SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Philips Fidelio X3 / Kvalitný zvuk sa snúbi s ergonómiou

0

Pod značkou Philips sme si už zvykli hľadať najrôznejšie audiovizuálne zariadenia vrátane rozličných typov slúchadiel. Testovaná novinka však napriek tomu vybočuje z radu. Philips Fidelio X3 tak trochu klame telom. Napriek tomu, že na prvý pohľad vyzerá ako klasické uzavreté slúchadlá, opak je pravda, ide o špeciálnu otvorenú konštrukciu. Slúchadlá využívajú circumaurálny otvorený dizajn, takže ich zvuk môže voľne prenikať do okolia. Je to dôsledok toho, že jediné, na čom tvorcom slúchadiel záležalo, bola maximálna kvalita a čistota zvuku. Svedčí o tom aj letmý pohľad do technických špecifikácií slúchadiel. Tie sú vybavené 50 mm neo­dýmovými meničmi s frekvenčným rozsahom úctyhodných 5 Hz - 40 MHz. Pracujú s citlivosťou 100 dB pre 1 mW a impedanciou 30 ohmov. Na pripojenie slúchadiel slúži opletaný kábel z bezkyslíkatej medi, ktorý sa do oboch mušlí pripája pomocou 3,5 mm stereo jackov a má dĺžku až 3 m. 

Náušníky majú špeciálnu otvorenú konštrukciu s látkovým poťahom. Meniče sú vnútri umiestnené pod jemným uhlom tak, aby ich akustická os smerovala priamo do zvukovodu. Nenájdete na nich žiadne ovládacie prvky, osvetlenie ani nič podobné. Všetko je podriadené maximálnej čistote a zvukovej kvalite. Veľmi zaujímavo je riešená celá konštrukcia mosta, ktorá je dvojitá, pričom oceľové pružiny sú potiahnuté kožou. Slúchadlá nemajú žiadne možnosti nastavenia, konštrukcia je robená univerzálne tak, aby sedela na každej hlave. Musím priznať, že toto sa výrobcovi podarilo naozaj vynikajúco a zo stránky ergonómie ani neviem, či som mal niekedy na hlave lepšie slúchadlá. Vďaka nízkej hmotnosti a veľmi prepracovanej konštrukcii výborne držia na hlave a ani pri pohyboch nemajú tendenciu skĺzavať. Konštrukcia náušníkov navyše podporuje prúdenie vzduchu, takže ani pri dlhšom nosení nemáte pocit zahrievania alebo potenia. V balení nájdete okrem slúchadiel aj dvojicu káblov, redukciu z 3,5 mm na 6,5 mm jack a sponu na káble.

Pri slúchadlách však asi každého najviac zaujíma kvalita zvuku. Tu prišlo ďalšie veľmi príjemné prekvapenie. Ako už z technických špecifikácií vyplýva, slúchadlá vďaka svojmu enormnému frekvenčnému rozsahu podporujú prehrávanie obsahu aj v Hi-Res formátoch. Pochopiteľne, celý frekvenčný rozsah, ktorý slúchadlá podporujú, ľudské ucho nezvládne, ide však hlavne o to, že bežný frekvenčný rozsah dokážu zahrať s obrovskou rezervou bez akýchkoľvek obmedzení. Môžete sa tak započúvať do krištáľovo čistých výšok aj jemných detailov v stredných tónoch. Basy sú veľmi čisté a výborne prekreslené, sú však menej výrazné, takže ak obľubujete dunivé basy, tu ich budete hľadať márne. Slúchadlá si výborne poradia so všetkými nuansami akustickej hudby, sú rovnako dobré pri počúvaní rocku, džezu alebo ďalších štýlov. Výborne vyniknú v inštrumentálnych skladbách, kde si vychutnáte každý nástroj v celej jeho šírke. Slúchadlá tak výborne poslúžia hlavne používateľom hľadajúcim špičkovú reprodukciu hudby v tej najvyššej kvalite v  nekomprimovaných formátoch alebo formátoch s vysokým rozlíšením. Ak je pre vás vrcholom kvality počúvanie hudby z bežných streamovacích služieb, kvalitu slúchadiel nedokážete využiť.

Fidelio X3 patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo si môžete kúpiť na vysokokvalitné počúvanie hudby. Okrem zvukovej kvality ponúkajú slúchadlá vynikajúcu ergonómiu a neopozeraný dizajn, za ktorý sú už držiteľmi dokonca dvoch medzinárodných cien. Treba si však uvedomiť, že ide o otvorené slúchadlá, ktoré hudbu vyžarujú aj do miestnosti. Pred ich kúpou treba zvážiť, či vám táto skutočnosť nebude pri používaní prekážať. Cenovka nie je malá, ale vzhľadom na jedinečnosť slúchadiel si myslím, že je oprávnená.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zvuk, dizajn, ergonómia, spracovanie
- Otvorená konštrukcia nemusí vyhovovať každému

PARAMETRE:

• Philips Fidelio X3, skreslenie < 0,1 % THD, membrána LMC, priemer meniča: 50 mm, citlivosť: 100 dB pri 1 mW, ­maximálny príkon: 500 mW, impedancia: 30 ohmov, frekvenčný rozsah: 5 – 40 000 Hz, typ ­magnetu: neodýmový, akustický systém: ­otvorený, typ: dynamický, hmotnosť: 0,38 kg

HODNOTENIE: 10/10


                       

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať