazovanie informácií a umožňuje jednoduché ovládanie. Nastavovanie parametrov je veľmi podobné ako na tabletoch s Androidom, takže pre väčšinu používateľov bude intuitívne a dôverne známe. Pri ovládaní televízora sa veľmi skoro zoznámite s implementovaným inteligentným asistentom Google Assistant, ktorý už veľmi dobre rozumie slovenčine. Povely môžete zadávať pomocou mikrofónu v diaľkovom ovládači. Televízor podporuje aj službu Amazon Alexa. Predinštalované sú aplikácie pre najznámejšie streamovacie služby. Ďalšie aplikácie si môžete nainštalovať z Google Play. Procesor zvládne aj hry, limitujúci faktor je len 16 GB kapacity vnútorného úložného priestoru. Android TV je takisto zárukou synergie so smartfónmi s Androidom.

Diaľkový ovládač s luxusným dizajnom a podsvietenými klávesmi umožňuje komfortné ovládanie či už pohybom v menu, alebo pomocou klávesov na jednotlivé funkcie. Základné ovládanie funguje na infračervenom princípe, ak chcete využívať ovládanie hlasom, treba ovládač s televízorom spárovať, aby mohol fungovať bezdrôtový prenos dát. Jedným z tlačidiel sa aktivuje mikrofón, ktorým môžete zadávať hlasové povely pre Google Assistant, a to aj v slovenčine.

Konektivita

Porty sú na zadnom paneli zospodu a zboku na ľavej strane, pričom často po­užívané konektory sú dostupné zboku. Pri pripájaní externých zariadení oceníte, že všetky štyri HDMI podporujú 4K, HDR a spätný zvukový kanál ARC. K dispozícii je aj eternetový konektor a jeden konektor USB podporuje USB 3.2 a poskytuje dostatočný prúd, takže k nemu môžete bez problémov pripojiť externý HDD. Na zadnom paneli zboku je aj výstup na slúchadlá a slot rozhrania CI pre dekódovacie moduly.

Skúsenosti a zážitky z testovania

Počas testovania som pozeral hlavne programy zo služieb Netflix, YouTube a Voyo, občas aj nejaký televízny kanál, no nie priamo, ale cez set-top box poskytovateľa služby pripojený cez HDMI. Pozeral som aj videá uložené na NAS Synology 920 Plus. Nemusel som nič konfigurovať, televízor automaticky rozoznal všetky relevantné zariadenia pripojené v domácej sieti. Musím pochváliť, že som nenatrafil na žiadne video, ktorého formát by tento televízor nepodporoval. Zážitkom bolo hranie na konzole Xbox S, kde som si mohol vychutnať plynulé zobrazovanie aj brilantný obraz s veľkým kontrastom. Vyskúšal som aj spárovanie farebných žiaroviek Philips Hue do systému Ambilight a môžem potvrdiť umocnenie vizuálneho zážitku.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Brilantný obraz, perfektný zvuk, hlasové ovládanie, dynamické osvetlenie steny za televízorom
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Uhlopriečka 65" (164 cm) OLED, rozlíšenie 3840 × 2160 px, 120 Hz, podpora HDR10+, 99 % pokrytie gamutu DCI/P3; konektivita 4× HDMI ARC, 3× USB, tuner DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, 2×2, bluetooth 5.0, CI+, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, rozmery: 1444 × 895 × 68 mm; hmotnosť so stojanom 26,8 kg, spotreba typická 112 kWh/1000 h

• Cena: 1999 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

jedným slovom: reakcia na: Philips 65OLED807/12: Tenký Ambilight TV s OLED displejom

13.6.2023 16:06
nič pre nás
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať